Pozsony. A kedvező hitelekkel kecsegtető cseh EDBUSY társaság ellen Csehország és Magyarország után a szlovák rendőrség is csalás gyanúja miatt indított nyomozást. Több ügyfelük arra panaszkodott, hogy a társaság klasszikus piramisjátékot folytat.
Újabb piramisjáték Szlovákiában
A bejelentők szerint a társaság 2008 folyamán kezdte meg ügynöki jellegű hálózatának kiépítését Magyarországon sajátos hiteltermékek értékesítése céljából. Ügynökhálózatot épített ki Magyarország területén, ügynökök és a rendszerbe belépni szándékozó potenciális tagok részére előadásokat, kvázi oktatásokat tartanak, amelyen ismertetik a kínált hitel termékeket, illetve tájékoztatják a leendő ügynököket a részükre járó ügynöki jutalékokról. A hálózat kiépítése úgynevezett multi level marketing rendszerben folyik, vagyis a hálózat szervezésekor az abban résztvevő ügynökök részesedést kapnak az általuk beszervezettek után.
A társaság hasonló tevékenységet folytatott Csehországban és Szlovákiában is, így nem csoda, hogy néhány nappal ezelőtt a cseh központjukat megszállta a rohamrendőrség. A rendőrség a beavatkozást azzal magyarázta, hogy a brünni központban több gazdasági jellegű bűnügyre is sor kerülhetett. Ugyanilyen okok miatt nyomoz a Szlovákiában tavaly ősszel megjelent társaság ellen a szlovák rendőrség is.
Martin Korch, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője szerint az említett cég ellen csalás gyanúja miatt nyomoznak. A rendőrség gyanúja megalapozott, hiszen a cég azt hirdeti, hogy pár ezres befizetést követően több százezres hitelt vehetünk fel, amit később nem is kell fizetnünk. A cseh társaság a nagyobb szlovákiai városokban hitel- és befektetési termékeket kínál közvetítőként, előadásokon ügynököket toboroz, és a leendő ügyfelektől a pénzügyi szolgáltatások feltételeként jelentős összegű tagsági díjat szed. Szlovákiában a pénzügyi szolgáltatók elkerülhetetlen összeomlásukkal pár éve több 10 milliárd koronás károkat okoztak a lakosságnak, ennek ellenére még mindig akadnak olyanok, akik bedőlnek a fiktív cégek ajánlatainak, így szinte havonta tűnnek fel olyan cégek, amelyek csak a pénzünkre pályáznak.
Az állami intézmények és a rendőrség ugyan az elmúlt időszakban már többször is figyelmeztette a lakosságot a fiktív cégek veszélyeire, mindez azonban nem segített. A leghatékonyabb módszernek így az számíthat, ha a rendőrség időben fellép a pénznyelő társaságok ellen. (mi, s, m)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.