Szánalmas a lakosság pénzügyi tudása

Pozsony/Párizs |

<p>Meglehetősen alacsony a pénzügyi ismeretek szintje a világon &ndash; derül ki a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legfrissebb, 30 országot felölelő tanulmányából, amelyben arra kereste a választ, hogy milyenek az emberek pénzügyi ismeretei, és mennyire jár gyerekcipőben a pénzügyi tudatosság.</p>

A begyűjtött adatok szerint meglehetősen alacsony a pénzügyi ismeretek szintje csaknem a világ összes országában. Az elérhető 21 pontból a vizsgált országok átlagosan 13,2 pontot értek el. A 21 pontot három területtel, a pénzügyi ismeretekkel, a pénzügyi viselkedéssel és pénzügyi hozzáállással lehetett elérni (egyenként 7 pontot). A tanulmány szerint az elért, alacsonynak mondható összpontszám részben a pénzügyi ismeretek vagy éppen a viselkedésben fellelhető hiányosságokkal magyarázható.

Rizikós tudatlanság

A vizsgált országok által elért átlagos pontszámokban az OECD lát fejlődési lehetőségeket, bár az országok között jelentős különbségek vannak: átlagban a megkérdezett felnőtt lakosság csupán 56%-a ért el legalább 5 pontot a hétből. A megkérdezettek csak 42%-a van tisztában a kamatos kamat előnyeivel a befektetésekre nézve, és csak 58% tudja a megtakarításain elért hozamot kiszámítani. Ráadásul három felnőttből csak kettő van tisztában azzal, hogy a kockázata jelentősen csökkenthető akkor, ha többféle részvényt is beválogat a portfólióba.

A matekkal is baj van

Az elemzésben résztvevő országok lakosainak a pénzügyi számítások terén is lenne hova fejlődni, ez derült ki abból, hogy sokan nehéznek találták kiszámítani azt, hogy egy 2%-os kamatbevétel után hogyan nézne ki a megtakarításaik egyenlege.

Nemek harca

A tanulmány adataiból kiderül, hogy a pénzügyi ismeretek tekintetében a nemek között is jelentős eltérések vannak. A férfiak 61%-a ért el öt pontot a hétből, a nőknél pedig mindössze 51%. A felmérésben részt vevő 30 ország közül 19-ben statisztikailag is szignifikáns különbség van azon férfiak és nők aránya között, akik elérték a 70%-os minimumszintet a pénzügyi ismeretekkel összefüggő kérdésekben, a regressziós analízis szerint a férfiak pénzügyi ismeretei kiterjedtebbek.

Nem tervezünk előre

A pénzügyi viselkedés leggyengébb pontjainak a költségvetés készítése, a tervezés, a termékválasztás és a független tanácsadás tűnnek, ezeken a területeken kellene legtöbbet fejlődniük a vizsgált országoknak. A megkérdezettek csupán 60%-a mondta, hogy rendelkezik költségvetéssel, és csak 50% törekszik arra, hogy a hosszú távú céljait elérje. A megkérdezett országok esetében ötből kettő az elmúlt 12 hónapban egyáltalán nem takarított meg, tíz megkérdezett közül hat mondta, hogy aktívan tesz félre. (TASR, MTI, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?