A virtuális világ veszélyei

Gyermekeink sokszor felügyelet, mindenféle korlátozás nélkül számítógépeznek, szörfölnek a világhálón, miközben számos veszély leselkedik rájuk.

Gyermekeink sokszor felügyelet, mindenféle korlátozás nélkül számítógépeznek, szörfölnek a világhálón, miközben számos veszély leselkedik rájuk. Összeállításunkban a virtuális világ kockázataival kapcsolatban szolgálunk hasznos információkkal.

Napjainkban már az óvodás korú gyermekek is használják az internetet, meséket néznek, játszva angolul tanulnak, online játékokat játszanak. Egyes felmérések szerint a kicsik egyötödét a szülők egyáltalán nem korlátozzák az internethasználatban, pedig netezés közben könnyen találkozhatnak negatív tartalmú – erőszakos, gyűlöletkeltő, pornográf – oldalakkal is. Ezek ellen nem elég önmagában a különböző szűrő- és biztonsági programok használata. Attól, hogy blokkolunk néhány nem kívánatos oldalt, még kialakulhat internetfüggőség, sőt a gyermek virtuális zaklatás áldozatává is válhat. Az internetet sokan mások megalázására használják, ami súlyos és maradandó nyomokat hagyhat az áldozatok lelkivilágában. A felmérések szerint Szlovákiában minden második iskolában előfordul internetes zaklatás. „A megkérdezett oktatási intézmények 90 %-a megerősítette, hogy volt tapasztalatuk a cyberbullying-gel, és ez a trend vagy erősödik, vagy stagnál, de semmiképpen nem csökken” – nyilatkozta a közelmúltban Miroslav Drobný, az eSlovensko Polgári Társulás munkatársa. A cyberbullying a klasszikus iskolai csicskáztatás modern, elektronikus, online változata. Drobný szerint a legtöbb fiatal úgy szórakozik az interneten, hogy viccet csinál másokból.

Pongó Tamás jogász szerint a cyberbullying egy olyan jelenség, amely az internet robbanásszerű elterjedése folytán merült fel, és magában foglal minden virtuális térben történő bántalmazó, megalázó, lealacsonyító, piszkálódó stb. magatartást. „Tekintettel arra, hogy az elkövetés módja, fajtája annyira sokszínű, amennyire az internet világa és annak felhasználói, így lehetetlen egy konkrét definíciót megalkotni rá, ami nagyban nehezíti e jelenség szabályozását is. A ál Facebook vagy MySpace profil megalkotásán át, az álnéven való e-mail vagy telefonon való szöveges üzenetváltás (SMS) során megvalósuló visszaélésen keresztül megszámlálhatatlan formája létezik” – mutatott rá Pongó.

Állandó zaklatás

Iskolai piszkálódás, csicskáztatás régen is létezett, ám ez többnyire az iskolakapunál vagy a lakásajtónál véget ért, a magánszférát rendszerint nem érte el, így az áldozat legalább a következő iskolanapig „biztonságban volt”. Ezzel szemben a cyberbullying mindenhol és szüntelenül jelen van. „Ez esetben a sértéseket nemcsak az iskolai szünetben követik el, hanem az online világban is, például a sértett Facebook profiljára kiposztolt üzenetekkel, képekkel, videókkal. Esetlegesen bántó, megalázó e-mailek vagy SMS-ek szakadatlan küldésével. A közösségi média esetén természetesen számolni kell azzal, hogy egy poszt a közlés pillanatában azonnal rengeteg emberhez jut el, akik azt szabadon letölthetik, kezelhetik, továbbíthatják vagy sokszorozhatják, ezáltal is hatványozottabban okozhatnak maradandó lelki sérüléseket az éppen aktuális áldozatnak” – részletezte Pongó Tamás.

Függőség

Modern korunk másik nagy veszélye a számítógép-, illetve internetfüggőség kialakulása. Ezen újkori betegség terjedésének egyik oka a közösségi oldalak és az online játékok megjelenése. A szociális hálón a fiatalok új ismerősöket kereshetnek, mások ismerőseit nézhetik meg, miközben a virtuális chatszobában mindenki azt mond magáról, amit akar, senki nem tudja ellenőrizni. Előfordulhat, hogy az egyébként visszahúzódó, félénk, mogorva gyereknek a neten egy csapásra rengeteg barátja lesz, ami imponál, önbizalmat ad neki – de csak a virtuális világban, és fennáll a veszély, hogy a gyermek, aki túl sok időt tölt a virtuális világban, elveszíti realitásérzékét, egyre nehezebben birkózik meg a valós világban rá váró feladatokkal. Mivel a valós világban csak csalódásokat és kudarcokat él meg, egyre gyakrabban menekül a virtuális világba – így kialakul egy bezárt kör, melyből később segítség nélkül szinte lehetetlen kitörni.

Az óvodás korú gyerekek még nem szoktak chatelni, nem tudnak sem írni, sem olvasni, esetükben a véletlenszerűen kinyitott, negatív tartalmú oldalak jelentenek veszélyt (rémálmaik lehetnek, különböző félelmek alakulhatnak ki). A kicsik előszeretettel játszanak online szerepjátékokat, melyek gyakran erőszakosak lehetnek, és itt olyan virtuális térbe csöppennek, ahol saját karaktert alakíthatnak ki, a többi játékossal kapcsolatot létesítenek, feladatokat teljesítenek. A téma a 10. oldalon folytatódik. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?