A kutatók szerint akkoriban a Duna körülbelül 40 ezer évente eltolta torkolatait. Fotó: szerző
Hatszáz méter mélyen megtalálták a ősi Duna deltáját
Izgalmas tudományos felfedezésről számolt be a minap az osztrák krone.at. Eszerint a bécsi Természettudományi Múzeum és a grazi egyetem tudósai felfedezték az ős-Duna deltáját Bécstől északra. A Duna 11,5 millió évvel ezelőtt először kelet felé haladt az Alpok lábánál, majd a hatalmas Pannon-tóba torkollott.
Amint arról a kutatók a "Global and Planetary Change" folyóiratban beszámolnak, a legmodernebb 3D szeizmikus technika segítségével precízen tudták feltérképezni a Duna-deltát több mint 600 méteres mélységben. A Pannon-tó Kelet-Ausztria nagy részét borította be, s ide ömlött a Duna. A kutatók szerint akkoriban a Duna körülbelül 40 ezer évente eltolta torkolatait, de az egyes folyófolyások kanyarulatai 600 méteres mélységben megmaradtak. Az ó-Duna deltája 850 négyzetkilométeres területével mintegy hatszor kisebb volt a mai Dunánál. Az akkori száraz és meleg éghajlat miatt a Pannon-tónak rendkívül alacsony volt a vízállása, s a delta messze be tudott épülni a Bécsi-medencébe. A folyók és a delta tavak ágait sűrű hordalékerdő szegélyezte vízi gesztenyével, kopasz ciprusokkal és édes gumifákkal.
A kutatóknak sikerült megfejteni az ős-Duna-deltának végét is: körülbelül 200 ezer év elteltével a klímaváltozás miatt a Pannon-tó vízszintje megemelkedett, s messze visszaszorította a torkolatot az Alpok lábához, a deltát és ártereit gyorsan elöntötte a víz.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.