Halálos lehet a B típusú sárgaság

Bár a májgyulladás odafigyeléssel legtöbbször megelőzhető, és egyes változatai ellen védőoltás is létezik, világszerte szinte a legveszedelmesebb, nehezen gyógyítható és számos formájában hosszadalmas lefolyású betegségként tartják számon. Több, különböző súlyosságú változata ismeretes, a leghosszabb lappangási ideje a B vírus okozta fertőzésnek van.

Százezer lakosra átlagban 2,63 beteg jut, a legtöbb fertőzött a Kassai kerületben – 6/100 ezer– található, a 15-19 évesek körében az arány 6,8/100 ezerre, a 20-24 évesekében 4,4 /100 000-re tehető. – Tavaly a Kassai kerületben egy családon belül hatan szexuális úton fertőződtek meg, ketten meghaltak, miközben az országos halálozási átlag 1,4 százalékos. A vérrel, szexuális úton terjedő megbetegedés védőoltással előzhető meg – magyarázta dr. Eva Máderová az Állami Egészségügyi Intézet osztályvezetője.

A májgyulladás (orvosi nevén hepatitis) különböző kórok által kiváltott megbetegedés, melyet a májsejtek pusztulása és az ebből adódó májműködési zavar jellemez. A máj létfontosságú szerv, károsodása súlyos betegséget, néha halált okoz.

Az első, nagy valószínűséggel a hepatitis B kórokozója (HBV) által előidézett tömeges megbetegedésről 1883-ban számoltak be; a betegség a brémai hajógyárban alakult ki, az emberi nyirokból származó, himlő elleni védőoltás alkalmazása után. Az úgynevezett „szérum-hepatitis” jelentősége a XX. század első felében, a vérbaj injekciós kezelése során használt tűk és fecskendők elterjedését követően nőtt meg. A HBV okozta megbetegedések gyakorisága a 60-as években kezdett emelkedni, a „szabadabb” életstílus meghonosodása következtében. Mind a védekezés nélküli szexuális kapcsolat (legyen az homo- vagy heteroszexuális), mind az intravénás kábítószerek gyakoribb alkalmazása jelentős szerepet töltött be a HBV terjedésében. Egyesek a 70-es, 80-as évek HBV-járvány „visszhangjának” tartják a hasonlóan terjedő AIDS-vírus okozta betegséget. Először a 60-as évek közepén honosodott meg a vírus vérből történő kimutatására szolgáló laboratóriumi módszer; az aktív védőoltás 1981 óta vált lehetővé.

A HBV-FERTŐZÉS KÖVETKEZMÉNYEI

Heveny májgyulladás

A felnőttkori fertőzéseknek csak 30-40 százalékában alakul ki, de gyógyulása általában elhúzódóbb, mint a széklet útján terjedő, a „piszkos kéz betegségének” nevezett hepatitis A vírus okozta fertőzésé. Ugyanakkor az esetek egy százalékában a betegség lefolyása során májelégtelenség alakulhat ki, mely különböző szövődményekhez és végső soron halálhoz is vezethet. A heveny májelégtelenséggel járó B vírus hepatitisnél (melynek 20 százalékos a túlélése) az idejében végzett májátültetés az esetek 50-70 százalékában gyógyulást eredményez.

Hordozó állapot

Amikor a gyulladás megszűnt, de a vírus a szervezetből nem ürült ki, hanem a májsejtek magjában tovább él, az érintett személy vírushordozóvá válik.

Idült májgyulladás

Az esetek 10 százalékában alakul ki; kezelés nélkül 5-10 év alatt májzsugorhoz vezethet, de szerencsés esetekben (8-10 százalék) a vírus szaporodása magától is megszűnik, és a gyulladásos jelek is eltűnnek a májszövetből. Gyermekekben azonban akár az esetek 90 százalékában idült gyulladás alakulhat ki.

Májzsugor

A már említett idült májgyulladás végstádiuma.

Rosszindulatú daganat

B vírus okozta májzsugor talaján jóval gyakrabban alakul ki a máj rosszindulatú daganatos megbetegedése. Afrikában az ilyen esetek 61 százalékában, Kínában pedig 86 százalékában mutatható ki a HBV jelenléte. E daganatok előfordulásának veszélye 20-40 év hordozó állapot után emelkedik jelentősen.

