<p>Szlovákia aktívan kivette a részét az uniós fiskális paktumról szóló kormányközi szerződés kidolgozásából, sőt további szigorításokat is javasolt – közölte tegnap Ivan Mikloš pénzügyminiszter, aki a hét eleji, Brüsszelben folytatott pénzügyminiszteri találkozók eredményeit ismertette.</p>
Szlovákia támogatja a fokozott pénzügyi szigort
A pénzügyi fegyelmet fokozó, az államháztartási hiány visszaszorítását szolgáló intézkedéscsomagba szlovák kezdeményezésre belevették, hogy a hiányt ne lehessen mérsékelni a magán nyugdíjpénztárak pénzének államosításával – Mikloš ezzel a magyar gyakorlatra célzott, az Orbán-kormány tavaly ugyanis csak a nyugdíjpénztári vagyon eltulajdonítása árán tudta a megengedett szint alá szorítani a deficitet.
A másik fontos kitétel, hogy az ún. PPP-programok, vagyis az állami és magánerős finanszírozású beruházások költségterheivel se lehessen trükközni. Korábban ugyanis az volt a gyakorlat, hogy ennek terheit csak akkor vették figyelembe, amikor az állam törleszteni kezdett a magánberuházók irányába, most viszont már az első évtől figyelembe kell venni a nálunk főleg az autópályák építésénél alkalmazott PPP-konstrukció költségvonzatát. A pénzügyminiszter nem is leplezte, hogy e lépéssel a Fico-kormány korábbi gyakorlatának szeretne gátat szabni.
Az eurózóna pénzügyminiszterei a hét elején megállapodtak az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) szerződésének módosított szövegéről, valamint előkészítették a fiskális paktumról szóló kormányközi szerződés előzetes anyagát a január 30-i csúcstalálkozó vitájára. A várhatólag júliustól életbe lépő mechanizmus elvben akár 500 milliárd eurós támogatás nyújtására is képes (Szlovákia idén 132 millió eurót fizet be a közös alapba), azonban forrásaiból csak az az ország meríthet, amelyik ratifikálja a fokozott pénzügyi fegyelemre vonatkozóan készülő paktumot is. (akt., SITA, só)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.