Fotó: quad-offorad.com
Nincs több izgalom, a kölcsönös megállapodás részeként a Kirgiz Köztársaságban is elfogadják mától a magyar védettségi igazolványt, így már 22 országba lehet utazni e kis plasztiklap felmutatásával Bahreintól Üzbegisztánig, Mongóliától a Zöld-foki Köztársaságig. De akarunk-e, tudunk-e Kirgizisztánba utazni?
A mai bejelentés után az első meglepetés a 6,5 félmilliós közép-ázsiai országról, hogy a kormány konzuli szolgálatának honlapja szerint „az egész ország biztonsági besorolása az I. biztonsági besorolási kategóriába, azaz az utazásra nem javasolt országok listájára került.” A honlapon ez olvasható: Kirgizisztán és Tádzsikisztán közös határán fegyveres összecsapásokra, szórványos lövöldözésekre is sor került a határ menti települések lakosai és a határőrségek között. Kirgizisztánban általános veszélyforrás a lappangó iszlám extrémizmus, a térség instabil politikai helyzete, a vitatott határok, az etnikai ellentétek, az Afganisztán felől terjedő bűnözés nem hatékony kezelése. Bár terrorista akciók ritkán fordulnak elő, az országba utazó magyar állampolgároktól általános óvatosságot és körültekintést kérnek.
Bár az Ala-Archa kanyon vagy a Tasch Rabat karavánszeráj biztosan izgalmas turista célpont, kijutni azonban most nem egyszerű: utazási irodák nem is kínálnak utat Kirgizisztánba, legközelebb jövő májusra lehet egy kilenc napos kirgiz körútra foglalni, fejenként legolcsóbban 471 ezer forintért.
Saját szakállunkra persze indulhatunk: a főváros Biskek 4300 kilométerre fekszik Budapesttől, a repülőjegy 104 ezer forint oda-vissza, utanként több mint 11 óra repülést jelent.
Biskekben a gyenge minőségű szénnel történő fűtéssel és a vonatkozó előírások be nem tartásával összefüggésben a fűtési szezonban jelentős a légszennyeződés, a szmog miatt a főváros a 8. legegészségtelenebb város.
Akinek ezek után megjött a kedve az induláshoz, hisz a kirgiz fővárosban mínusz 4 fok van jelenleg, elég már csak a védettségi igazolványt kell előkeresnie.
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.