Az eladósodott örökségről

Öröklés és végrendelet

Az örökség szó hallatán rendszerint az jut az eszünkbe, hogy valaki a szeretteire hagy valamilyen ingó vagy ingatlan vagyont: pénzt, házat, autót, kertet, ékszerekek stb. Ilyenkor az ember ritkán gondol adósságra vagy az elhunyt személy egyéb rendezetlen dolgaira. Pedig ez is örökölhető, viszont az örökségről le is lehet mondani. Ifj. Mészáros Lajos jogász – olvasói levélre reagálva – az eladósodott hagyatékkal és az örökség visszautasításának lehetőségével foglalkozik.

Olvasói levél

Keresztapám egyedül élt és gyermektelenül halt meg. Én lettem a végrendeleti örököse, talán mert törődtem vele, amíg nem lettem Hollandiában kamionsofőr, így ő szociális otthonba került, amely kiadásait is haláláig én fizettem. Sosem értettem, miért nincs még az alapkiadásokra sem pénze, végül csak most a közjegyzőtől tudtam meg, hogy régebben gyorskölcsönöket vett fel, és az öröksége többszörösen el van adósodva. Nyugdíja nagy részét már elvitte a végrehajtó, és kis háza és a földjei is le vannak blokkolva. A közjegyző azt mondta, elutasíthatom az örökséget, de én ragaszkodnék a házhoz, amely a Kis-Duna partján, mesés helyen van, és a földekről lemondanék a még élő testvére javára. Azt viszont nem szeretném, hogy a nehezen megkeresett pénzemet elvigye ez az örökség. Nem lehetne ezt valahogy jogilag megoldani?

Az öröklést a Polgári Törvénykönyv a 460. §-tól tárgyalja. Még mielőtt részleteznénk a választ, két fontos vonatkozó törvényi rendelkezést kell hangsúlyoznunk: az első, hogy örökséget részlegesen visszautasítani nem lehet; a másik, hogy az örökös csak az örökség értékének magasságáig felel az örökhagyó tartozásaiért.

Az örökség az örökhagyó halálának pillanatával száll át az örökösökre. Hagyatéki eljárással csupán közhitelesen tanúsítva van az örökség beállta és az eljárás során létrejött esetleges egyezségek. Ám mivel az örökhagyó halálakor nemcsak az örökhagyó vagyontárgyai szállnak át az örökösökre, hanem az örökhagyó követelései és tartozásai is, szükséges, hogy az örökös kifejezhesse szándékát, hogy egyáltalán akar-e örökölni. Erre szolgál a visszautasítás lehetősége. Ha az örökös pl. megtudja, hogy a hagyaték eladósodott, joga van visszautasítani az örökséget. Megteheti ezt a hagyatékot tárgyaló közjegyző előtti szóbeli nyilatkozattal vagy írásban, az eljáró közjegyzőnek kézbesítve. A visszautasító nyilatkozatot az örökös csak attól a naptól számított 1 hónapig teheti meg, amikor a közjegyző (akár írásban is) hivatalosan ismertette vele az örökség visszautasításának jogát. Ha valaki visszautasítja az örökséget, már nem kell, hogy érdekelje, ki fogja megtéríteni a tartozásokat a hitelezőknek, hiszen ő már nem örökös, és ezzel kapcsolatban nem keletkeznek kiadásai. A visszautasítási nyilatkozathoz nem lehet feltételeket kötni, és később visszavonni sem lehet. Az örökséget ugyanakkor nem lehet részlegesen visszautasítani, vagyis olvasónk nem válogathat, hogy a házat esetleg megörökölné, a földeket és esetleg más hagyatéki értékeket pedig nem.

Amennyiben olvasónk elfogadná az örökséget, a megszerzett örökség értékének magasságáig felelne az örökhagyó adósságaiért, de mivel ezek „többszörösen” meghaladják a hagyaték értékét, adott esetben csak az jöhetne számításba, hogy az egész vagyont felkínálná a hitelezőknek az adósságok kiegyenlítésére.

Meg kell még jegyezni, hogy ha olvasónk el is fogadná az örökséget, még akkor sem mondhatna le az örökhagyó testvére javára, hiszen a testvér a végrendelet szerint nem örökös, ezért adott körülmények között ő csak azután jöhetne számításba örökösként, ha olvasónk visszautasítaná az örökséget. Ha a testvér és az összes többi esetleges örökös is visszautasítaná az örökséget (ami a sok adósság miatt valószínű), úgy végső soron az állam örökölne, amely viszont felszámolná az örökséget, hogy legalább részben kielégíthesse a hitelezőket. Olvasónknak a felszámolásnál lenne esélye, hogy esetleg megvásárolja a Kis-Duna partján fekvő házat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?