Hogyan létesíthetünk saját kutat?

kút k

Saját kutat szeretne? Nincs különösebb akadálya, ugyanakkor nem kezdhetünk el csak úgy ásni vagy fúrni, kizárólag a vonatkozó törvénnyel összhangban lehet eljárni, s a legtöbb esetben engedélyt kell intézni. Májustól módosult a kutakat szabályozó vízügyi törvény.

Szlovákia elegendő ivóvízforrással rendelkezik, de ezek minősége a védelmükön múlik. A Csallóköz kulcsfontosságú: itt kiváló minőségű ivóvíz található, amely minimális kezelést igényel, főleg csak megelőző fertőtlenítésre van szükség. Szlovákia más részein azonban eltérő mennyiségű és minőségű víz áll rendelkezésre.

A lakosság ivóvízzel való ellátottsága nálunk magas szintű. A hivatalos statisztikák szerint 2018-ban az ország lakosainak a 89%-a részesült közüzemi vízellátásban. Ennek ellenére bizonyos területeken szükség van saját kútra, amit gyakran használnak a kertészek vagy a nyaralók is.

Négy fontos lépés

Aki saját kút létrehozásán gondolkodik, annak nem szabad elfeledkeznie négy fontos lépésről. Először is ellenőriznie kell, hogy rendelkezésre áll-e elegendő mennyiségű és minőségű víz. Utána két engedélyt kell intézni: egyet a kút építésére, egyet pedig a talajvíz szivattyúzására. Ezenkívül fontos a víz laboratóriumi vizsgálata is. Vagyis első lépésként felkereshetjük a területileg illetékes regionális közegészségügyi hatóságot és az állami vízügyi szervet, s náluk érdeklődhetünk a felszín alatti víz minőségéről.

Engedély intézése

A házi használatra épített háztartási kút a hatályos vízügyi törvény értelmében vízépítménynek minősül. Ez azt jelenti, hogy építéséhez engedély szükséges. Jogi személyek ezt az illetékes járási hivatal környezetvédelmi osztályán, természetes személyek pedig a helyi önkormányzatnál intézhetik. Az engedélyért folyamodó kérvényhez mellékelni kell a telek tulajdoni lapját, a katasztrális térkép másolatát, két példányban a kút projektdokumentációját, a területileg illetékes építési hivatal engedélyét, a szomszédos parcellák tulajdonosainak az állásfoglalását, és 30 euró illetéket kell fizetni. A községnek 30 napon belül kell elbírálnia a kérvényt. Ha a kérvény hiányos, felszólítanak a hiányzó iratok pótlására, s miután ez megtörtént, csak akkortól számítódik a 30 napos határidő. Miután az építmény elkészül, használatba vételi engedélyt kell intézni. Szinte ugyanazokat a dokumentumokat kell felmutatni, illetve szükség van még a vízminta elvégzéséről szóló igazolásra és a szivattyú beszereléséről szóló felülvizsgálati jelentésre. És persze ki kell fizetni 20 euró illetéket.

Nincs szükség engedélyre, ha a felszín alatti vizet kézi erővel szivattyúzzák, miközben például egy kisebb vödröt használunk.

Mire kell a víz?

Mielőtt kutat fúratunk, tisztázni kell, hogy háztartási célokra (főzés, ivás, fürdés) vagy öntözésre szeretnénk a vizet használni. Ugyanis a különböző igényeknek különböző típusú felszín alatti víz felel meg. A földből kinyerhető víznek két fajtája van: talajvíz és rétegvíz. A talajvíz az első vízzáró réteg fölött található, a rétegvíz pedig a lejjebb lévő vízzáró rétegek között van. Az előbbi kizárólag öntözésre használható, ugyanis ez felszíni szennyeződéseket tartalmaz. Ivásra csak az utóbbi alkalmas.

Ha a kutat ivóvízforrásként akarjuk használni, a környezetvédelmi minisztérium által létrehozott Green Line szakértői nem javasolják a kút építését intenzíven használt mezőgazdasági területeken vagy olyan helyen, ahol ismert a környezeti terhelés. Továbbá semmiképpen sem ajánlott pöcegödör, állattartó telep vagy trágyázott terület közelében létesíteni.

„Ha a rétegvízből kinyert vizet fogyasztásra akarjuk használni, akkor az ivóvizet el kell juttatnunk a házba, ki kell építenünk egy házi vízellátó rendszert. Ennek fő elemei a szivattyú, a csövek, különböző szerelvények, hidrofor tartály, nyomáskapcsoló. A rendszer alapvetően kétféle lehet: áramláskapcsolós vagy hidrofor tartályos. Ha áramláskapcsolóval vezéreljük a szivattyút, akkor kevés anyagot kell beépítenünk a rendszerbe, ellenben minden csapnyitáskor beindul a szivattyú. A hidrofor tartályos rendszernél kisebb mennyiségű vízelvétel (pl. WC-öblítés) esetén nem kapcsol be a szivattyú. Hosszabb idejű vízelvétel esetén folyamatosan működik a szivattyú, és állandó nyomást biztosít” – tájékoztatott a profi kutfuras.hu szakportál.

Rendszeres elemzések

A víz minőségét nemcsak az elején, hanem folyamatosan ellenőrizni kell. „Mielőtt egy háztartás kútra csatlakozna, a vizet akkreditált laboratóriumi elemzésnek kell alávetni. Még a tiszta és jó ízű víz sem jelent garanciát arra, hogy az egészségre nézve biztonságos” – figyelmeztet a Green Line. A laboratóriumi elemzés során 25 mutatót vizsgálnak. Tanácsos évente legalább egyszer elvégeztetni az elemzést. Megszólítható valamelyik vízszolgáltató, a térségben működő vízművek vagy megrendelhető a www.rozbor-vody.sk portálon is, és szakembereik az ország bármelyik csücskébe kiutaznak. A vizsgálat 6–130 euróba kerülhet – attól függően, milyen célból és milyen részletes elemzésre van szükség.

Mi változott májustól?

A hónap elejétől lépett életbe a vízügyi törvény módosítása, mely szerint mostantól azt is be kell jelenteni, ha a már meglévő kutat szeretnénk átalakítani vagy eltávolítani. Akkor is jelenteni kell a dolgot, ha használaton kívüli, az eredeti rendeltetésének már nem megfelelő, régi kútról van szó.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?