Heveny májgyulladás esetén a megfelelő ideig tartó ágynyugalom, vitaminok adása, kalóriadús étkezés jelentik a kezelés legfőbb pontjait. A heveny szak többnyire néhány hét alatt teljesen meggyógyul. Májelégtelenség-májkóma kialakulásakor többnyire csak a sürgős májátültetés vezethet gyógyuláshoz. Az esetek körülbelül 10 százalékában a gyulladás 6 hónap alatt sem szűnik meg teljesen (ez a laboratóriumi vizsgálatok megfelelő időközönkénti ismétlésével követhető), hanem idültté válik. A máj szövettani vizsgálatával el lehet dönteni, hogy a gyulladás azonnali kezelést igényel-e vagy sem. Az idült májgyulladást különböző sikerrel, vírusellenes szerek adagolásával gyógyítják, de általában az eredmény nem tartós. A HBV-fertőzés okozta végstádiumú májzsugor gyógyításának egyedüli módja a májátültetés. Nagy gond viszont az átültetett máj újbóli megfertőződése a szervezetben megbújt B vírussal.

Kerülni kell a fertőzés szempontjából fokozott kockázatot jelentő élethelyzeteket, illetve megfelelő óvintézkedéseket kell tenni ezek elkerülésére (pl. egészségügyi dolgozók gumikesztyű-használata vérrel való manipulációk során, alkalmi szexuális kapcsolatban az óvszer használata stb.). Ma már a HBV okozta hepatitis és ennek szövődményei védőoltással is megelőzhetők. Aktív és passzív védettség kialakítására egyaránt lehetőség van.

Szlovákiában tekintettel a népesség alacsony fertőzöttségére, nem szükséges a lakosság teljes körű beoltása. Kívánatos lenne azonban a fertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportok védőoltása. Indokolt lehet a felsoroltak mellett az aktív nemi életet elkezdők beoltása, ennek nyomán ellenanyag alakul ki a szervezetben. A védőoltás 3 injekció beadásából áll. A védettséget jelentő ellenanyagszint általában már a második, de esetenként csak a harmadik oltás után alakul ki. Évek múltán (kb. 5 év) az ellenanyagszint a még védettséget jelentő érték alá csökkenhet, ekkor emlékeztető oltás válhat indokolttá.

Azok, akik bizonyítottan HBV hordozó beteggel kerültek olyan kapcsolatba, amelynek során a vírus átvihető (vér, nemi váladékok), aktív és passzív védőoltásban részesítendők. Ez utóbbi esetben nem várható, hogy majd a szervezet ellenanyagot hoz létre, hanem az azonnali védettség biztosításához kész ellenanyagot kell oltás formájában a vérbe juttatni

Hasonlóképpen aktív és passzív védőoltásban kell részesíteni megszületésük után a B vírust hordozó anyák gyermekeit. A megelőzés érdekében Szlovákiában 1998 óta az újszülötteket kötelezően beoltják a HVB ellen is. Jelentős előrelépés, hogy idén sor kerül az összes 12 éves fiatal védőoltására – nyugtázta elégedetten dr. Eva Máderová osztályvezető.

A hepatitis B világszerte jelentős probléma: a WHO adatai szerint kétmilliárd HBV-vírushordozó él a földön, 400 millióan szenvednek a krónikus HBV-fertőzés miatt és évente egymillióan halnak meg e betegség következtében.

Mindent megtettünk?

Amikor a 16 éves lányom szerelmes lett és a barátjával eldöntötték, hogy sor kerül a testi kapcsolatra is, kikérte véleményemet a védekezéssel kapcsolatban. Az első pillanatban kissé ingerülten reagáltam, de nagyon hamar lehiggadtam, elvégre a téma felvetése is azt jelentette: a gyermekem megbízik bennem. Elkísértem a nőgyógyászhoz, aki megbeszélte vele a legmegbízhatóbb fogamzásgátlást és fel is írta a tablettát. Elégedettek voltunk mindketten, azt hittük, mindent megtettünk a korszerű megelőzés érdekében. Nagyot tévedtünk – nyilatkozta P. édesanyja – lányom barátja által B típusú májgyulladással fertőződött meg. Ha eszünkbe jutott volna, hogy ez a veszély is fenyeget, biztosan megtettük volna a szükséges lépéseket és megvettük volna a szérumot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?