Hogyan válasszunk megbízható hőmérőt?

<p>Összetört az utolsó higanyos hőmérője is, amit másfél évvel ezelőtti betiltása után rejtett el? Sebaj, hiszen a gyógyszertárak tele vannak különféle hőmérőkkel, de mindegyik más alapelv szerint működik. Nemrég Csehországban tesztelték az ületekben kapható lázmérőket, és érdekes eredmények születtek. Kiderült például: nem mindig az olcsó lázmérő a rossz. Az ár nem okvetlenül a minőség és a mérés pontosságának garanciája.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az országos tesztek eredményeit a MF Dnes napilap közölte. Az eredmények között tallózva kiderült, hogy az egyszerű digitális lázmérő nagyon jól vizsgázott. Könnyű a kezelése, és nagyon megbízhatóan mér, egytizedes eltéréssel.

A következő csoportot az infravörös fül- és homlokhőmérők alkotják, amelyek a test felületéről sugárzó hőmérsékletet mérik. A szakemberek szerint mérésük nem túl pontos. A tényleges hőmérséklettől való eltérés több tized, sőt egész fok is lehet. A szakemberek szerint meglepően pontosan mér a folyadékkristályos hőérzékelő szalag is.

Hogyan működnek?

A gyógyszertárakban jelenleg több típusú hőmérőt találunk. A betiltott higanyos hőmérőhöz hasonlít a gálium tartalmú folyékony fémes vagy szesszel töltött hőmérő. Hátránya, hogy a következő mérés előtt nagyon gyorsan túlságosan alacsony értékre esik vissza. A hagyományos hőmérőkön kívül kapható még elektronikus digitális és infravörös lázmérő is.

A digitális lehet érintő és érintésmentes. A hagyományos higanyos hőmérő esetében a helyes méréshez 5-10 perc szükséges. A digitális esetében egy másodperc, esetleg másfél perc. A digitális hőmérő másik nagy előnye, hogy ha leesik, nem törik össze, könnyebb használni, ellenáll a víznek. Némelyiknek 45 fokos szögben hajlítható, esetleg aranyozott a vége. Ez azoknak jó, akik allergiásak a nikkelre. További előnye, hogy automatikusan kikapcsol és könnyen leolvasható. Van olyan is, amelyik az utolsó mérést tárolja.

Több lehetőség van

A digitális érintésmentes hőmérő a kisgyermekes anyáknak jelent nagy segítséget. 0-100 fokig mér, tehát nem csak láz mérésére, hanem a cumisüveg, a fürdővíz és a levegő hőmérsékletének mérésére is használható. Az alvó gyermek testhőmérsékletét is könnyen meg lehet mérni gyorsan, érintés nélkül. Némelyik vészjelzést ad, ha lázas a gyerek.

A rosszul látó időseknek vagy látáskárosodottaknak az ún. beszélő hőmérő ajánlott. A mért adatot szóval közli, tehát olvasni nem kell.

Hogyan mérjünk?

Hónalj: Általában itt mérjük a testhőmérsékletet, de ezeket az értékeket sok minden befolyásolja. A verejtékes hónalj letörlése után helyezze a lerázott hőmérőt a hónaljárokba. Leolvasás előtt legalább öt percig várjon. Figyelje, mérés közben a testhez simul-e a kar. A kétféle módszerrel kapott érték nagyjából azonos, rövidebb mérési idő esetén a hónaljban mért hőmérséklet alacsonyabb valamivel. Ha úgy dönt, hogy itt mér, a hőmérőt a lehető legmélyebbre helyezze és ügyeljen arra, hogy ne érintkezzen a ruhával. Legmegfelelőbb erre a hagyományos digitális hőmérő.

Száj: Pontosabb, mint a hónaljban való mérés. Kisgyermekeknél a cumis hőmérőt is lehet alkalmazni, de azt a gyerek ki is köpheti, tehát nála inkább a végbélben ajánlatos mérni. Ha még található a lakásban higanyos hőmérő, ne használja, mert a mérgezés veszélye fenyeget. A hagyományos digitális hőmérő és a cumis ajánlott.

Végbél: A hőmérő lerázása után, semleges kenőccsel kenje be az eszköz végét, majd csúsztassa az oldalára fordított csecsemő végbelébe. Nagyobb gyerek, illetve felnőtt testhőmérsékletét is meg lehet így állapítani. Legyen óvatos! Csecsemő esetében körülbelül 1, gyereknél 1-2,5, felnőttnél 4 centiméter mélyre kell bevezetni a hőmérőt. Ha ellenállást érez, nem szabad erőltetni, nehogy a bél falát megsértse. Nagyobb veszélyt jelent, ha a beteg hirtelen elrántja magát vagy megfordul, mert a lázmérő vége letörhet. A mérést három-öt perc után szabad befejezni, az eszközt kivenni és leolvasni. A szappannal, vízzel alaposan lemosott, fertőtlenített és szárazra törölt hőmérőt tokban célszerű őrizni.

A végbélben mért hőmérséklet a legpontosabb, főleg a kisgyermekeknél alkalmazzák. Az eredményből azonban fél fokot le kell számítani. A mérő végét ne felejtse vazelinnal, krémmel vagy olajjal bekenni. Legalkalmasabb a digitális, hajlítható végű hőmérő.

Homlok: A mérés pontossága a hőmérő típusától függ. Legalkalmasabb a hőérzékelő szalagos hőmérő, a digitális érintésmentes infravörös hőmérő vagy a digitális homlokhőmérő.

Fül: A hallójárat mindig tiszta legyen a méréskor. A dobhártya hőmérsékletét méri érintés nélkül és nagyon gyorsan. Legmegfelelőbb erre a célra a digitális infravörös fülhőmérő. (mv-ki)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?