Soros-könyv a válságról

Budapest |

<p>A 2008-as hitelválság és következményei - A pénzügyi piacok új paradigmája címmel jelent meg Soros György legújabb könyve a Scolar Kiadó gondozásában.</p>

"Az 1930-as évek óta ez a legsúlyosabb pénzügyi válság" - ezzel a kijelentéssel kezdi Soros György a 2008-as pénzügyi válság okait és következményeit boncolgató könyvét. A szakember úgy véli, hogy ez a válság egy több mint 25 éve tartó gazdasági fellendülés betetőzését jelenti, s egyúttal a dollár nemzetközi tartalékdeviza-szerepén alapuló hitelbőség korszakának végét jelzi.

A könyv központi állítása, hogy az események megértéséhez új paradigmára, gondolkodási keretre van szükség. Soros szerint "az eddig uralkodó paradigmáról - az egyensúlyelméletről és annak politikai megfelelőjéről, a piaci fundamentalizmusról - nem pusztán az derült ki, hogy képtelen a jelenlegi helyzetet megmagyarázni, hanem egyenesen ez a modell okolható a körülöttünk lévő káoszért."

Soros abból indul ki, hogy a gazdasági szereplők gondolkodása kettős szerepet tölt be: "Egyrészt igyekeznek megérteni helyzetüket, amit én kognitív funkciónak neveztem el. Másrészt viszont változtatni szeretnének az eseményeken, ami pedig már a részt vevő (manipulációs) funkció lényege. Noha a két funkció ellentétes irányú, bizonyos körülmények között egymással is kölcsönhatásba lépnek. Ezt a kölcsönhatást nevezem reflexivitásnak."

A könyv első részében a szerző megkísérli feltárni e kölcsönhatás természetét, majd a második részben az így nyert összefüggések fényében vizsgálja a jelenlegi gazdasági válságot. A könyvet különösen érdekessé teszi, hogy Soros György nemcsak az elméleti szakember szemüvegén keresztül, hanem pénzügyi alapkezelőként szerzett tapasztalataira is nagyban építve tekint az eseményekre.

A piacgazdaság változásának iramát tekintve nem meglepő, hogy a könyv kérdések sorával zárul. Soros György többek között felveti a pénzpiacok szabályozásának és a nemzetközi pénzügyi rendszer reformjának kérdését, de ráirányítja a figyelmet a globális felmelegedés és a nukleáris fegyverek terjedése által felvetett problémákra is. "Hogyan lehetne kialakítani egy jobb világrendet?" - teszi fel a központi kérdést a könyv legvégén. Válaszok a közeljövő "pezsgő vitáiban" formálódhatnak - véli Soros, amelyekhez reményei szerint maga is aktívan hozzájárulhat. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?