Vonzóbbá válnak a lakáshitelek

Pozsony. A jelzáloghitel-bankok konkurenciaharcának köszönhetően a hitelt ma már 40 éve futamidőre is felvehetjük, miközben a pénzt a lakás felszerelésére is felhasználhatjuk. Mire számíthatunk, ha hitelt szeretnénk felvenni a bankunktól, és milyen egyéb hitelformák közül választhatunk a hazai piacon?

Lehet egy emelettel több? A jelzáloghitel megoldást ad a beruházás finanszírozására, az más kérdés, hogy aztán évtizedekig törleszteni kell a részleteket. Ján Krošlák felvételeElsősorban a fiatalok számára lehet előnyös a futamidő meghosszabbítása, ami a havi fizetőrészletek csökkenésével jár. Ha például egy 25 éves, frissen diplomázott fiatal 1,5 millió koronás jelzáloghitelt vesz fel, akkor 30 éves futamidő mellett havonta 8300 koronát kellene fizetnie. Ugyanez 40 éves futamidő esetében 7500 korona. A fenti példa azon jelzáloghitelekre érvényes, amelyek esetében a bank az ingatlan értékének a 70 százalékát finanszírozza. Ez utóbbi elsősorban azon fiatalok számára előnyös, akiknek nem nyújt az állam kedvezményeket. Judita Sedíleková, a FinCo&Partners tanácsadó cég képviselője szerint a megtakarításokkal nem rendelkező fiatalok számára jelenleg ez az egyedüli módja annak, hogy lakáshoz jussanak. Szerinte azonban míg a 30 éves futamidejű hitelt nagyjából 100 százalékkal fizetjük túl, a 40 éves futamidőnél ez 120 százalék.

A lakásfinanszírozási piac az elmúlt időszakban azonban egy újabb problémára is reagált. Sokan ugyanis nemcsak az ingatlanra szeretnének kölcsönt felvenni, hanem a berendezésre is. Az Általános Hitelbank például a lakás értékének a 120 százalékára ad pénzt, amiből már a berendezést is megvásárolhatjuk. Ezzel jelentős pénzösszeget takaríthatunk meg, hiszen nem kell újabb hitel érdekében kilincselnünk.

A hitelpiaci elemzők szerint a bankok részéről az elkövetkező időszakban további könnyítésekre számíthatunk. Az egyre kiélezettebb konkurenciaharcnak köszönhetően például enyhíthetik a hitel megszerzéséhez szükséges bevételi igazolások feltételeit. Több pénzintézet ez utóbbit már manapság sem követeli meg. Azon jelzáloghitelek esetében azonban, amelyekkel az ingatlan teljes értékét fizetjük ki, mindez továbbra sem érvényes. Az ügyfelek által a munkáltatójuktól hozott igazoláson kívül a bankok a Szociális Biztosítónál is ellenőrzik a hitelt igénylők bevételeit. Ez utóbbinak a hátránya, hogy a banki ügyfeleknek ugyan gyakran rendelkezésükre áll a megfelelő fedezet, ezt azonban nem tudják a munkáltató által kiadott igazolással bizonyítani, mivel a munkáltató a fizetésük egy részét feketén, közvetlenül a munkáltatónak fizeti, amiről nem vezetnek könyvelést.

A banki hiteleken kívül a lakás finanszírozásához igénybe vehetjük a lakás-takarékpénztárak és az Állami Lakásfejlesztési Alap hiteleit is. Mindegyiknek megvannak az előnyei és a hátrányai is. Épp ezért az ingatlanpiaci szakemberek azt ajánlják, hogy mielőtt választanánk, érdemes felmérni a piaci helyzetet. A jelzáloghitelek elsősorban azok számára előnyösek, akik gyorsan szeretnének lakáshoz jutni. A lakás-takarékpénztárak ugyanakkor a jelzáloghitelekhez képest lényegesen olcsóbb hiteleket kínálnak, amelyek sok esetben már 2,9 százalékos kamatszintnél kezdődnek. Ehhez azonban az ügyfélnek legalább 2 évig kell takarékoskodnia, miközben a kért hitelnek legalább a negyedét meg kell spórolnia. A lakás-takarékpénztárak előnye ugyanakkor az állami prémium, ami idén és jövőre elérheti a havi kétezer koronát.

A lakásvásárlás hitelezését a legolcsóbban továbbra is az Állami Lakásfejlesztési Alapon keresztül oldhatjuk meg. A 30 éves futamidejű hitelre az alap 1-3,5 százalékos éves kamatot számít fel a kérvényezők típusától függően. Azok a 35 évnél fiatalabbak, akik lakást szeretnének építeni vagy vásárolni, az alaptól 2 százalékos éves kamatozású hitelt igényelhetnek. Ehhez azonban a lakás értékének legalább az ötödét saját forrásból vagy egyéb hitelből kell finanszíroznia. A hitelt csak azok igényelhetik, akiknek a havi bevételei a létminimum 1,3-3,5-szöröse között mozognak. (mi, t, p)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?