Válság: mi mindent rejt a márciusi Fico-csomag?

Pozsony |

<p>Vasárnap lépnek életbe azok az intézkedések, amelyekkel a kormány a gazdasági válság negatív hatásait próbálja meg ellensúlyozni. <br />A csomag bizonyos kedvezményeket nyújt a cégeknek, a munkavállalóknak, az állástalanoknak és a magánvállalkozóknak is. A válságcsomagra 332 millió eurót (10 milliárd korona) szán a kabinet. A segítő intézkedések 2010. december végéig érvényesek.</p>

A válságkezelés fő célja a munkahelyek megtartása, valamint új álláslehetőségek teremtése. Ennek érdekében az állam támogatást nyújt azoknak a munkaadóknak, akik nem bocsátják el alkalmazottaikat. Az a cég, amely nem tud munkát biztosítani dolgozóinak, de úgy dönt, hogy nem építi le, hanem kényszerszabadságra küldi őket, s bérpótlékot kapnak (a bruttó kereset 60 százaléka), állami támogatásra jogosult, melyből az alkalmazottak egészségés társadalombiztosítási járulékát fizeti. Ez azokra a napokra jár, amikor a dolgozóknak bérpótlékot fizet – azaz csak ezekre a napokra igényelheti a munkaadó a járulékfizetési támogatást, de csak legfeljebb 60 napra.

Új munkahelyek
Munkahelyteremtő támogatásra is jogosult a munkaadó, ha olyan személyt alkalmaz, aki legalább három hónapig a munkaügyi hivatal nyilvántartásában szerepelt. A támogatás nagysága régiótól függ. A pozsonyi térségben ez legfeljebb 141,57 euró (4265 korona), a többi régióban pedig maximum 283,14 euró (8530 korona) lehet évente. A támogatás megítélésének feltétele, hogy az adott cég a segély kérvényezésekor már legalább 12 hónapja működjön, s még legalább ugyanennyi ideig fennmaradjon. A munkaadónak bizonyítania kell, hogy újonnan létrehozott munkahelyről van szó – ezért ki kell mutania, hogy emelte alkalmazottai számát. Így nem fordulhat elő, hogy a munkáltató elbocsát valakit, majd egy munkanélkülit vesz fel a helyére a támogatás elnyerése céljából.
Nagyobb lehet a kereset Márciustól nő az adómentes jövedelem, a létminimum 22,5-szörösére, vagyis 4025,70 euróra (121 278 korona). Ez azt jelenti, hogy az alkalmazottak már a következő havi fizetési szalagjukon 9,33 euróval (281 korona) magasabb összeget találnak. Ez a 388 euró (11 688 korona) és a 1474 euró (44 406 korona) közötti bruttó keresettel rendelkező alkalmazottakra vonatkozik, a vállalkozók a magasabb adómentes alapból következő, némileg magasabb bevételt csak a jövő évtől érzékelhetik. Segíteni kíván a kormány a legalacsonyabb jövedelmű alkalmazottakon is, mégpedig az úgynevezett negatív adóval. A 149 euró (4487 korona) és 388 euró (11 688 korona) között keresők alkalmazotti prémiumra (negatív adó) jogosultak. Ennek összege 15,09 euró (455 korona) havonta, vagyis évi 181 euró (5452 korona). Ez már az év elejétől jár nekik, de csak a jövő évi adóbevallás után kapják meg először, s nem havonta, hanem egy összegben. A támogatás feltétele, hogy az alkalmazott az adott évben legalább hat hónapot dolgozzon, s legalább a minimálbér 6-szorosátmegkell keresnie. Az most 1773 euró (51 413 korona). Az egyéni vállalkozók nemjogosultakanegatívadóra.

