Csökkenthetőek az idős betegek kiadásai

<p>Idős korban gyakoribbak a társult betegségek, ami hosszabb kórházi vagy otthoni átfogó ellátást igényelhet. Az idősebbek többet költenek gyógyszerekre is, ugyanakkor a biztosító visszaadja a gyógyszerár egy részét. Összeállításunkban a nyugdíjasok egészségügyi kiadásaival és az igényelhető támogatásokkal foglalkozunk.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A korral az egészségi nehézségek is súlyosbodnak, krónikus problémák jelentkezhetnek, a gyógyszerfogyasztásnak negatív hatásai is vannak. Emiatt a nyugdíjasok gyakrabban járnak szakorvosokhoz, különféle egészségügyi segédeszközökre és készítményekre szorulnak. Mindez pénzbe kerül, az árat az idősebbeknek sokszor nehéz kigazdálkodniuk alacsony nyugdíjukból. Egyes becslések szerint Szlovákiában csaknem 370 ezer idős személy van szegénységi kockázatnak kitéve, s a helyzet várhatóan a jövőben sem fog javulni – a tartósan munkanélküliek, az alacsony fizetésért dolgozók vagy azok a vállalkozók, akik minimális járulékokat vezetnek el a Szociális Biztosítóba, nagyon alacsony nyugdíjra számíthatnak.

A fejlett nyugati országokban, ha valaki nyugállományba vonul, a bevétele mintegy 30 százalékkal csökken, Szlovákiában viszont a csökkenés 60 százalékos. 800 eurós fizetés esetén a szlovákiai nyugdíjas havi bevétele nem egész 450 euróra esik. Az átlagnyugdíj nálunk 400 euró körül mozog, sokak járadéka a 250 eurót sem éri el havonta. Az elengedhetetlen havi kiadások, a rezsiköltség levonása után jobb esetben megmarad a nyugdíjnak legalább a fele, és ebből még félre kell tenni gyógyszerekre, segédeszközökre. Főleg azok, akik egyszerre több gyógyszert szednek, tudják, mit jelent egyszerre 50–100 eurót otthagyni a patikában – ezt mindenki pénztárcája megérzi.

Generikus gyógyszerek

A kiadásokat csökkenteni lehet, ha odafigyelünk arra, hogy milyen készítményeket vásárolunk. Mindig az adott gyógyszerben lévő hatóanyag a fontos. Egy hatóanyagot több gyógyszer is tartalmazhatja – ezek az úgynevezett generikumok – a legnagyobb különbség közöttük általában az, hogy más a gyártójuk, és a biztosító más mértékben járul hozzá az árukhoz. A patikában rá lehet kérdezni, hogy az egyes azonos hatóanyagú gyógyszerek árához mennyit kell hozzáfizetnie a betegnek, s ezeket össze lehet hasonlítani, a kezelőorvossal is eleve az olcsóbb gyógyszert lehet felíratni. Persze előfordulhat, hogy adott esetben a beteg csak egy bizonyos készítményt szedhet, mert a másik, azonos hatóanyagú esetleg olyan kiegészítő adalékanyagokat tartalmaz, amelyek kölcsönhatása más gyógyszerekkel veszélyes lehet a betegre. Ezért aki több gyógyszert szed egyszerre, annak az esetleges gyógyszercserét mindenképpen ajánlott konzultálnia a gyógyszerészével vagy a kezelőorvosával.

