Kötelességek a hivatalokkal szemben

Az építményeket kizárólag építési engedéllyel vagy az építésügyi hivatalnál tett bejelentés alapján lehet megváltoztatni.

Az építményeket kizárólag építési engedéllyel vagy az építésügyi hivatalnál tett bejelentés alapján lehet megváltoztatni. A lakásfelújítás megkezdése előtt előbb érdeklődni kell, hogy az építési hivatalt elég-e csak tájékoztatni, vagy külön engedélyt kell kérni.

Jelenteni sem kell

A legtöbb karbantartási munkához – festés, mázolás, bútorcsere, új kád beépítése, csempézés, ajtók, ablakok felújítása stb. – nem kell engedély, sőt, be sem kell jelenteni. Ugyanakkor minden építési hivatal kiadhat egy határozatot arról, hogy a fennhatósága alá tartozó területen minek a bejelentését követeli meg.

Amikor kell engedély

Építési engedélyre akkor van szükség, ha hozzányúlunk a tartókonstrukciókhoz, ami hatással lehet az építmény stabilitására, tűzvédelmére, kinézetére. Engedélyeztetni kell a különböző vezetékekbe (víz, gáz, villany, fűtés) való beavatkozásokat is, és azt is, ha az épületre valamit ráépítünk, hozzáépítünk. Sokan nem gondolnak rá, de engedélyeztetni kell a loggia beüvegezését, sőt, az ablakcserét is, ha változik az ablakok nagysága.

Nagyobb rekonstrukció

A lakások nagyobb rekonstrukciójáról mindenképpen érdemes előre tájékoztatni az illetékes építésügyi hivatalt. A hivatalnak 30 napon belül kell válaszolnia, s utána 2 éven belül lehet elvégezni a munkálatokat. Ha a hivatal úgy dönt, nem elég a bejelentés, akkor kérni kell a felújítás engedélyezését. Vagyis be kell nyújtani egy kérvényt, amelyhez csatolni kell egy arra hivatott személy által kidolgozott tervrajzot és különböző szervek – higiénikus, statikus, tűzoltók, kéményseprők, villamos művek stb. – véleményét. Lakásfelújítások esetében nem kell annyi igazolás, főleg a statikus véleménye a mérvadó.

Kit értesítsünk?

A lakásátalakításról a lakásfelügyelőséget vagy a lakásszövetkezetet is tájékoztatni kell – annak ugyanis tudnia kellene, az adott lakásban hol és milyen állapotban vannak a radiátorok, hol van a konyha és a fürdőszoba, változott-e a víz- és gázvezeték. Ezen adatok problémák – csőtörés, gázszivárgás stb. – esetén lehetnek fontosak.

És a szomszédok

A szomszédokat is tájékoztassuk a tervezett felújításról. Függesszünk ki a bejárati ajtóra vagy a lépcsőházban lévő faliújságra egy közleményt, melyből kiderül: ki, melyik lakásban, hányadik emeleten, mikortól meddig és pontosan mit fog csinálni. Előre hívjuk fel a figyelmet, ha a radiátorcsere, a villanyvezetékek felújítása stb. miatt ideiglenesen az egész házban ki kell kapcsolni a fűtést, az áramot, a vizet. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?