<p>A kormányhivatal már elküldte az Európai Bizottságnak a 2014 és 2020 közötti időszakra Szlovákiának elkülönített uniós támogatások felhasználásáról szóló szerződéstervezetet, amit a kormány a múlt héten fogadott el. Az ellenzék szerint a Fico-kabinet a legtöbb pénzt ezúttal is azokra a területekre irányítja, ahol a legnagyobb a korrupció.</p>
Több pénz a korrupt ágazatoknak
Pozsony |
„A kormányhivatal már múlt pénteken megküldte az Európai Bizottságnak az uniós támogatások felhasználásáról szóló szerződéstervezetet” – nyilatkozta Silvia Belešová, a beruházásokért felelős kormányalelnök szóvivője. Szlovákia a 2014 és 2020 közötti programozási időszakban 19,4 milliárd euró uniós támogatást vehet igénybe, miközben az uniós kasszába 6,8 milliárd eurót kell befizetnie. A legtöbb pénz – legalábbis a kormány tervei szerint – az infrastrukturális fejlesztésekre mehet. Erre a célra a Fico-kabinet 4,037 milliárd eurót fordítana. Környezetvédelemre 3,157, kutatásra és fejlesztésre 2,227, emberi erőforrásokra 2,038, régiófejlesztésre pedig 1,862 milliárd euró juthat. „A kormány egyáltalán nem tanult az elmúlt tíz évből, hiszen a most benyújtott tervezetében sem kínál megoldást az uniós támogatásokkal kapcsolatos korrupció felszámolására” – nyilatkozta Miroslav Beblavý, független parlamenti képviselő. Szerinte az iskolaügyre jut a legkevesebb támogatás, miközben a Fico-kabinet elsősorban olyan ágazatoknak juttatja a legtöbb pénzt, amelyek eddig is a korrupció melegágyának számítottak. „A szerződéstervezet alapján a kormány egyedüli célja, hogy a választási időszak végéig a lehető legtöbb támogatást elosszák” – vallja Beblavý. Az ellenzéki képviselő szerint a jövőben át kellene gondolni, hogy ki és milyen formában dönt az uniós támogatások elosztásáról, átláthatóbbá téve az egész rendszert. Fontosnak tartaná azt is, hogy elsősorban a kisebb, kevésbé költséges projekteket részesítsék előnyben, és csökkentsék az uniós támogatásokkal kapcsolatos bürokratikus terheket is. Szlovákia egyébként a 2007 és 2013 közötti programozási időszakban 6,7 milliárd euróval több támogatáshoz jutott, mint amennyit be kellett fizetnie az uniós kasszába, az elkövetkező programozási időszakban a külügyminisztérium jelentése szerint ez az összeg 16 százalékkal lehet magasabb. (TASR, SITA, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.