A védelmi limit 45 euró

Az árakat a vyhodnelieky.sk weboldalon is össze lehet hasonlítani. A megfelelő árú gyógyszer kiválasztására érdemes odafigyelni. Például ha a nyugdíjas olyan készítményt vesz, mely árához 40 eurót kell hozzáfizetni, miközben a piacon van olyan hasonló hatóanyagú gyógyszer is, mely árát csak 1 euróval kell kiegészíteni, az ún. hozzáfizetési védelmi limitbe (ochranný limit na doplatky za lieky) csak 1 eurót számítanak bele. A limit az az összeghatár, amely a nyugdíjastól negyedévente elkérhető az általa szedett gyógyszerekért, ha a gyógyszerek ártámogatásban részesülnek, az árukat részben az egészségbiztosító fizeti. Ez azt jelenti, hogy ha a gyógyszerekre kifizetett összeg egy negyedévben meghaladja a 45 eurós hozzáfizetési védelmi határt, a biztosító a betegnek visszaadja azt az összeget, amennyivel ezt határt túllépte. A 45 euró az öregségi nyugdíjasokra vonatkozik, rokkantnyugdíjasok és súlyosan egészségkárosodott személyek (ŤZP-igazolvánnyal rendelkezők) esetében 30 eurós limit van érvényben. Ez a kedvezmény nem vonatkozik azokra a nyugdíjasokra, akiknek adóköteles jövedelmük van, kivéve a megbízási szerződésekből származó bevételeket, illetve ha a nyugdíj összege magasabb, mint az átlagfizetés 50%-a, vagyis jelenleg több mint 429 euró.

Az egészségügyi minisztérium időről időre bővíti azoknak a gyógyszereknek a körét, melyekre vonatkozik a hozzáfizetési védelmi limit. Legutóbb – április 1-jétől – az egészségügyi segédeszközök listája változott: mintegy 8 darabbal bővült a kategorizált eszközök jegyzéke, 28-cal nőtt azon eszközök száma, melyek árához a betegnek nem kell hozzáfizetnie, és hattal csökkent azok száma, melyek árát legfeljebb 5 euróval kell megtoldani.

Ha a betegnek túlfizetése van, azt a biztosító automatikusan visszaadja, nem kell kérvényt kitölteni, nem kell emiatt a biztosítóval külön felvenni a kapcsolatot. Az összeget negyedévente átutalják az ügyfél számlájára, vagy postai úton küldik vissza.

Egészségügyi segédeszközök

Élete során mindenki igénybe vesz valamilyen egészségügyi segédeszközt. A legismertebbek a különféle talpbetétek, kompressziós gyógyharisnyák, a tartásjavító és ízületi rögzítők, gyógypárnák, járóbotok, mankók, wc-magasítók. Mindezek legalább részben könnyítik a betegek mindennapi életét. Az egészségbiztosításból részben vagy teljesen térített eszközök kategorizált listáját negyedévente szokták felülbírálni, legutóbb április 1-jétől módosult. Mivel csak apró változásról van szó, általánosságban továbbra is érvényes, hogy a biztosítók a legtöbb pénzt a vizelet- és széklettartási zavarok esetében használt segédeszközök, valamint az egyéni protézisek, az ortopédiai és a különféle diabetikus eszközök térítésére fordítják. A segédeszközökről számos hozzáférhető információ van, a pácienseknek inkább az okoz problémát, hogy szégyenlősek, nem mernek nyíltan érdeklődni például a vizeletinkontinencia esetében felírható eszközökről, pedig a megfelelő információk birtokában a kezelőorvos jobb, olcsóbb eszközt is felírhat, s a nyugdíjas így pénzt spórolhat. A rendszer úgy működik, hogy az adott segédeszközt a szakorvos írja elő a biztosított számára. Sok vény nélkül is beszerezhető, de akkor a teljes árat kell megfizetni, és a biztosító nem ad vissza semmit.

Ha az előírt segédeszközt az egészségbiztosító illetékes felülbíráló orvosának is jóvá kell hagynia, akkor a szakorvos által kiállított vényt először a biztosítóba kell elvinni.

Vannak olyan segédeszközök – például speciális közlekedési eszközök, akadálymentes lakás –, melyek árát az egészségbiztosítók nem térítik. A rossz egészségi állapottal összefüggő többletkiadások kompenzálása céljából a rászorulók kérhetnek állami támogatást a lakhely szerint illetékes szociális ügyi hivataltól. (sza, sme)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?