Szigorítják a bankműveleteket

Washington/Brüsszel. Az amerikai terrortámadások után világszerte soha nem látott szigorításokat vezettek be a pénzintézetekben. A cél, leállítani a terrorizmussal kapcsolatba hozható személyek, szervezetek pénzügyi forrásait. Az amerikai kormányzat a napokban további 39 természetes vagy jogi személyt helyezett feketelistára.

Washington/Brüsszel. Az amerikai terrortámadások után világszerte soha nem látott szigorításokat vezettek be a pénzintézetekben. A cél, leállítani a terrorizmussal kapcsolatba hozható személyek, szervezetek pénzügyi forrásait. Az amerikai kormányzat a napokban további 39 természetes vagy jogi személyt helyezett feketelistára.

Az amerikai kongresszus bankműveletek szabályozásának drákói szigorításával igyekszik gátolni a terrorcsoportok tevékenységének finanszírozását. Az intézkedést a terrorizmus elleni átfogó törvénykezés keretében hajtják végre, a végrehajtást pedig a pénzmosás elleni fellépés teljes revíziójának kereteibe vonják be. A tervezet szenátusi változatát már a hét végén elfogadták, a képviselőházban csak bizottsági ajánlást fogalmaztak meg. A Fehér Ház állítólag fenntartások nélkül támogatja a felvetéseket. Pénzügyi szakértők egybehangzó véleménye szerint ez a pénzügyi küzdelem nagyon sokáig fog tartani. A New York Times korábban úgy fogalmazott, hogy „ez lehet a XXI. század harmincéves háborúja”.

A leendő törvény megtiltaná az amerikai bankoknak, hogy kétes külföldi társintézményekkel kapcsolatot tartsanak fenn. Akikkel mégis üzletelnek, azokat – sőt azok ügyfeleit is – messzemenően ismerniük kell. Különös eljárási szigort követel meg a törvény olyan esetekben, amikor az amerikai pénzintézet úgynevezett levelezői szolgáltatással áll off-shore vagy más külföldi partnerek rendelkezésére. Ilyen kapcsolatok révén eddig akár súlyos kételyekkel illetett körzetekből is igénybe lehetett venni az egész amerikai bankrendszer szolgáltatásait. További korlátozásként megtiltanák, hogy bárki 10 ezer dollárnál nagyobb összeget készpénzben vigyen be az USA-ba. A szigorú rendelkezések betartására különleges felhatalmazást kap az amerikai pénzügyminisztérium. A rendelkezések egyik, alig titkolt célpontja éppen a Közel-Keleten működtetett gyanús pénzintézetek hálózata.

A Reuters szerint az amerikai törvénykezést rövid úton követik Nagy-Britanniában. Hasonló kampányt az EU-s pénzügyminiszterek várhatóan már ma meghirdetnek a luxembourgi tanácskozásukon, és azt is megvizsgálják, hogy tetten érhető-e a szeptember 11-i tragédiából hasznot húzó bennfentes kereskedelem.

A terrorizmus finanszírozására használt számlák befagyasztását célzó kampánya keretében az amerikai kormányzat pénteken további 39 természetes vagy jogi személyt helyezett feketelistára. Paul O’Neill amerikai pénzügyminiszter szerint a tilalmi lista tovább fog bővülni. Az új gyanúsítotti kör közzététele nyomán Londonban 38 szervezet vagy személy számlájának befagyasztását rendelték el, Kanadában 34 „entitás” jutott hasonló sorsra. Az amerikai névsor nyomán osztrák bankok hat gyanús számláról tettek jelentést a hatóságoknak. Szaúd-Arábia, Bahrein, az Egyesült Arab Emírségek, Katar, Kuvait és Omán is elkötelezte magát a kiterjesztett listán szereplő személyek és szervezetek számláinak befagyasztására. (VG, F, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?