Szlovák cég kezében a bedőlt magyar hitelek

Budapest/Pozsony |

<p>Az elmúlt években nagy elánnal vásárolta fel a problémás hiteleket a magyar pénzintézetektől a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB) eszközkezelője, a MARK Zrt. Rövid időn belül azonban az egész céget eladják a szlovák APS Investment követeléskezelőnek.</p>

A magyar jegybank 2014 novemberében alapította meg a Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő zártkörű részvénytársaságot (MARK Zrt.) azzal a céllal, hogy felgyorsítsa a banki mérlegek tisztulását. A Magyar Nemzeti Bank hangsúlyozta, hogy akkoriban a vállalati problémás hitelek aránya 20 százalék felett volt. A nem teljesítő hitelek aránya azonban a 2015. év eleji 23 százalékról 2016 végére 11 százalékra esett vissza, míg a nem teljesítő kereskedelmi ingatlanhitelek esetében a korábbi 48 százalékról 24 százalékra csökkent az arány. A jegybank már a MARK Zrt. indulásakor egyértelművé tette: az MNB átmenetileg avatkozik be a piacon, és megfelelő időpontban üzleti alapúvá formálja a társaságot. A Pénzügyi Stabilitási Tanács ennek megfelelően felhívta az MNB igazgatóságát, hogy zártkörű meghívásos pályázat kiírásával tegye meg az ehhez szükséges lépéseket. A pályázat nyerteseként a szlovákiai APS Investment kezdte meg a tárgyalásokat az MNB-vel. A felek között rövid időn belül az adásvételi szerződést is megkötik. Részletes tájékoztatást június 30. után tesznek közzé.

Az APS Holdingot 2004-ben alapította a Slavia Capital, a világszerte érdekeltségekkel bíró, pozsonyi székhelyű, 1995 óta működő magántőke-befektető cég. Fő tevékenysége a követelésvásárlás, illetve a hasonló portfóliókat kezelő cégek felvásárlása. Az APS Holding jelenlegi egyetlen részvényese, Martin Machoň elnök-vezérigazgató az induláskor azt a feladatot kapta a korábbi tulajdonosoktól, hogy Csehországban zöld mezős beruházásokat hajtson végre. A cég innen indult el, és a következő évben, 2005-ben vetette meg a lábát Szlovákiában és Szerbiában. 2007-ben zöld mezősként indult el Romániában, és egy új szolgáltatási platformot vásárolt Lengyelországban.

Ahogy az APS Holding által közölt adatokból is kiderül, a követeléskezelési és vásárlási tevékenység a pénzügyi szektorban megszokottnál magasabb kockázatú és elvárt hozamú biznisz: ebben a szakmában a 10–25% közötti megtérülés általánosnak mondható, amit főleg az ügyfelek fizetőképességének a bizonytalansága indokol. A magyar nem teljesítő hitelek piaca egyébként még mindig közel 1000 milliárd forintos, ezek megvásárlásában még sokan láthatnak fantáziát. (MTI, hvg.hu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?