Hogyan lehet szántóföldet építési telekké átalakítani? Sokan felteszik maguknak ezt a kérdést, hiszen egyre kevesebb az ideális építési telek. Így aztán a korábbi szántóföldeket gyakran házak építésére használják. Csakhogy egy terület építési telekké nyilvánítása nem is olyan egyszerű, mint gondolnánk.
Hogyan lehet szántóföldből építési telek?
Aki saját házat szeretne építeni, tudatosítania kell, hogy alapvetően nem szabad mezőgazdasági területre építkezni – ezt a 220/2004-es törvény tiltja, amely szerint a mezőgazdasági földterületeket nem lehet másra használni, csakis mezőgazdasági célokra. A cél egyértelmű: a mezőgazdasági területek védelme és az illegális, ún. „feketeépítmények“ létrehozásának korlátozása.
A hatályos vonatkozó jogszabály azonban gondol azokra a helyzetekre is, amikor egyszerűen nincs más lehetőség, mint a mezőgazdasági földterületre való építkezés. Ellenkező esetben nem lenne lehetséges egyetlen falu fejlesztése sem, tekintettel arra, hogy minden várost vagy falut elsősorban mezőgazdasági terület vesz körül.
Földhivatal
Ilyen esetben tehát módosítani kell a területrendezési tervet, és a vitatott parcellát ki kell emelni a mezőgazdasági területek közül. Ilyen határozatot a körzeti földhivatal adhat ki. Vagyis ha olyan parcellán szeretnénk építkezni, amely a tulajdoni lapon kertként, szántóföldként vagy szőlősként van bejegyezve, akkor a földhivatal hozzájárulására van szükség. Első lépésként fel kell venni a kapcsolatot a területileg illetékes földhivatallal, s kérni kell, hogy a vitatott parcellát emeljék ki a mezőgazdasági földterületek közül, azaz átminősítik nem mezőgazdasági földterületté, melyen már lehet építkezni.
A földhivatalhoz benyújtott kérelemhez csatolni kell a tulajdoni lap hitelesített és lepecsételt, három hónapnál nem régebbi másolatát, a kataszteri térkép ugyancsak hitelesített és lepecsételt másolatát, az önkormányzat hozzájárulását a telek kiemeléséhez, illetve fénymásolatot a projektdokumentációban szereplő épület tervrajzáról. Ezen kívül ki kell fizetni 3 euró illetéket.
Mit vizsgálnak?
A földhivatal a kérvényünk elbírálása során több dolgot is megvizsgál, de főleg azt, hogy az adott település belterületi (intravilán) vagy külterületi (extravilán) részén akarunk-e valamit kiemeltetni a mezőgazdasági területek közül. Ugyancsak fontos szempont, hogy a vitatott földnek mekkora részét, milyen nagy területet szeretnénk építési telekké nyilváníttatni. Ha az egészet, akkor nincs szükség geometriai tervre. Ha csak egy részét, akkor földmérőt kell hívni, aki földméréssel új parcellát hoz létre.
„Intravilán”
Aki úgy dönt, belevág, készüljön fel egy viszonylag bürökratikus ügyintézésre! A szántóföldek építési telekké alakítása gyakran hosszadalmas folyamat, ezért aki még csak a telekvásárlás szakaszában van, ha teheti, inkább olyan telket válasszon, amelyik az önkormányzat területén belül van. Ennek építési telekké történő átalakítása sokkal egyszerűbb.
Leggyakrabban 500 m2-nél kisebb terület átminősítését szokták kérni. Ha valaki nagyobb telekkel rendelkezik, akkor jobb, ha csak egy részét – annyit, amennyi házra és udvarra kell – minősítteti át építési telekké, a többit tanácsos meghagyni szántőföldnek, kertnek vagy gyümölcsösnek. Később az évek során így sokat lehet spórolni az ingatlanadón.
„Extravilán”
A szántóföldek építési telekké nyilvánítása sokkal bürokratikusabb, időigényesebb és költségesebb, ha az önkormányzat területén kívül van. Itt a törvény szigorúbb. A 15 m2-nél nagyobb épületek esetében már a mezőgazdasági földterületek közül való úgynevezett végleges kiemelést szorgalmazó kérvényt kell benyújtani. A kérelemhez csatolni kell következő dokumentumokat is:
- a tervezett építkezés tervdokumentációját,
- a tulajdoni lap három hónapnál nem régebbi, hitelesített kivonatát és igazolást a telek bonitásáról,
- a talaj humusztartalmának értékelését – ezt csak megfelelő mezőgazdasági szakember állíthatja ki,
- a kiemelésre javasolt területek geometriai tervét – az eredeti példányt és egy másolatot,
- a vitatott parcellák kataszteri térképének másolatát,
- a terület talajökológiai értékelését,
- az önkormányzat véleményét,
- a vitatott mezőgazdasági terület használójának a nyilatkozatát (ha van ilyen),
- igazolást a területrendezési folyamatról.
Mennyibe kerül?
Az ügyintézés során többféle illetéket számlázhatnak. Először is az egyes dokumentumok hitelesítésekor a jegyzőnek kell fizetni. Ezután figyelembe kell a különböző földszakértők (a terület kimérése, a humusztartalom értékelése, talajökológiai értékelés stb.) tiszteletdíját – itt több száz euróról van szó.
Eltekintenek az illetéktől 250 m2-nél kisebb szántőföld átminősétésekor, de a telekre csak legfeljebb kétszintes házat lehet építeni, mely alapterületének kisebbnek kell lennie 150 m2-nél.
Az átminősítés ára függ a talaj bonitásától és ökológiai értékétől is. Ha valaki például egy szőlősként nyilvántartott telken szeretne építkezni, akkor minden egyes négyzetméter után, amelyet építési telekké szeretne nyilváníttatni, 10–100 eurós felárat kell fizetnie.
(mirano.sk, sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.