<p>ÚTMUTATÓ</p><p>Dolgozni a gyermekgondozási segély mellett is lehet – sok anyuka rá van kényszerülve, hiszen a havi 199,60 euró nagyon kevés. Ha az édesanya úgy dönt, dolgozni fog, nem kell attól félnie, hogy nem lesz jogosult a gyermekgondozási segélyre, nem feltétel, hogy gyermekéről személyesen kell gondoskodnia. A fontos az, hogy megfelelő gondoskodást és felügyeletet biztosítson, vagyis amíg dolgozik, óvodába helyezi picinyét, vagy pótmamát fogad.</p>
A gyesnél jobb a gyermekgondozási hozzájárulás
ÚTMUTATÓ
Dolgozni a gyermekgondozási segély mellett is lehet – sok anyuka rá van kényszerülve, hiszen a havi 199,60 euró nagyon kevés. Ha az édesanya úgy dönt, dolgozni fog, nem kell attól félnie, hogy nem lesz jogosult a gyermekgondozási segélyre, nem feltétel, hogy gyermekéről személyesen kell gondoskodnia. A fontos az, hogy megfelelő gondoskodást és felügyeletet biztosítson, vagyis amíg dolgozik, óvodába helyezi picinyét, vagy pótmamát fogad. A szülő munkaviszonyából származó bevétele nincs hatással a gyes összegére. Gyermekgondozási szabadságon a szülő a gyerek 3. életévéig lehet, egészségkárosodott gyermek esetében 6 éves koráig. Akár dolgozik a szülő, akár nem, jogosult a havi 199,60 euróra. Ha munka mellett dönt, talán jobban megéri, ha a gyes helyett gyermekgondozási hozzájárulást (príspevok na starostlivosť o dieťa) igényel. Ezt annak a szülőnek folyósítják, aki gyermekét elhelyezi valamilyen intézményben (bölcsődében, óvodában), és az ezzel összefüggő költségeit térítheti a szociális ügyi hivatal, miközben a felső határ 230 euró. A magánóvoda sok esetben ennél többe kerül, de legalább 230 euróval hozzájárulhat a hivatal, ez egy kicsit jobban megéri, mint a gyes. Ráadásul ezt a támogatást minden gyermek után kifizetik, ezzel szemben a gyes összege nem változik a gyermekek számával – kivételt csak az ikrek jelentenek. Példa: az anyuka gyermekgondozási szabadságon van másfél éves gyermekével, de otthon van két és fél éves gyereke is, viszont gyest egy jogcímen kap, akkor is, ha a másik gyermek sem töltötte be 3. életévét. Az édesanya munkába áll, s mindkét gyermekét magánintézményben helyezi el. Ha erről számlát hoz a szociálisügyi hivatalba, mindkettő költségeit térítik, fejenként legtöbb 230 euró erejéig – ami több, mint az egyszeri 199,60 euró. (sza)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.