<p>Pozsony. Egyes vélemények szerint a Coca-Cola íze azért különbözik, hogy az ital előállítása olcsóbb legyen, a világmárka képviselői viszont a helyi gyártási lehetőségekkel magyarázzák az eltérő ízt.</p>
Csalás vagy ámítás a Coca-Cola eltérő íze?
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Meglepődhetnek a szlovákiai jégkorong világbajnokságra érkező német turisták, ha egy pozsonyi étteremben az ebéd mellé Coca-Colát rendelnek. Szinte biztos, hogy az íze más lesz, mint például Berlinben. A nálunk gyártott italnak ugyanis eltérő összetétele van a cseh, a német vagy a magyar Coca-Colánál.
Ezt igazolta a Szlovák Fogyasztók Szövetségének felmérése, mely során nyolc államban árusított Coca-Colát hasonlítottak össze. Az összetevőit az Állami Állategészségügyi Hivatal pozsonyi központjában vizsgálták. Az italok vásárlását, illetve tesztelését az Európai Bizottság szlovákiai képviselete finanszírozta, az összköltségek elérték az 5000 eurót.
Nincs mindenütt izoglükóz
A Coca-Cola négy államban, Szlovákiát beleértve, izoglükózt tartalmazott. A további négy államból származó italból viszont hiányzott ez az összetevő. Ján Štulc, a tesztelést felügyelő szakértő, az állategészségügyi hivatal munkatársa úgy véli, hogy a fogyasztók túlnyomó többsége nem ismeri fel a különbséget az izoglükóz és a szacharóz között. Az, aki érzékenyebben reagál bizonyos cukorfélékre, viszont érzékelheti a különbséget.
Egyébként ha az ital pontos összetételét feltüntetik a csomagoláson, és a Coca-Cola ebben az esetben betartja az előírásokat, akkor nem sértenek törvényt.
Miloš Lauko, a Szlovák Fogyasztók Szövetségének elnöke viszont kizártnak tartja, hogy egy amerikai, vagy német turista Pozsonyban olvasni kezdje vásárlás előtt az ital összetevőit. „Abban bízik, hogy nálunk ugyanazt az innivalót kapja meg, amit otthonról jól ismer. Nem feltételezi, hogy más lehetne az összetevője” – mondta.
A hazai Coca-Cola
A szövetség egyébként úgy véli, hogy a szlovák, a bolgár és román italba azért kevernek izoglükózt, hogy alacsonyak legyenek az előállítási költségek. Ugyanis míg egy kiló cukor ára 80 cent és egy euró között mozog, addig az izoglükóz kilójának ára ennek fele.
Az árak összehasonlításából is kiderül, hogy az ital azokban az országokban olcsóbb, ahol a cukrot izoglükózzal helyettesítik.
Zdeněk Vilímek, a Coca-Cola képviselője a Sme napilapnak elmondta: technológiai okokból használnak a szlovákiai innivaló előállításánál izoglükózt.
„A Pöstyén mellett működő gyár izoglükózt tartalmazó szirup, és nem kristálycukor előállítására van beállítva” – mondta, hozzátéve: a Coca-Cola receptje viszont világszerte egyforma.
Olcsóbb adalékanyag
A gyártók szerint viszont az izoglükózt sokkal egyszerűbb feldolgozni. „Annak köszönhetően, hogy folyékony, a gyártás egy teljes szakaszát, mégpedig a cukor feloldását, mellőzni tudják” – közölte Jarmila Halgašová, a Szlovák Élelmiszeripari Kamara igazgatója.
Az egyes államok lehetőségei is befolyásolják azt, milyen alapanyagokat használnak az italok előállítása során. Halgašová szerint Németországban a cukorgyártásnak nagyon komoly szerepe van az élelmiszeriparban, ezért a gyártás során főleg szacharózt használnak.
Az USA-ban nemcsak a Coca-Cola, hanem más közkedvelt ital gyártása során izoglükózt használnak szacharóz helyett.
„Szlovákiában Boleráz községben épült gyár az izoglükóz előállítására. Kár lenne, ha nem használnák ki ezt a lehetőséget” – mondta az élelmiszeripari kamara elnöke. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.