Hogyan indítsunk végrehajtást?

bíróság k

Előfordul, hogy jószívűségből kölcsönadunk pénzt, ám az adósunk egyszerűen nem fizeti vissza. Be lehet őt perelni, s a bíróság a javunkra dönthet. De mi van akkor, ha az adós ignorálja a bírósági döntést, s továbbra sem törleszt? A hatósági döntések végrehajtásának, a kinnlevőségek behajtásának problémáját – olvasói levélre reagálva – ifj. Mészáros Lajos jogász járja körül.

Érdekes

Tavaly novemberben pert nyertem egy illető ellen, aki ezer eurót kért tőlem kölcsön, amit írásos szerződésben is rögzítettünk, de nem fizette vissza a megegyezett határidőig. Mivel az adósom nem fellebbezett, idén januárban a döntés jogerős is lett, viszont a pénzemet és a nekem megítélt perköltséget azóta sem láttam. Egy ismerősöm szerint most már akár exekúciót is indíthatok az adós ellen, de nem tudom, hogy ha így is van, mi pontosan a teendőm. Arra lennék ezért kíváncsi, hogy hogyan tudom elindítani az exekúciót, mire van hozzá szükségem, és meddig kéne ezt megtennem

Olvasónk egy olyan helyzetet vázol, melyben ugyan a bíróság már jogerősen kimondta, hogy az adósának ki kell javára fizetnie a tartozást, ám ezt az adós önszántából még nem tette meg. Ha a bíróság döntése jogerős, és a döntésben meghatározott teljesítési idő is lejárt, indítványozhatjuk a döntés végrehajtását (más néven: exekúcióját). A végrehajtás feladata, hogy a pénzfizetésre, illetve egyéb magatartásra kötelezett személy állami kényszer alkalmazásával teljesítse kötelezettségét.

Másként fogalmazva: a végrehajtás olyan eljárás, amelyben az állam által felhatalmazott szerv – a bírósági végrehajtó (exekútor) – elsősorban vagyoni kényszer alkalmazásával juttatja érvényre egy jogosult személy (adott esetben olvasónk) az állam (általában bíróság) által elismert és kikényszeríthető jogát. A bírósági végrehajtót a törvény különleges kényszerítő eszközökkel ruházza föl, hogy a kötelezett személyektől (főleg pénzbeli) követeléseket hajtson be a jogosult személy javára; ilyen eszköz pl. a bankszámla zárolása, ingatlanok és ingóságok (pl. autó) lefoglalása, munkabérből való levonás stb. Ám ahhoz, hogy egy végrehajtó élhessen ezekkel az eszközökkel, a jogosult személynek el kell indítania a végrehajtást.

A végrehajtás feltételeiről és eljárásáról a Tt. 233/1995 sz. végrehajtási törvény rendelkezik, mely szerint a végrehajtást a jogosult személynek javaslattal kell kezdeményeznie az illetékes bíróságon, amely minden esetben a Besztercebányai Járásbíróság. Fontos hozzátenni, hogy 2017-től a végrehajtási javaslat csakis elektronikusan adható be, ezért, ha a jogosult személy nem rendelkezik elektronikus beadványok beadására alkalmas személyi igazolvánnyal, a javaslat elkészítésével efféle beadványokat végző személyhez (pl. ügyvédhez) kell fordulnia.

A javaslatnak elsősorban a jogosult és kötelezett személyek adatait, a behajtandó követelést és az ún. végrehajtási jogcímet kell tartalmaznia, amelyben a teljesítendő kötelezettség szerepel – ez általában egy jogerős bírósági döntés (de lehet pl. közjegyző által készített jegyzőkönyv is), melyet csatolni kell a javaslathoz. A javaslatért illetéket is kell fizetni, amely összege jelenleg egységesen 16,50 €. Beadás után a bíróság megvizsgálja a javaslatot, és ha rendben találja, véletlenszerűen kisorsol egy bírósági végrehajtót, akit megbíz az adott végrehajtással – maga a végrehajtás ezután kezdődik, a megbízott végrehajtó által kiadott végrehajtási értesítéssel.

Ami olvasónk esetét illeti, a legfontosabb okirattal, a végrehajtási jogcímmel (bírósági döntéssel) már rendelkezik, így a végrehajtási javaslatot a fent leírtak alapján már be is adhatja, mégpedig a jogerős bírósági döntésben szereplő teljesítési határidőtől számítódó 10 évig, hiszen a Polgári Törvénykönyv 110. §-a szerint ennyi a bírósági döntések végrehajthatóságának elévülési ideje.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?