<p>Noha általában a gyakorlatban ugyanarról a helyről van szó, a nemzetközi koordinációs rendeletek szerint a kettő között van különbség. A lakóhely abban az országban van, melyben megtalálható az egyén „érdekeinek a központja”. Több szempontot vesznek figyelembe, amikor meghatározzák a lakóhelyet. </p>
Lakóhely és állandó tartózkodási hely
Fontos kritériumok: az illető az egyes tagállamok területén milyen hosszú ideig tartózkodott, családi állapot és kötelékek, lakáshelyzet, a munkatevékenység helye és jellege, az adózás helye, diákok esetében a bevételforrás helye stb. Az összes körülmény mérlegelése után az illetékes szociális intézmény dönt arról, melyik cím minősül lakóhelynek, a kérvényező ezt önkényesen, saját magától nem állapíthatja meg, ugyanis a fogalmat a szociális juttatás megítélése miatt kell tisztázni. A leggyakoribb 4 helyzet:1. Legutoljára Szlovákiában dolgozott és fizetett járulékokat, ám még nem szerzett elég hosszú szlovákiai társadalombiztosítási időszakot ahhoz, hogy jogosulttá váljon a munkanélküli segélyre (ehhez az elmúlt 3 évben legalább 24 hónapig kell fizetnie a járulékokat). Ilyen esetben a Szociális Biztosító figyelembe veszi a másik uniós államban szerzett biztosítási időszakot is, amit az U1 (E 301) nyomtatvánnyal kell igazolni. A segély összegét az utolsó szlovákiai fizetés alapján számolják ki. 2. Legutoljára külföldön dolgozott, ott munkanélküliként regisztráltatta magát, és ott igényelt segélyt. A jóváhagyott támogatást akkor is kifizetik, ha időközben egy másik országban kezd munkát keresni, a segélyt „exportálni” is lehet. 3. Legutoljára külföldön dolgozott, de Szlovákiában igényel munkanélküli segélyt. Ez csak akkor lehetséges, ha a Szociális Biztosító kiad egy határozatot arról, hogy a külföldi munkavállalás idején az adott személy lakóhelye – érdekeinek a központja – Szlovákiában volt. Ilyen esetben figyelembe veszik a külföldi társadalombiztosítási időszakot, a segélyt az utolsó külföldi bruttó bér alapján számolják ki, ám összege nem haladhatja meg a Szlovákiában jóváhagyható támogatás felső határát. (Ha több járna, érdemesebb külföldön kérni a segélyt.) 4. Utoljára egy másik uniós tagállamban dolgozott, s ez alatt az idő alatt nem tartotta meg lakóhelyét Szlovákiában. Ha Szlovákiában, és nem abban az országban igényel munkanélküli segélyt, ahol az utolsó munkahelye volt, a szlovákiai Szociális Biztosító köteles elbírálni kérvényét, ám ha megállapítják, hogy a lakóhelye nem itt volt, minden bizonnyal nem veszik figyelembe a külföldi munkavégzés alatti társadalombiztosítási időszakot. Példa: egy nőtlen, gyermektelen szlovák állampolgár az utóbbi 3 évben Németországban dolgozott, és bár hivatalosan az állandó lakhelye Szlovákiában volt, csak párszor látogatott haza. A munkaviszony megszűnése után hazajött, s bejelentkezett az állandó lakhelye szerinti munkaügyi hivatalban. Ki kell tölteni egy nyomtatványt a lakóhely megállapítása céljából, s a megadott adatok alapján a Szociális Biztosító valószínűleg úgy fog dönteni, a külföldi munkavállalás alatt nem Szlovákiában volt érdekeinek a központja, s nem hagyják jóvá a munkanélküli-segélyt. Ilyen esetben a juttatást érdemes Németországban igényelni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.