Vállalataink aktuális kórképe

Budapest. A közép-európai és a multinacionális vállalatok között a legnagyobb eltérés a termelékenységben mutatkozik – állítja Mark Walton, a Deloitte and Touche vezető partnere a cég által készített tanulmányra hivatkozva.

A több mint 100 közép-európai vállalat kérdőíves megkérdezése alapján végzett felmérés szerint a közép-európai cégeknél az egy dolgozóra jutó forgalom 67 ezer euró, míg az ezen a piacon is jelen lévő multinacionális társaságoknál 120 ezer euró. Mark Walton kiemelte: a magyar cégeknek ez még nem jelent számottevő versenyhátrányt, mivel a munkaerő Magyarországon olcsóbb és képzettsége egész Európában itt a legmagasabb. Azonban az EU-csatlakozás után az alacsony fizetések miatt elvándorolhatnak a dolgozók. A Deloitte and Touche szakértője szerint a jövőben az innovációközpontú és a költségtakarékosabb termelésnek kellene nagyobb hangsúlyt kapnia a térségben.

A versenyképesség megőrzése érdekében a Deloitte and Touche tanulmánya szerint a közép-európai cégeknek gyorsabban kell átvenniük a technológiai újításokat, mint a multiknak. Ezentúl a regionális cégeknek gyorsaknak és rugalmasaknak kell lenniük. Példaként említette: van olyan multinacionális vállalat, amely kilenc hetente új kollekcióval jelenik meg, holott Magyarországon még a hat hónapos átfutás is megtalálható.

A közép-európai vállalatoknak a készletszintjüket is csökkenteniük kellene, jelenleg a régióban ez 44 nap, szemben a világ legjobb cégei által alkalmazott 14 napos készletszinttel. Van olyan vállalat is, amely csupán 3 napnyi készletet halmoz fel. A multinacionális cégeknek – a tanulmány szerint – több esélyük van beruházásra, mivel pénzük jelentős részét nem tartják készletekben. Mark Walton elmondta: a közép-európai, így a szlovákiai vállalati környezetre is az jellemző, hogy inkább a helyi cégeket vásárolják fel, s nem a regionális vállalatok terjeszkednek ilyen módon. Azok a cégek, amelyek nem akarnak, vagy nem tudnak összeolvadni más társaságokkal, növekvő pénzügyi nyomásnak vannak kitéve, mivel a méretgazdaságosság és az erőforrások hiánya gazdaságtalanná teszi sok kisebb vállalat költségszerkezetét.

A felmérés kitér arra, hogy a regionális cégek a gyártási teljesítményben átlagosan 19 százalékkal vannak lemaradva a multinacionális vállalatoktól. A régión belül plusz-mínusz 3 százalékos az eltérés ettől az aránytól az egyes országokban. Magyarország, Lengyelország, Cseh Köztársaság, Szlovénia és Szlovákia helyi vállalatainak és az ezekben az országokban jelenlévő multinacionális cégeknek a megkérdezésén alapuló tanulmány szerint a helyi cégek számára előny, hogy a vevők igényeit jobban meg tudják érteni. Az árak alacsonyan tartása mellett új minőségi szabványokat tudnak bevezetni. A helyi termelő vállalatoknak azonban jobban kell tudatosítaniuk, hogy a minőség nem csupán átmeneti igény, hanem állandó elvárás. Mark Walton azonban mindennek ellenére úgy véli: a közép-európai cégek lemaradása nem olyan nagy, hogy azt ne tudnák leküzdeni. (m, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?