A megfelelő biztosítótársaság és termék kiválasztásakor a fedezet és a kockázatok mellett fontos szempont a biztosítási díj összege, hogy rendszeresen – általában havonta – mennyit kell majd fizetni.
Kis pénz, kis muzsika
A megfelelő biztosítótársaság és termék kiválasztásakor a fedezet és a kockázatok mellett fontos szempont a biztosítási díj összege, hogy rendszeresen – általában havonta – mennyit kell majd fizetni. Ez több tényezőtől függ, például a biztosított vagyon értékétől, otthonunk nagyságától, hol, melyik régióban, városrészben található, milyen kiegészítő biztosításokat szeretnénk kötni, s nem utolsósorban attól, mi magunk milyen óvintézkedéseket tettünk, mennyire védjük háztartásunkat, például a bejárati ajtó megfelel-e a tűzvédelmi előírásoknak, van-e riasztóberendezésünk stb.
A havi díj összegére – lehet 20 euró, de akár 150 euró is – javaslatot tehet a kiválasztott biztosító munkatársa, de az ügyfél is meghatározhatja a tételt, ez utóbbi esetben azonban vigyázni kell, nehogy alulbiztosítsuk magunkat! Ha túl alacsony a biztosítási díj, káresemény esetén a biztosító teljesítése is alacsony lesz, s a kártérítés nem feltétlenül fedezi majd a keletkezett károkat.
Ugyanakkor oda kell figyelni arra is, nehogy fölöslegesen fizessünk valamiért, amire nincs szükségünk. Túlbiztosítás akkor következik be, ha a vagyontárgyakat egy biztosítónál azok újjáépítési, újrabeszerzési vagy valóságos értékénél magasabb összegre biztosítják. Ilyen esetben a biztosítónak a biztosítási összeget (és ezzel együtt a díjat is) megfelelően le kell szállítania.
Lakásbiztosítás létesítésekor fontos az ún. értékkövetés. A biztosított ingatlan árának a növeléséről van szó, ami rendszerint a biztosítási díj összegében is tükröződik. Noha az értékkövetés következtében emelkedik a biztosítási díj is, előnye, hogy a biztosítási összeg mindig a lakás értékének fog megfelelni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha az ügyfél befektet a lakásába, felújítja, átalakítja, új berendezést vásárol, és a szerződésben a felek megegyeznek az értékkövetésben, akkor a biztosítási díj összege fokozatosan emelkedni fog, ám egyidejűleg megnő a biztosítási összeg is, s ezzel elkerülhető az esetleges alulbiztosítottság veszélye.
A meglévő lakásbiztosítási szerződést érdemes időközönként felülvizsgálni, a megváltozott körülményekhez lehet igazítani a biztosítási fedezeteket. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.