Budapest. Jelentős drágulással köszöntött be 2007 Magyarországon. Bár a Gyurcsány-kormány azt ígérte, a kiigazítás nem fog fájni, egyes tételek esetében mégis fájdalmas árugrásokkal néznek szembe a polgárok.
Túlköltekezés után itt a böjt ideje
Hatályba lépett a gyógyszer-gazdaságossági törvény, ennek célja a betegek számának tudatos csökkentése révén a gyógyszerkassza túlköltekezésének megakadályozása. Csak a közgyógyellátottak kaphatnak gyógyszert ingyen, mindenki másnak háromszáz forintot kell fizetnie az eddig százszázalékos társadalombiztosítási támogatást élvező gyógyszerekért is. Az orvosoknak pedig a legolcsóbb készítményeket kell felírniuk a betegeknek, ettől csak megfelelő szakmai indoklással térhetnek el. Megszűntek a patikaalapítás eddig lakosságszám és földrajzi elhelyezkedés szerinti korlátai, és mintegy háromszáz vény nélkül kapható gyógyszert lehet forgalmazni patikákon kívül is (egyes láz- és fájdalomcsillapítók, orr- és szemcseppek, vitaminok, savlekötők, köptetők és gyulladáscsökkentők). A gyógyszerek csak január 15-től drágulnak, a támogatási kulcsok változásával: az eddig 90%-os támogatási kulcs 85-re, a 70%-os 55-re, míg az 50%-os támogatási mérték 25-re csökken. Mindez a fogyasztói árakban mintegy 0-18%-os emelkedést eredményezhet, ha a beteg a betegségcsoporthoz tartozó gyógyszerből az olcsóbbat választja, ha nem, a drágulás sokkal nagyobb is lehet. A cukorbetegek, a magas vérnyomásban és szívritmuszavarokban szenvedők bizonyos gyógyszereinél a támogatás nem változik, de az antibiotikumoké és egyes fájdalomcsillapítóké igen.
A gáz ára nem változik, de a támogatási rendszer változása miatt sokan alapos árnövekedésként érzékelik ezt is, hiszen aki kiesik a támogatottak köréből, az gyakorlatilag a teljes piaci árat – az eddiginél 30 vagy akár 70%-kal többet – kénytelen majd fizetni a gáz- és távhőszolgáltatásért. Hétfőtől ugyanis csak azok a fogyasztók jogosultak a támogatásra, akiknek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum három és félszeresét. A kormány szerint az új szisztéma a valóban rászorulóknak segít, a legszegényebbek terhe csökkenhet. Az állami tulajdonú közüzemi vízműből szolgáltatott ivóvízért és a közüzemi csatornamű használatáért fizetendő díjak átlagosan 9,2%-kal drágultak, de többe kerül a szemétszállítás, a temetkezés is.
Február 15-től a háziorvosnál és a szakrendelőben vizitdíjat, a kórházi tartózkodás idejére pedig kórházi napidíjat kell majd fizetni, ennek mértéke mindkét esetben háromszáz forint alkalmanként, illetve naponként. Azonban mentességet kapnak a 18 év alattiak és a tartós gyógykezelésekre szorulók. A következő év is nehéznek ígérkezik. 2008 szeptemberében fizetnek majd először tandíjat azok, akik mesterképzésre jelentkeznek a felsőoktatásban. A hozzájárulás összege alapesetben évi 150 ezer forint lesz, de egyes intézményekben ennek a másfélszerese is lehet. (MH, F, n)
Drágul a pesti tömegközlekedés
Budapest. A fővárosban többe kerül mostantól a tömegközlekedés is, a BKV-tarifák átlagosan több mint 13 százalékkal nőnek. A dolgozói bérletek ára 6,5%-kal 7350 forintra emelkedik. A tanuló-nyugdíjas bérletekért 13,5 százalékkal többet, 2950 forintot kell fizetni. A vonaljegyekért hétfőtől 230 forintot kérnek el a pénztárakban. A távfűtésért 37, vízért 9,8, a szennyvízszippantásért 9,6, a csatornahasználatért 9,4, a szemétszállításért 8,4%-kal kell többet fizetni, de drágul a temetkezés és a kéményseprés is. (n, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.