<p>u Nevet kell választani</p><p>A gyermeknek választhatnak több keresztnevet, de vezetékneve csak egy lehet. Ha az édesanyának két vezetékneve van, gyermeke ezt nem örökölheti.</p><p> </p><p>u Szociális Biztosító és a magánnyugdíjpénztár</p><p>Az anyasági szabadság alatt nem kell semmit külön intézni…</p>
A SZÜLÉS ELŐTT
u Nevet kell választani
A gyermeknek választhatnak több keresztnevet, de vezetékneve csak egy lehet. Ha az édesanyának két vezetékneve van, gyermeke ezt nem örökölheti.
u Szociális Biztosító és a magánnyugdíjpénztár
Az anyasági szabadság alatt nem kell semmit külön intézni. Ha a kismama pénztártag, a Szociális Biztosító automatikusan tájékoztatja a nyugdíjpénztárat arról, hogy ügyfele anyasági szabadságra ment.
u A gyes folyósításának a leállítása
Ha a kismama korábban született gyermekével gyermekgondozási szabadságon van, s a két szülés között nem megy vissza dolgozni, a szociális ügyi hivatalban jelentenie kell, hogy anyasági szabadságra megy, és kérnie kell a gyes folyósításának a leállítását. Egyszerre két támogatásra – gyesre és anyaságira – senki sem jogosult, s ha elfelejt kijelentkezni, utólag ebből problémái adódhatnak. Az anyasági összegét a fizetés alapján számítják ki, általában jobban megéri, mint a gyes.
u Egészségbiztosító
Nem mindegyik egészségbiztosító követeli meg, hogy ügyfele tájékoztassa arról, hogy anyaságira megy. Az alkalmazottakat a munkaadó szokta bejelenteni.
u Gyerekorvos-választás
A szülészeten megkérdezik, az újszülött melyik gyerekorvoshoz fog tartozni, elkérik a címét és a telefonszámát is. A kórházban végzett szűrővizsgálatok eredményeit már oda küldik. Érdemes megérdeklődni, a gyerekorvos első alkalommal házhoz megy-e, illetve mikor vannak a fogadóórái.
u Kórházi szülés vagy otthonszülés
El kell dönteni, mit akar: kórházban vagy otthon szülni. Ha az utóbbit választja, beszéljen szülésznővel, majd válasszon saját szülésznőt vagy bábát! Ha egészségügyi intézményben óhajtja világra hozni gyermekét, válasszon kórházat; esetleg szerződést köthet egy nőgyógyásszal, aki levezeti a szülést.
u Apasági nyilatkozat
Ha a gyermek szülei nem házasok, apasági nyilatkozatot a csecsemő megszületése előtt és után egyaránt tehetnek – éspedig személyesen, szóban, nem írásban az illetékes anyakönyvi hivatalban vagy a bíróságon. Ha az itt kapott igazolást a kismama már a szülészetre magával viszi, az apa szerepelni fog a szülésről szóló jelentésben, és ő is átveheti majd a születési anyakönyvi kivonatot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.