Gombák mint növényvédő szerek alapanyagai

A trichoderma harzianum gomba hatását egyes kórokozókra már rég megfigyelték. Kísérletek igazolták, hogy eredményesen alkalmazható a szürkepenész ellen, mely mind gyakrabban okoz komoly problémát pl. a paradicsom, uborka, retek, saláta, szőlő és sok dísznövény esetében.

A trichoderma harzianum gomba hatását egyes kórokozókra már rég megfigyelték. Kísérletek igazolták, hogy eredményesen alkalmazható a szürkepenész ellen, mely mind gyakrabban okoz komoly problémát pl. a paradicsom, uborka, retek, saláta, szőlő és sok dísznövény esetében. A növényvédő szerekkel szemben nagyon hamar kialakul a rezisztenciája. Üvegházi kísérletekben igazolták, hogy a trichoderma gombával permetezett növény botritiszmentes, vagy csak gyengén fertőzött marad. A retek és uborka peronoszpóra, valamint a paradicsom kladospórium ellen is segít. A trichodermával azonos mértékben gátolta a szürkepenész kifejlődését a paradicsomon egy másik kladospórium izolátum, a cladosporium cladosporioides.

A szőlő szürkepenészes fertőzöttségét nagymértékben csökkentették szabadföldön a szaprofita ulocladium atrum spóráival végzett permetezéssel. Ciklámen esetében a szaprofitákkal történt kezelés csak a gyenge fertőzésnél vált be, erős fertőzésnél – a kémiai kezelésekhez hasonlóan – az eredmény gyenge volt.

A burgonya rizoktóniás megbetegedése ellen már a szabadföldön is jó eredményt értek el a verticillium biguttatum spóraszuszpenziójával. Ross és társai (USA) a káposzta rizoktóniás megbetegedését egy másik antagonista rizoktónia törzzsel védték meg sikerrel.

A napraforgó szklerotiniás szárrothadása ellen a gliocladium virens vált.

A fusarium gomba a legtöbb növényt megfertőzi, még a kémiai növényvédő szerekkel is csak kismértékben lehet ellene védekezni. A kutatók megfigyelték, hogy egy nem patogén fusarium oxysporum antagonista hatást fejt ki a borsó, szegfű, paradicsom, ciklámen és a dinnye fusarium kórokozóival szemben. Az antagonista gomba meggátolta a betegség kifejlődését és a termés minőségi és mennyiségi romlását. A legjobb eredményt akkor kapták, ha a gombát (spórát és micéliumot) összekeverve vetés előtt bekeverték a talajba. Egy későbbi gombaszuszpenzióval történő permetezés még fokozta a hatást.

Egy másik nem patogén fusarium tenyészszürletéből olyan anyagot izoláltak, mely képes volt a szintén nehezen leküzdhető rozsdagombák ellen védelmet nyújtani. Ez a rozsdabetegség ellenes hatóanyag 36-50 mikrogramm/ml koncentrációban teljes mértékben gátolta az uredospórák csirázását.

A fusarium x fusarium hatást magam is láttam Dél-Franciaországban. Egy hatalmas üvegház egyik felében a kezeletlen szegfűk hervadtak, míg az antagonista gombával kezelt másik félben egészséges szép virágok díszelegtek.

A fusarium ellen még a penicillium oxalicum is jó eredményt adott. A számos kultúrnövényt megtámadó és komoly károkat okozó sclerotinia gomba ellen Németországban egy antagonista gombát tartalmazó biológiai növényvédő szert (Contans) dolgoztak ki és hoztak forgalomba. A Conyothyrium minitans talajgomba a fagypont felett is életképes, megfertőzi a kórokozó gomba szkleróciumait és elpusztítja azokat. Célszerű december alkalmazni a megvédendő területen, bedolgozva a talajba, így komoly védelmet biztosíthatunk a növényeknek. Lényeges, hogy a talajnak nem szabad hosszabb ideig kiszáradnia. A talajgomba kibírja a többszöri fagyást és felengedést is.

A napraforgó szklerotiniás fertőzését permetezéssel 60%-ról 15%-ra tudták csökkenteni a gliocladium virens szuszpenzióval. A magkezelés már nem volt ilyen eredményes a 37%-os fertőzést csak 22%-ra csökkentette.

A kalaposgombák közül érdemes megemlíteni a fenyőn élő strobilurus tenacellus gombát. Ebből strobilurint izoláltak, amivel laboratóriumban és szabadföldön igen jó eredményeket kaptak a gabonáktól a zöldségfélékig egyaránt. Sok növénybetegség ellen bizonyult hatásosnak, így a lisztharmat, rozsda, szeptoria, helmintorspórium, de még a nehezen kivédhető krizantém fehérrozsdát is elpusztítja. 1977-ben fedezték fel, 1984-ben hozták forgalomba. Németországban 1996 óta engedélyezett környezetkímélő növényvédő szer.

A rovarkórokozók ellen is ismerünk gombaparazitákat. Az entomophtorales családba tartozó fajok fehér micéliummal (gombafonal) szövik körül a rovarok testét, mások mérges anyagcseretermékeikkel pusztítanak, de mechanikailag is behatolhatnak a rovarok testébe. A fusarium és a verticillium családoknak is vannak rovarparazita tagjai. A verticillium már készítmény formájában is kapható. Eredményes az üvegházi molytetű és a kaliforniai virágtripsz ellen.

Kínában már több ezer évvel ezelőtt ismertek egy gombát, melyet rizspépre oltottak. Több hétig hagyták állni, míg a gomba teljesen átszőtte azt, utána megszárították, összetörték és kiszórták a földekre így védekeztek a rovarkártevők ellen. Korunk kutatói ebből indultak ki és izolálták a metarhizium anisopliae gombát, mely a lárvákat fertőzi különösen a gabonazsizsik ellen ad kimagaslóan jó eredményt. A micéliummal átszőtt lárva elpusztul, és új spórákat fejleszt, így gátolja az újabb fertőzést.

A felsoroltak csak szemelvények, de jól szemléltetik a biztató eredményeket. (GY. K)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?