Változó uniós munkajog

NAGY-BRITANNIA
A szigetországban jelenleg a munkáltatónak kell kérvényeznie a munkavállalási engedélyünket, amit a belügyminisztérium ad ki. Az ügyintézés 60 fontba kerül, diákok esetében azonban ez csak 36 font.

NAGY-BRITANNIA

A szigetországban jelenleg a munkáltatónak kell kérvényeznie a munkavállalási engedélyünket, amit a belügyminisztérium ad ki. Az ügyintézés 60 fontba kerül, diákok esetében azonban ez csak 36 font. Nagy-Britannia azonban a csatlakozást követően megnyitja a munkapiacát, májustól így nem lesz szükségünk engedélyre ahhoz, hogy dolgozhassunk. Bővebb információkat a pozsonyi 02/59982258-as telefonszámon kérhetünk.

ĺRORSZÁG

Az EU-hoz jövőre csatlakozó országok állampolgárai már most előnyben vannak a többi ország polgáraihoz képest az írországi munkavállalás esetében. A munkavállalási engedély elintézése három hónapra jelenleg 125 euróba kerül. Az ír nagykövetség telefonszáma 02/54435715.

FRANCIAORSZÁG

Franciaország várhatóan leghamarabb 2006-ban nyitja meg munkapiacát a csatlakozó országok előtt. Addig azoknak, akik munkát szeretnének kapni az országban, munkavállalási engedélyre és munkaszerződésre lesz szükségük. A szükséges okmányok elintézése jelenleg 99 euróba kerül. Rossz hír azonban, hogy az egészségügyi nővéreken kívül, jelenleg nincs nagy igény a kelet-európai munkaerőre. A francia nagykövetség telefonszáma 02/59347111.

OLASZORSZÁG

A munkavállalási engedélyt a munkáltató intézi el a községi vagy városi hivatalnál. Olaszország minden évben meghatározza, hogy pontosan hány szezonmunkást vehetnek fel, előny azonban, hogy egy engedélyre több foglalkoztatónál is dolgozhatunk. A rossz hír, hogy a csatlakozást követően ehhez képest nem sok változik, vagyis ugyanúgy szükségünk lesz a munkavállalási engedélyre, mint eddig. Az olasz nagykövetség telefonszáma 02/54640067.

SPANYOLORSZÁG

Itt is szükségünk van munkavállalási engedélyre, ami Olaszországhoz hasonlóan a csatlakozást követően sem változik. A szezonmunkásokat általában a mezőgazdasági farmok veszik igénybe, amelyek többnyire szállást is nyújtanak a dolgozóiknak. A nagykövetség telefonszáma 02/54415724.

GÖRÖGORSZÁG

A munkavállalási engedélyt itt szintén a munkáltató intézi el, amit aztán megküld a konzulátusnak. A konzulátus a vízumot egy euróért állítja ki. Munkapiacát várhatóan szintén csak 2006-ot követően nyitja meg. A szlovákiai görög nagykövetség telefonszáma 02/54434080.

MAGYARORSZÁG

A munkavállalási engedélyt a munkáltató kéri a megyei munkaügyi központnál. Szükségünk van azonban munkaszerződésre, és azoknak akik távolabb laknak a határtól egy igazolásra is arról, hogy biztosítva van a szállásuk. Az engedélyek elintézése 50 dollárba kerül. A csatlakozást követően nem lesz szükségünk munkavállalási vízumra, ám a munkavállalási engedélyek kérdését a két ország még nem tisztázta. A nagykövetség telefonszáma 02/59205200.

CSEHORSZÁG

Ha Csehországban szeretnénk dolgozni, ehhez már ma sincs szükségünk munkavállalási engedélyre, a munkáltatónak azonban be kell jelentenie a szlovák alkalmazottait is a munkaügyi hivatalnál, ha egy hétnél tovább dolgoznak nála. Ebben nem várható semmilyen lényeges változás a csatlakozást követően sem. A cseh nagykövetség telefonszáma 02/54413196.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?