A nyár különösen sok kockázatot rejt az élelmiszerek tárolása és elkészítése során. Elég néhány óra ahhoz, hogy a tűzhelyen megromoljon a készétel, a rovarok megüljenek a fedetlen ételeken, a mikroorganizmusok pedig megtapadjanak a mosatlan kezeken.
A nyár tele van veszélyekkel: 5 fontos alapszabály az élelmiszerek biztonságos tárolására
Az Egészségmagazin arra figyelmeztetet, hogyan kerüljük el ezeket a nyári buktatókat. Ahhoz, hogy nyáron is megőrizzük bélrendszerünk egészségét, követnünk kell az Egészségügyi Világszervezet által kidolgozott 5 alapelvet, amely a megelőzésre irányul. Néhány egyszerű alapelv betartásával jelentősen csökkenthetjük az élelmiszer eredetű megbetegedések kockázatát. A legfontosabb megelőzési elveket az úgynevezett 5 kulcs a biztonságosabb élelmiszerekhez című dokumentumban foglaltuk össze Katarína Kromerová élelmiszer-higiéniai és élelmiszer biztonsági főhigiénikus-helyettes tanácsai alapján.
1.Tartsuk tisztán
Mossunk és tisztítsunk meg minden felületet és eszközt, amit élelmiszer készítéskor használunk.
Mossunk és tisztítsunk meg minden ételkészítéshez használt felületet és berendezést.
Védjük a konyhai területeket és az élelmiszereket a rovaroktól, rágcsálóktól és egyéb állatoktól.
Az ételek kezelése előtt és az ételkészítés során gyakran mossunk kezet.
Mossunk kezet a WC használata után.
Miért? Bár a legtöbb mikroorganizmus nem okoz betegséget, veszélyes mikroorganizmusok találhatók a talajban, a vízben, az állatokban és az emberekben. Ezeket a mikroorganizmusokat a kezek, de a ruhák és eszközök, különösen a vágódeszkák hordozzák, és a legkisebb érintkezés is átviheti őket az élelmiszerre, és élelmiszer eredetű megbetegedést okozhatnak.
2. A nyers és a főtt ételek elkülönítése
Szeparáljuk a nyers húst, baromfit és halat más élelmiszerektől.
Használjunk külön eszközöket, például késeket és vágódeszkákat a nyers élelmiszerek kezeléséhez.
Tároljuk az élelmiszereket olyan tárolóedényekben, csomagolásban, amelyek megakadályozzák a nyersanyagok és az elkészített élelmiszerek érintkezését.
Miért? A nyers élelmiszerek, különösen a hús, a baromfi és a hal, valamint azok nedvei veszélyes mikroorganizmusokat tartalmazhatnak, amelyek az ételkészítés és tárolás során átkerülhetnek más élelmiszerekre.
3. Legyünk alaposak ételfőzéskor és újramelegítésekor
Főzzük meg alaposan az ételeket, különösen a húst, a baromfit és a halat.
Forraljunk fel olyan ételeket, mint a levesek és húslevesek, és győződjünk meg arról, hogy legalább 70 °C-os hőmérsékletet értek el; a húsok és a baromfi esetében győződjünk meg arról, hogy a szaft tiszta és nem rózsaszínű. Ideális, ha hőmérőt használunk. A főtt ételeket alaposan melegítsük újra.
Miért? A megfelelő főzés szinte minden veszélyes mikroorganizmust elpusztít. Tanulmányok kimutatták, hogy az élelmiszerek 70 °C-on történő főzése segíthet abban, hogy biztonságosan fogyaszthatók legyenek. Különös figyelmet igénylő ételek a darált hús, a sült göngyölt hús, a nagy darabokra vágott húsok és az egész baromfi.
4. Biztonságos hőmérsékleten tároljuk az élelmiszert
Vásárláskor igyekezzünk a hűtést vagy fagyasztást igénylő élelmiszereket lehetőleg hűtőtáskában szállítani, és mielőbb hűtőszekrényben vagy a fagyasztóban tárolni.
Minden főtt és romlandó élelmiszert gyorsan hűtsünk le, és tároljuk hűtőszekrényben, lehetőleg 5 °C alatt. Használhatunk egy hideg vízzel teli mosogatót, és jeget is hozzáadhatunk az ételek hűtéséhez. A főtt ételt tartalmazó edényt vagy tárolóedényt tegyük hideg vízbe, hogy az ne ragadjon le. Miután lehűlt, tegyük a hűtőszekrénybe.
Tálalás előtt tartsuk az ételt forrón (60 °C-nál magasabb hőmérsékleten).
Ne tároljuk az ételt túl sokáig, még a hűtőszekrényben sem. Csak annyit főzzön, amennyit gyorsan meg tud enni. Ne fagyasszuk le az ételt szobahőmérsékleten. Ezt a témát e sorozat 3. részében tárgyaljuk.
Ha utazunk, részesítsük előnyben azokat az élelmiszereket, amelyek nem igényelnek hűtést, vagy tároljuk őket egy hordozható hűtőszekrényben az utazás alatt. Miért? A mikroorganizmusok nagyon gyorsan elszaporodhatnak, ha az élelmiszereket szobahőmérsékleten tároljuk. Ha a hőmérsékletet 5 °C alatt vagy 60 °C felett tartjuk, a mikroorganizmusok szaporodása lelassul vagy megáll. Egyes veszélyes mikroorganizmusok azonban még 5 °C alatti hőmérsékleten is elszaporodnak.
5. Használjunk egészségre ártalmatlan vizet és nyersanyagokat
Használjunk biztonságos vizet.
Válasszunk friss és egészséges élelmiszereket.
Válasszunk biztonságos módszerekkel előállított élelmiszereket, például pasztőrözött tejet. A gyümölcsöket és zöldségeket mossuk meg ivóvízzel, ez a banán vagy a dinnye héját is magában foglalja, mivel ha egy mosatlan dinnyét felszeletelünk, véletlenül mikroorganizmusokat vihetünk át a héjról közvetlenül a dinnye ehető részére. Ne fogyasszunk sérült csomagolású, elszíneződött, nem jó illatú, vagy lejárt szavatossági idejű élelmiszert. Miért? A nyersanyagok, beleértve a vizet és a jeget is, veszélyes mikroorganizmusokkal és vegyi anyagokkal lehetnek szennyezettek. A romlott és penészes élelmiszerekben mérgező vegyi anyagok halmozódhatnak fel. Az élelmiszerek gondos kiválasztása és az olyan egyszerű óvintézkedések, mint a mosás és a hámozás csökkenthetik a kockázatokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.