A biokésznek nem kell költséges talajelemzéseket végeztetnie, ha megfigyeli, hogy kertjében milyen gyomnövények fordulnak elő.
Gyomok a biokertben
Ha a kertben a vad harangvirágfélék, a lángszínű hérics, vagy a szarkaláb fordul elő nagyobb mértékben, akkor ezek a gyomok nemcsak a mésztartalmat jelzik, hanem a megfelelő humusztartalomról is árulkodnak. E gyomok tehát azt jelzik, hogy a kertünk talaja termékeny.
Ha a területet vadrepce, pipacs, árvacsalán, apró szulák, mezei veronika népesíti be, akkor mély rétegű, termékeny, meszes talajunk van. Ha csalánfélékkel, fekete csucsorral, vagy füstike fajokkal találkozunk, ez nitrogéndús és vastartalmú talajról árulkodik. Ez a talaj egészen enyhén savanyú is lehet.
Ahol a kistermetű, nagyon csípős csalán fordul elő, ott a talaj nitrogénben, humuszban, tápanyagokban gazdag és talán túl is van trágyázva. A kertésznek meg kell jegyeznie, hogy azon a területen, annál a bokornál, cserjénél, ahol a csalán vagy az előző gyomok jelennek meg túlsúlyban, nem szabad nitrogénnel trágyázni addig, amíg a fölösleges készlet el nem fogy.
Ha a területet labodafélék, disznóparéj vagy salátaboglárka uralják, akkor talajunk nehéz, de jó vízgazdálkodású.
Ha a salátaboglárka mellett libapimpó, mezei vagy vízi menta, madárkeserűfű, martilapu vagy mezei zsurló is feltűnik, vigyázzunk, mert ezek a gyomok pangó vizet és levegőtlen talajt jelentenek. Ilyenkor a jó gazda előbb alagcsövezi szántóföldjét. A kiskertekben a drénezés nem mindig lehetséges. Ilyenkor arra kell törekedni, hogy a kérdéses helyre a körülményeknek megfelelő növények, cserjék, dísznövények kerüljenek. A pangó vízzel telített helyekre sikeresen telepíthetünk például sárga nőiszirmot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.