<p>Még mindig van olyan értékpapírjuk, amelyet a vagyonjegyes privatizáció első hullámában vásároltak, és mára rég elvesztette az értékét? Ha az osztalékok helyett már csak a Központi Értékpapír-nyilvántartó (Centrálny depozitár cenných papierov) számlavezetési díjait fizetik, az ilyen papíroktól minél hamarabb meg kellene válniuk.</p>
Ne fizessünk bóvli papírokért
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A Központi Értékpapír-nyilvántartó több százezer számlát vezet még a vagyonjegyes magánosítás idejéből, miközben egy jelentős részüknek ma már nincs semmi értéke. Addig nem is volt semmi baj, amíg ezért nem kellett fizetniük a számlatulajdonosoknak, az idei évtől azonban már ez sincs ingyen. A számlavezetési díjat nem a piaci értékből számítják ki, hanem a papírok nominális értékét veszik alapul. „Az elmúlt évben 12 276 jogi és magánszemély fizetett számlavezetési díjat. Az árat az aktuális díjszabás alapján számítottuk ki, vagyis az alsó határ 9,60, a felső 198 euró” – nyilatkozta Michal Ambrovič, a Központi Értékpapír-nyilvántartó szóvivője. A díjszabás szerint az idei évért azoknak kell számlavezetési díjat fizetniük, akiknek a számláján legalább 35 euró értékű értékpapír található.
Akik idén már nem szeretnék fizetni a számlavezetési díjat, azoknak minél hamarabb át kellene ruházniuk az értéktelen papírjaikat a Nemzeti Vagyonalapra (Fond národného majetku), így visszaigényelhetik az elmúlt két évben kifizetett számlavezetési költségeket. Ha idén kérvényezik az átíratást, akkor a 2010-ben és 2009-ben kiszabott számlavezetési költségeket igényelhetik vissza. Az értékpapírok ilyen módon történő átruházása mindeddig nem volt időben behatárolva, ezen azonban nemrég a parlamenti képviselők változtattak, módosítva az értékpapírokról szóló törvényt. Eszerint a magánszemélyek legkésőbb 2012 december végéig ruházhatják át az értékpapírjaikat a vagyonalapra. Ezt követően a befizetett díjakat már nem fizetik vissza.
Idén december 16-ig
Mit tehetnek azok, akiknek vannak még ilyen értékpapírjaik? Az átruházást a Szlovák Posta néhány kiválasztott fiókjában, továbbá az RM-S Market fiókjaiban kell bejelenteni, ehhez elegendő a személyi igazolvány felmutatása. A nyomtatványt letölthetjük a www.natfund.gov.sk és a www.rmsmarket.sk honlapokról, hozzájuthatunk azonban a postákon is. Azoknak, akik már korábban kifizették a Központi Értékpapír-nyilvántartónak a számlavezetési díjat, a vagyonalap legkésőbb az átruházást követő év első felében fizeti vissza ezt az összeget. Bela Lisáková, a Szlovák Posta kommunikációs osztályának a munkatársa szerint az elmúlt időszakban megugrott azok száma, akik érdeklődnek az átruházás iránt. Idén ezt egyébként december 16-ig tehetik meg, jövőre pedig január 4-étől fogadják újra az ügyfeleket.
Fontos elérhetőségek
Ha nem tudjuk, hogy egyáltalán van-e valamilyen értékpapírunk, azt a Központi Értékpapír-nyilvántartó honlapján (www.cdcp.sk) ellenőrizhetjük. Ha a honlap menüjében az „igazolás a magánszemélyek számlájáról” (Overenie existencie účtu pre FO) menüpontra kattintunk, csak a személyi számunkat kell megadnunk ahhoz, hogy a központ igazolja, van-e náluk egyáltalán papírunk. Itt azonban csak az alapinformációhoz jutunk hozzá. Ha nincs internet-hozzáférésünk vagy bővebb információkra vágyunk, érdemes felkeresni a postahivatalokat, vagy az RM-S Market irodáit, ahol ingyenesen hozzájuthatunk a részletes számlakivonathoz. A Nemzeti Vagyonalapra való ingyenes átruházás részleteiről bővebb információt annak weboldalán találhat (www.natfund. gov.sk). Akinek nincs hozzáférése a világhálóhoz, az a 0800 888 250-es vagy a 0800 888 260-as telefonszámon is tájékoztatást kérhet vagyonalap munkatársaitól.
Az értékpapír-nyilvántartó azt ajánlja, hogy az értékpapírok aktuális árának meghatározásához forduljunk pénzügyi tanácsadóhoz vagy értékpapír-kereskedőhöz. Ez utóbbiak listáját a jegybank honlapján (www.nbs.sk) találjuk meg, a pénzpiaci felügyelet (Dohľad nad finančným trhom) bankpiaci felügyelettel (Dohľad nad bankovníctvom a obchodníkmi s cennými papiermi) foglalkozó almenüjében.
Egyre többen érdeklődnek
A vagyonalap már több mint két éve fogadja az értékét vesztett papírokat. Míg tavaly szeptemberben és októberben ezt a lehetőséget 7434 ügyfél használta ki, idén ugyanekkor a számuk már elérte a 11 970-et. „A legtöbb hozzánk érkező kérdés az örökösödéssel kapcsolatos, vagyis hogy mit kell tenniük, ha az elhunyt az értékpapírjait bevette vagy nem a hagyatékába. Rengetegen fordulnak hozzánk azonban azzal a kérdéssel is, hogy hogyan tudhatják meg, van-e egyáltalán számlájuk a Központi Értékpapír-nyilvántartónál” – mondta Miloslav Homola, a vagyonalapi ügyvezető tanács elnökének az irodavezetője. (mi, SITA, HN)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.