<p>Pár nap múlva kezdődik a nyári szünet, amit a gyerekek türelmetlenül várnak, sok szülő számára azonban komoly fejtörést okoz, hogy milyen nyaralást válasszanak csemetéikkel. Összeállításunkban erre próbálunk választ adni.</p>
Meg kell tervezni a nyaralást
A nyári szünet megszervezése évről évre nagy kihívás a legtöbb szülő számára. Ha a gyerekeket kérdezik, hogyan képzelik a vakációt, azonnal elhalmoznak ötletekkel, ám ezek java általában kivitelezhetetlen – sokba kerül, veszélyes, a szülő nem kap egész nyárra szabadságot stb.
A legtöbb család igyekszik úgy megszervezni a vakációt, hogy a 2 hónap alatt legalább egyszer el tudjanak menni kirándulni. Szakemberek szerint olyan helyet kell választani, ahol a gyerekek jól szórakozhatnak – akár a tengerhez, akár a hegyekbe készülnek, nemcsak az ár alapján kell választani, fontos szempontnak kell lennie annak is, hogy az üdülőhelyen a gyerekeknek milyen attrakciókat kínálnak.
Távolság, éghajlat, koszt
Aki üdült már a gyerekekkel, tudja, hogy csak gyerekbarát környezetben van esély kikapcsolódásra. Hogy a közös út ne fulladjon veszekedésbe, a nyaralás ne alakuljon át stresszes rémálommá, már az úti célt érdemes megfontoltan kiválasztani – úgy, hogy kicsik és nagyok egyaránt elégedettek legyenek. A legfontosabb szempontok a távolság, az éghajlat, az ételek és italok, szórakozási lehetőségek és az egészségügyi feltételek. A túl hosszú utat a picik többsége nehezen viseli, ezért az útvonalat a kiránduláson résztvevők tűrőképességével összhangban kell megtervezni. Az éghajlat azért fontos, mert a gyermekek bőre érzékenyebb, a felnőttektől eltérően reagálnak a túl nagy környezetváltásra. A fejlődő szervezetnek változatos, kiegyensúlyozott étrendre van szüksége, ráadásul sok gyerek válogatós, ezért a szálláshely lefoglalása előtt érdemes rákérdezni az étkezési lehetőségekre. Tanácsos olyan helyre menni, ahol svédasztalos étkezés van, vagy többféle ételből lehet válogatni, mert így nagyobb az esélye, hogy a gyerek mindig talál megfelelő ételt. A nagy melegben sokat kell inni, ezért érdemes rákérdezni a helyi ivóvíz minőségére.
Sok gyerekes család a szállodák helyett inkább az apartmanokat részesíti előnyben – egyrészt a zajos gyerekek így biztosan nem zavarják a többi vendég nyugalmát, másrészt a kosztot saját maguk készíthetik. Esetenként félpanziós ellátást is lehet rendelni, és csak ezt egésztik ki, vagy a gyerekeknek külön főznek.
Mielőtt nekivágunk egy nagyobb útnak, fel kell térképezni, hogy a célországban milyen betegségek szoktak előfordulni, és kérjük ki a kezelőorvos véleményét. Bizonyos fertőzések ellen léteznek védőoltások, ám ezek megterhelhetik a fiatal szervezetet, pici babáknak egyes oltásokat nem is lehet adni. Ezért kisebb gyerekekkel érdemesebb elkerülni az egzotikus helyeket. Fontos szempont, hogy a kiválasztott üdülőhelyen milyen az egészségügyi ellátás.
Változatos program
A napi program összeállításakor szem előtt kell tartani a gyermek érdeklődési körét és érettségi fokát. A nagyobbaknak már tetszhetnek a műemlékek, a városnézés, a kisebbek azonban nem feltétlenül díjazzák, ha pár nap alatt meg akarjuk nekik mutatni a fél világot. Fontos a változatosság: legyen lehetőség játékra, sportolásra, pihenésre egyaránt. A vizet – a tengert, fürdőket, medencéket, tavakat – a legtöbb gyerek szereti, a nagy szállodák pedig általában gazdag programot szoktak kínálni, szakképzett animátorok szórakoztatják a piciket.
Repülő, autó vagy busz?
Minden közlekedési eszköznek van előnye és hátránya is, ha nem vagyunk elég körültekintőek az útvonal megtervezésekor, már maga az utazás próbára teheti a családi békét. A repülés előnye, hogy viszonylag gyorsan elérjük az úti célt, és sok társaság kedvezményeket is kínál 12 éves korig. Hátránya, hogy fel- és leszálláskor fülfájás jelentkezhet, amit a gyerekek rosszul viselhetnek, és az indulást sem tudjuk befolyásolni. A gyerekeknek van egy természetes bioritmusuk, s ha egy mód van rá, az indulást a gyerek igényeihez tanácsos igazítani, mert egy fáradt, nyűgös gyerekkel bonyolultabb utazni.
Ha autóval megyünk, erre könnyebben ügyelhetünk. Az autó nagyobb szabadságot ad – több csomagot, játékot vihetünk magunkkal, szükség szerint többször is megállhatunk. Ugyanakkor autóval hosszabb ideig tart az út, amire alaposan fel kell készülni, mert a picik gyorsan megunják az utazást, sőt egyesek már nem sokkal az indulás után elkezdik szajkózni: ott vagyunk már?
Buszban még rosszabb a helyzet, ezért ha lehetséges, akkor picikkel a buszozást kerüljük, a vonatozás viszont kellemes lehet. Az autóban és a buszban utazási betegség, hányinger is előfordulhat, amire ugyancsak fel kell készülni, jó, ha van utazási betegségre való, gyerekeknek is adható orvosság. A vonatban nem valószínű, hogy rosszul lesz valaki. (sza, eub.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.