A diákmunkára kedvezőbb szabályok érvényesek

<p>A nyári főszezonban sok diák vállal idénymunkát, a hatályos előírások értelmében már a 16 évesek is létesíthetnek munkaviszonyt. Az idősebbek gyakran külföldön keresnek munkát, és a pénzkeresés mellett nyelvtudásukat is tökéletesítik. Összeállításunkban a szünidei munkavállalással foglalkozunk.</p>

A diákokra általában nem jellemző, hogy sok fölösleges pénzük van, az ösztöndíjrendszer sem túlságosan bőkezű, így sok diák nyáron próbálja megkeresni az éves zsebpénzét. Aki jártas a törvényekben, és tudja, hogyan spórolhat az adón és a járulékokon, magasabb bevételre tehet szert. Tavaly januártól módosult a megbízási szerződések szabályozása, de ez a diákokat kevésbé érintette, ők – bizonyos összegig – továbbra is mentesülhetnek a járulékfizetés alól.

A munkatörvénykönyv a rendes munkaviszony mellett többféle megállapodást ismer: köthető szerződés bizonyos munka elvégzéséről vagy munkatevékenységről, és a megbízási szerződések közé tartoznak a diákok idénymunkájáról szóló megállapodások is. Az utóbbit csak olyan személy köthet, aki középiskolás vagy egyetemi diákstátussal rendelkezik, és még nem töltötte be 26. életévét.

A diákmunka előnyei

A diákok általában idénymunkáról szóló megállapodást szoktak kötni, ennek előnye, hogy ha a havi fizetés alacsonyabb egy meghatározott összegnél, nem kell semmilyen járulékot fizetnie a Szociális Biztosítóba. Ez az összeg évente változik – idén 68, illetve 159 euró. Vagyis ha a 18 évesnél fiatalabb diák havonta nem keres többet 68 eurónál, nem kell járulékokat fizetnie – csak a munkaadó térít bizonyos százaléknyi baleset- és garanciabiztosítást. A 18. életévét betöltött középiskolásra és a 26 évesnél fiatalabb főiskolásra ugyanaz vonatkozik, mint fiatalabb társaikra – azzal a különbséggel, hogy ők többet kereshetnek: havi 159 euró bruttó bevételig nem fizetnek járulékokat. Ha havi jövedelmük túllépi ezt az összeget, a diák alkalmazott már fizet 7 százalék társadalombiztosítást, ebből 4 százalékpont az öregségi, 3 százalékpont pedig a rokkantsági járulék.

Egy munkaadó, egy szerződés

Az is előny számukra, hogy nem kell beteg- és egészségbiztosítást fizetniük, így a munkavállalónak 6,4, a munkaadónak pedig 12,6 százalékponttal alacsonyabb járulékot kell fizetnie.

A diákok ezt a kivételt csak egy munkaadónál érvényesíthetik, éspedig úgy, hogy nyilatkozatot tesznek, miszerint az adott munkáltatóval kötött szerződésre kérik a felmentést a járulékfizetés alól. Az ehhez szükséges nyomtatvány megtalálható a Szociális Biztosító internetes oldalán (www.socpoist.sk). A nyomtatványt nem kell minden hónapban kitölteni, elég egyszer az alatt az időszak alatt, amíg a munkaviszony tart. „Nem érdemes csalni, azaz senki ne igényelje a felmentést több szerződés esetében, mivel ez a nyilvántartás alapján kimutatható, és ha fény derül a csalásra, büntetés jár” – figyelmeztet a biztosító. Aki munkaközvetítő ügynökség segítségével talál munkát, a nyilatkozatot az ügynökségben adja le. Ha valaki egyszerre több munkaadóval több megállapodást is köt, a járulékfizetési kivételt érdemes a legmagasabb bevételből érvényesíteni.

Megtakarítható egy kis pénz abban az esetben is, ha valakinek ingadozik a bevétele, az egyes havi jutalmak között nagy különbségek vannak – például a két hónapra szóló megállapodás alapján az egyik hónapban 170, a másik hónapban mindössze 50 eurót keres. Ilyen esetben a munkaadó a járulékfizetési kötelezettséget a havi átlagfizetésből számolja ki. Még ha az első hónapban le is vonják a diák jutalmából a járulékokat, az átlagvonás után azt vissza kell adni.

Ha a diákok nem havi rendszerességgel kapnak fizetést, akkor a járulékot utólag, a szerződés megszűnése után kell befizetniük.

Jogi kiskapu

Előnyös megoldás meghatározatlan időre szóló megállapodást kötni – aki ilyen munkaviszonyt létesít, annak a biztosítási díjakat csak a szerződés lejárta után kellene befizetni. Csakhogy az olyan meghatározatlan időre kötött megállapodásból, mely soha nem ér véget, nem kell járulékot fizetni. A munkaadók már észrevették ezt a jogi kiskaput, mely lehetővé teszi a járulékfizetés elkerülését. A szociális ügyi minisztérium ugyancsak tisztában van a joghézaggal, ezért azt szorgalmazza, hogy az idénymunkáról szóló megállapodásokat legfeljebb egy évre lehessen megkötni. Ezt a változtatást a nyugdíjpénztárakról szóló törvény módosításával keresztül próbálják megvalósítani, mellyel most foglalkozik a parlament.

Óvakodjunk a csalóktól!

Az interneten és a különböző hirdetésekben sokan kínálnak nyári idénymunkát, de nagyon oda kell figyelni a szélhámosokra, akik jó munkával hitegetnek, de csak a közvetítői díjat teszik zsebre, miközben semmit nem biztosítanak. Így nemcsak pénzt, hanem időt is veszíthetünk, mert utólag megfelelő munkát találni már sokkal nehezebb, a legjobb pozíciókat időközben elfoglalják. Ezért – főleg külföldi munka esetén – célszerű sokéves tapasztalattal, jó referenciákkal rendelkező munkaerő- vagy munkaközvetítő ügynökséget megszólítani. Ez általában drágább, de egyfajta biztosíték is, hogy az ügynökség minden szükséges dolgot elintéz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?