<p>Amikor kilenc hónap után végre megszületik a várva várt gyerek, a kismama rengeteg papírmunkára is számíthat – sokan meglepődnek, milyen sok hivatalt kell a szülés után viszonylag rövid időn belül felkeresni, sőt már a terhesség alatt akad néhány intéznivaló. Összeállításunkban a terhesség alatti és a szülés utáni bürokrácia labirintusában próbálunk hasznos útmutatóval szolgálni.</p>
A születés hivatalos vonzatai
B. SZENTGÁLI ANIKÓ
Az újszülött egymaga képes lefoglalni az egész családot, a szülés után azonban az állam is igényt tart a kismama idejére. Az ügyintézés bonyolult dolog, sokszor a kismama egészségi állapota nem is teszi lehetővé, hogy azonnal felkeresse a hivatalokat. Szerencsére az apa nélküle is sok mindent elintézhet, szükség esetén más családtagot is felhatalmazhatnak.
A szülés utáni papírmunka:
1. Születési anyakönyvi kivonat
Ez a baba első irata. A gyermek megszületéséről szóló jelentéssel (ezt a szülészeten adják) és az édesanya személyazonossági igazolványával el kell menni abba az anyakönyvi hivatalba, amelyik körzetébe a kórház vagy az a hely tartozik, ahol szült. Ez természetesen csak ritkán egyezik a kismama a lakóhelye szerinti anyakönyvi hivatallal. Sok kórház segít az ügyintézésben: az anyakönyvvezető személyesen megy az egészségügyi intézménybe, segít kitölteni a szükséges nyomtatványokat, s pár nap múlva a hivatalban a gyermek édesapja is átveheti a születési anyakönyvi kivonatot. Az anyakönyvvezetőtől ne felejtsenek el igazolást kérni a gyermek megszületéséről! Szükség lesz rá a születési támogatáshoz.
2. Fénymásolat a születési anyakönyvi kivonatról
Érdemes azonnal készíteni több fénymásolatot, a további ügyintézés során mindenhol kérik. Postázni kell a Szociális Biztosítóba, hogy ne állítsák le az anyasági támogatás folyósítását. El kell juttatni az édesanya munkahelyére, és a szociálisügyi hivatalban is legalább 3 példányra lesz szükség.
3. A gyerekorvos
Az édesanya a szülészetről két elbocsátó jelentéssel távozik, s megkapja a gyermek oltási igazolványát. Az egyik jelentést az anya megtarthatja, a másikat és az igazolványt oda kell adni a gyerekorvosnak. A kórházból való elbocsátás után egy nappal fel kell venni a kapcsolatot az előre kiválasztott gyerekorvossal. Érdemes még a szülés előtt megérdeklődni, sokszor elég telefonon hívni, de néha személyesen kell jelentkezni. Van, aki első alkalommal házhoz megy – egyrészt kíméli az édesanyát és a babát, másrészt meg akar győződni arról, a gyermek milyen körülmények közé került. De van olyan orvos is, aki már első alkalommal kéri, hogy a rendelőben találkozzanak.
4. Egészségbiztosító
A gyermeket a megszületésétől számított 60 napon belül be kell jelenteni valamelyik egészségbiztosítóba. Szükséges iratok: kitöltött kérvény, születési anyakönyvi kivonat, a szülő személyi igazolványa. A baba már néhány naposan megkapja első – a kötelező K- és D-vitaminra kiállított – receptjét, a patikában az anya a saját egészségbiztosítási kártyájával válthatja ki. Adminisztratív okokból a gyermek biztosítási kártyájára akár 2-3 hétig is várni kell, de szükség esetén a gyógyszertárakban továbbra is lehet használni az édesanyáét, vagy ha ezt már nem fogadják el, akkor felmutathatja a biztosítóba benyújtott kérvény másolatát.
5. Állandó lakhely
Az újszülöttet a születési anyakönyvi kivonat átvételétől számított 3 napon belül be kell jelenteni a lakosság-nyilvántartásba (Ohlasovňa pobytu obecných a mestských úradov). Az apa ezt egyedül is megteheti. Szükséges iratok: a gyerek születési anyakönyvi kivonata, az anya személyi igazolványa.
A gyermek állandó lakhelye automatikusan megegyezik az anyáéval. Ha viszont máshová akarják bejelenteni az újszülöttet, szükség van a tulajdonlapra és az összes tulajdonos beleegyezésére.
A lakáskezelővel is tudatni kell, hogy eggyel többen vannak a lakásban – már a babának is számláznak szemétdíjat, vagy figyelembe veszik az áramért, vízért, gázért fizetendő előleg kiszámításakor stb.
6. Útlevél a babának Ha külföldre akar utazni, az újszülöttnek is saját útlevélre van szüksége, a szülő okmányába már senkit nem lehet beíratni. Ha csak a szomszédos Magyarországra is ruccan át valaki bevásárolni gyermekével, s igazoltatják, fel kell mutatni a baba útlevelét. Nem érdemes kockáztatni, aki gyakran lépi át az országhatárt, intézze el az okmányt! A kérvényt a rendőrségen kell beadni, szükséges iratok: a szülő személyi igazolványa, a gyerek születési anyakönyvi kivonata, hat évnél fiatalabb gyermek esetében 8 eurós (gyorsított eljárás esetén 16 eurós – 10 napos határidő –, illetve 24 eurós – 2 napos határidő) okmánybélyeg. Az útlevél 2 évig érvényes, utána újat kell intézni. 7. Gyermekgondozási időszak Az anyasági szabadság még a szülés előtt kezdődik, és általában a megítélésétől számított 34. hétig tart. Amikor befejeződik, a Szociális Biztosító erről küld egy határozatot. Utána a lakhelye szerinti szociális ügyi hivatalban gyermekgondozási segélyért (rodičovský príspe〜vok) folyamodik. Szükséges iratok: kitöltött nyomtatvány; személyi igazolvány; a gyerek születési anyakönyvi kivonata (eredeti és fénymásolat); igazolás az anyasági támogatásról – a kitöltött nyomtatványt postázza a Szociális Biztosítóba, onnan visszaküldik a lepecsételt papírt, amit az anya visszavisz a szociális ügyi hivatalba. Ne felejtse el tájékoztatni munkaadóját, hogy az anyasági szabadság után nem áll munkába, hanem gyermekgondozási szabadságra megy, ami legfeljebb a gyermek 3 éves koráig tarthat. 8. Nyugdíjbiztosítás Aki alkalmazottként ment anyasági szabadságra, az továbbra is része a nyugdíj-biztosítási rendszernek, az anyasági alatt nem kell semmit intéznie. Akinek a gyermek megszületése előtt nem volt nyugdíjbiztosítása, szülés után bejelentkezhet a Szociális Biztosítóba. Ha ezt a szüléstől számított 45 napon belül megteszi, a gyermek születésnapjától jogosult a biztosításra. Egyébként a kérvény benyújtásának dátumától kerül a nyilvántartásba. Amikor befejeződik az anyasági szabadság, az állam a gyermek 6 éves koráig fizetheti az anya nyugdíjbiztosítását, de ez nem automatikus, kérni kell. Mihelyt lejár az anyasági, másnap nyújtsa be kérvényét (Registračný list FO) a Szociális Biztosítóhoz! 9. A gyermekágy utáni nőgyógyászati vizsgálat A kórházban az anya nemcsak a gyermek elbocsátó jelentését kapja meg, hanem a sajátját is – ezt a szolgálatban lévő nőgyógyász írja meg. Ezzel a jelentéssel jelentkezik a saját ginekológusánál hat héttel a szülés után.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.