Munkanélküliek segítése
Az állam ugyancsak támogatást ígér azoknak a nyilvántartott munkanélkülieknek, akik úgy döntenek, saját vállalkozásba fognak. Feltétel, hogy legalább három hónapig szerepeljenek a munkaügyi hivatal nyilvántartásában. Ez a segély most is létezik, de most csak a vállalkozás beruházási költségeinek fedezésére igényelhető. Márciustól a válságkezelő csomag részeként ezt nemcsak az anyagi feltételeik megteremtésére lehet kérni, hanem az egészség- és társadalombiztosítási járulék befizetésére is. A támogatás megfelel a minimálbérből fizetett biztosítás nagyságának.
Bérkiegészítést kaphat az az alkalmazott is, aki legalább három hónapig nyilvántartott volt a munkahivatalban. A támogatás 22 hónapig jár, s akkor lehet igényelni, ha az alkalmazott bruttó bére nem haladja meg a minimálbér 1,7-szeresét, vagyis jelenleg a 304,17 eurót (9163 korona). Az összeg 12 hónapig az előző évi országos átlagbér 22 százaléka, vagyis idén 153,67 euró (4630 korona), a következő 10 hónapban pedig az országos átlagkereset 11 százaléka. Emelkedik az utazási támogatás is. Ezt az igényelheti az illetékes munkaügyi hivataltól, aki legalább három hónapig a hivatal nyilvántartásában szerepelt, s lakhelyétől távol vállal munkát. Ez a támogatás legfeljebb 12 hónapig jár, s a távolságtól függ: 30 km-ig 50 euró (1506 korona), 60 km-ig 80 euró (2410 korona), 60 km-ig 100 euró (3012 korona) havonta. A legmagasabb hozzájárulás 135 euró (4067 Sk).
Kevesebb papírmunka Csökken az adminisztráció a vállalkozók számára. A legfontosabb változás, hogy nem kell egyszerű könyvelést vezetnie annak, akinek évi bevétele nem haladja meg a 170 ezer eurót (5 121 420 korona). Egyszerűsödik az üzemanyagköltség-elszámolás is. Márciustól ugyanis nem kell útnyilvántartást vezetni. Az évi üzemanyagköltség nyolcvan százaléka beszámítható a cég költségeibe. Fontos, hogy az adott évben a vállalkozó feljegyezze a kilométermérő „újévi” és „szilveszteri” állását. Tehát ha például az esztendő elején 100 ezer kilométert, az év végén pedig 120 ezer kilométert mutatott a műszer, s a vállalkozó 1600 liter benzint használt el 1600 euró értékben, akkor a cég éves költségeibe ennek 80 százalékát, azaz 1280 eurót lehet beszámítani. Függetlenül attól, hogy a megtett kilométerek szolgálati vagy magánúton „jöttek-e” össze. A vállalkozók a válságellenes intézkedések közül az általános forgalmi adóval kapcsolatos döntést értékelik a leginkább, melynek értelmében áprilistól az állam az eddigi 60 nap helyett 30 napon belül visszafizeti az adótöbbletet.

Márciusi csomag a válság kezelésére

Vállalkozók
Nem kell egyszerű könyvelést vezetnie annak a vállalkozónak, akinek évi bevétele nem haladja meg a 170 ezer eurót (5 121 420 korona). Nem kell útnyilvántartást vezetni a megtett kilométerek után. Az évi üzemanyagköltség nyolcvan százalékát beszámíthatják a kiadásokba. Az állam az eddigi 60 nap helyett 30 napon belül visszafizeti az általános forgalmi adót.

Munkaadó
Ha üzemeltetési okok miatt az alkalmazottakat kényszerszabadságra küldik, s bérük 60 százalékát kapják, a munkáltató az államtól támogatást igényelhet, melyből az alkalmazottjai egészségés társadalombiztosítási járulékát fizeti. Az évi átlagos támogatás 677,20 euró (20 401 korona). Ha a munkáltató olyan személyt alkalmaz, aki legalább három hónapig a munkaügyi hivatal nyilvántartásában volt, munkahelyteremtő támogatásra jogosult – a támogatás nagysága a régiótól függ. A pozsonyiban legfeljebb 141,57 euró (4265 korona), a többi régióban maximum 283,14 euró (8530 korona) évente.

Munkavállaló
Nő az adómentes jövedelem, éspedig 4025,70 euróra (121 278 korona). A 388 euró (11 688 korona) és 1474 euró (44 406 korona) közötti bruttó keresettel rendelkezők havi jövedelme 9,33 euró (281 korona) lesz több. A 149 euró (4487 korona) és 388 euró (11 688 korona) között keresők ún. alkalmazotti prémiumra (negatív adó) jogosultak. Ennek összege 15,09 euró (455 korona) havonta, vagyis évi 181 euró (5452 korona) Ez már az év elejétől jár nekik, de csak a jövő évi adóbevallás után kapják meg először.

Nyilvántartott munkanélküli
Vállalkozói támogatásra jogosult az államtól az a személy, aki legalább három hónapig szerepelt a munkaügyi hivatal nyilvántartásában, és saját vállalkozásba fog. Márciustól ez nemcsak a vállalkozás tárgyi feltételeinek megteremtésére igényelhető, hanem az egészség- és társadalombiztosítási járulék befizetésére is. Utazási támogatást igényelhet a munkaügyi hivataltól az a személy, aki legalább három hónapig a hivatal nyilvántartásában szerepelt, s lakhelyén kívül vállal munkát. Ez a támogatás kilométertől függően havonta legalább 50 euró (1506 korona), de legfeljebb 135 euró (4067 korona).

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?