1. Az igénylő nappali tagozatos diák – A levelező tagozatos diákok tandíjat fizetnek, és nem igényelhetnek szociális ösztöndíjat.
KI JOGOSULT SZOCIÁLIS ÖSZTÖNDÍJRA
1. Az igénylő nappali tagozatos diák – A levelező tagozatos diákok tandíjat fizetnek, és nem igényelhetnek szociális ösztöndíjat. Az állami támogatás megítélésének egyik alapvető feltétele, hogy az igénylő első- vagy másodfokú nappali tagozatos főiskolai képzésben vesz részt olyan felsőoktatási intézményben, mely székhelye Szlovákiában van. Korhatárt nem szabtak, a kérelmező lehet 26 évesnél idősebb is.
2. Első diplomáját szerzi (Bc., Mgr.) – aki már rendelkezik egy diplomával, ugyanazon képzési szinten már nem jogosult ösztöndíjra. Az a diák, aki az elsőfokú képzés során megszerezte a Bc. címet, legközelebb már csak a mesterképzés – másodfokú képzés – során igényelhet ösztöndíjat. Vagyis ha egy Bc. titulussal már rendelkező személy egy másik egyetemen akar egy másik Bc. címet szerezni, már nem kaphat ösztöndíjat. Ha viszont másodfokon képzi magát, és a Mgr. vagy az Ing. címért harcol, megint részesülhet a támogatásban. Aki már rendelkezik másodfokú titulussal (Mgr., Ing.), nem jogosult szociális támogatásra, akkor sem, ha nappali tagozaton szeretne másoddiplomát szerezni.
3. Nem lépte túl a standard tanulmányi időt – a legtöbb tanulmányi program esetében 3 fokozat van. Az elsőfokú képzés általában 3–4 évig tart, a végén Bc. címet lehet szerezni. A másodfokú képzés további 1–3 évet vesz igénybe, elvégzése után használható a Mgr., Mgr. art. és az Ing. titulus. A harmadik fokozat a doktoranduszképzés, ez esetben azonban már nem jár szociális ösztöndíj. Állami támogatást csak akkor hagyhatnak jóvá, ha az igénylő az adott fokozaton nem tanul a megszokottnál hoszszabb ideig. Ha valaki betegség miatt nem tudja betartani a standard tanulmányi időt, az nem befolyásolja az ösztöndíj megítélését. Aki évfolyamot ismétel, és ezért az adott képzés 4 helyett 5 évig tart, az utolsó évfolyamban már nem jogosult ösztöndíjra. A tanulmányok megszakítása esetén nem feltétlenül szűnik meg a jogosultság, de oda kell figyelni a dátumokra. Ha valaki egy egész szemeszterre megszakítja a képzést, később ennyivel hoszszabb ideig fog tanulni, s az egész idő alatt kaphat ösztöndíjat. Ha valaki február 1-jétől április 30-áig szakítja meg tanulmányait, később ezt be kell majd pótolnia, és mindhárom hónapért jár majd az ösztöndíj. Ha viszont a megszakítás február 10-től április 20-ig tart, e hónapok utólagos pótlása során már csak 1 havi ösztöndíjat hagyhatnak jóvá, mert a háromból csak egy volt teljes hónap.
4. Szlovákiai állandó lakhely – a szociális ösztöndíj megítélésekor nem az állampolgárság a mérvadó, hanem az állandó lakhely. A szlovák állam csak annak nyújt anyagi támogatást, akinek itt van az állandó lakhelye. Ösztöndíjat kaphat külföldi állampolgár is.
5. Szociális feltételek – Az ösztöndíj konkrét összegének a meghatározásakor figyelembe veszik az egy háztartásban élő, közösen elbírált személyek összbevételét. Az állam azokat a diákokat támogatja, akik családjának jövedelme megközelíti a létminimum összegét. Figyelembe veszik veszik az igénylő családi hátterét, élnek-e a szülei, hány testvére van, van-e házastársa, vannak-e gyerekei.
6. A kérvény leadása – a szociális ösztöndíjat igénylő írásos kérvényt az adott főiskolai kar tanulmányi referensénél kell benyújtani. A kérelmet az akadémiai év során szeptembertől júniusig bármikor ki lehet tölteni. A referens mondja meg, a kérvényhez milyen dokumentumokat kell csatolni. Minden eset egyedi, ezért a tanulmányi osztályon mindenkinek személyesen kell konzultálnia, milyen intézményektől milyen igazolásokat kell beszereznie. Az azonban biztos, hogy valamivel alá kell támasztani a család jövedelmét – igazolás a munkaadótól, szociális hivataltól stb. Az iskola általában 30 napon belül elbírálja a kérvényt, csak a bonyolultabb esetekben tart tovább. Az ösztöndíjat azzal a dátummal hagyhatják jóvá, amikor a kérvényt benyújtották.
7. A külföldön tanulóknak nem jár – főiskolákon igényelhető szociális ösztöndíjat az állam fizeti, és Szlovákia csak azoknak nyújt ilyen segítséget, akik hazai székhelyű intézményben tanulnak nappali tagozatos képzés keretében, és az állandó lakhelyük is itt van. Szlovákiából sokan jelentkeznek csehországi és magyarországi egyetemekre, vagy más uniós tagállamban tanulnak. A tandíjak és a diákok pénzügyi támogatása terén Európa-szerte jelentős eltérések vannak – van, ahol ingyenes a felsőoktatás, máshol borsos tandíjat követelnek. Az is országonként változik, milyen feltételek mellett részesülhetnek az egyetemisták – ösztöndíj, más támogatás vagy diákhitel formájában – pénzügyi segítségben. A lehetőségekről az adott ország oktatási minisztériumában vagy az egyetemen kell érdeklődni. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.