<p>17,70–23,60 euró közti értéken kívánja tőzsdére bocsátani részvényeit a Slovak Telekom Rt. A cég 42 341 537 részvényt akar értékesíteni, amelyek 49%-os tulajdonrészt tesznek ki. </p>
Szerdától eladó a Slovak Telekom
A részvények kaphatóak lesznek külföldi letéti jegy (GDR) formájában is, amelyek ára 19–25,30 dollár lesz. A Slovak Telekom részvényeinek kínálati ára tehát mintegy 750 millió és 1 milliárd euró közé tehető” – tájékoztatott tegnap a cég. A részvényeket a Pozsonyi Értéktőzsdén bocsátják piacra, a GDR letéti jegyeket a Londoni Értéktőzsdén vásárolhatják majd meg az érdeklődők. A felkínált 49 százalékos tulajdonrész az állam, vagyis a Nemzeti Vagyonalap tulajdonában van, a többségi tulajdonos, a Deutsche Telekom nem ad el a tulajdonában lévő részvényekből, marad az 51 százalékos tulajdonos.
Az intézményi befektetők május 6-ig jegyezhetik a részvényeket, a lakossági befektetők mától május 5-ig jelezhetik érdeklődésüket. A lakossági befektetők 5 százalékos kedvezménnyel vásárolhatják meg a részvényeket. A kedvezmény 10–423 részvény megvásárlása esetén érvényesíthető, nagyobb tranzakciókra nem lesz érvényes. Az értékpapírokhoz a Szlovák Takarékpénztár közvetítésével juthatnak hozzá. A takarékpénztár tájékoztatása szerint a részvények megrendeléséhez elég, ha a megrendelő saját számláján elhelyezi a megfelelő ellenértéket, ha nincs számlája a pénzintézetben, akkor ingyen nyithat. Az 5%-os kedvezmény nemcsak a természetes személyekre, hanem vállalkozókra, alapítványokra is vonatkozik – 423 részvényig. A pontos árat a kereslet határozza majd meg, de az ár nem léphet ki a 17,70 és a 23,60 euró közötti intervallumból.
Pavol Pavlis gazdasági miniszter szerint azért akarnak megválni a részvényektől, mert kisebbségi tulajdonosként nem tudnak hozzájutni az osztalékhoz. Pavlis szerint ugyanakkor az államnak nincs oka megtartani a cég részvénycsomagját.
Egyelőre még nem világos, hogy az állam mire költi majd a részvények eladásából befolyó összeget. Pavlis szerint a pénzügyminisztérium legszívesebben az államadósság csökkentésére fordítaná, a gazdasági miniszter azonban inkább a Szlovák Villamos Művekben (SE) növelné az állam részesedését. Az SE 66%-os tulajdonrészétől az olasz befektető, az Enel szeretne megválni. (lpj, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.