Sínen az ország legnagyobb bányaipari beruházása

Nagyveszverés |

<p>A három évig tartó, mintegy 16 millió eurót felemésztő előkészítési munkálatok után a VSK Mining Kft. a Rozsnyói járásbeli Nagyveszverésen megkezdte a harmadik évezred ásványaként emlegetett zsírkő kitermelését.</p>

A lelőhely világviszonylatban is a legjelentősebbek közé tartozik.
A bányatársaság 2007-ben érkezett a több évszázados bányászmúltra visszatekintő térségbe. A lelőhelyet 2009 májusában, egy 4,2 kilométeres tárnával sikerült elérniük, majd a 300 méteres szellőzőakna, illetve a bányajáratok kialakítása következett. A próbakitermelés igazolta a nyersanyag kiváló minőségét; a feltárt lelőhely kiaknázása másfél évtizedet vehet igénybe, ám a térségben további gazdag zsírkőlelőhelyek találhatók. Július Smolár, a VSK Mining Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: a nyersanyag elsődleges feldolgozása a lelőhely térségében történik majd, az e célt szolgáló létesítmény első szakaszának kivitelezési költsége hárommillió euró. A cég a nagyveszverési lelőhely kiaknázásába mintegy 30 millió eurót fektet, így ez az ország legnagyobb volumenű bányászati beruházása.

A zsírkövet elsősorban a kozmetikai-, a textil-, a papír-, a gyógyszer-, az építő-, a kerámia- és a vegyipar hasznosítja; a nagyveszverési bányaműben kitermelt, majd feldolgozott nyersanyagnak mindössze tíz százalékát értékesítik a hazai piacon, a többsége Nyugat-Európába kerül. Jóllehet a gömöri zsírkőlelőhely ügyében jelenleg is folyik bírósági eljárás, Július Smolár cégvezető szerint ez nem lesz kihatással a bányászati tevékenység folytatására.

„Néhány, korábban kitermelési jogokkal rendelkező vállalat indított pert a bányafelügyelet ellen; nem hiszem, hogy ez veszélyezteti a projektet” – közölte.

A világviszonylatban is jelentős zsírkőlelőhelyet 1985-ben véletlenül, ón után kutatva fedezték fel a Szepes-gömöri Érchegység déli lejtőin. 1997-ben a Rozmin Kft. szerezte meg a kitermelési jogot, majd 1998 és 2004 között 150 millió szlovák koronát fordított a feltárási és előkészítési munkálatokra. 2004-ben az Iglói Körzeti Bányafelügyelet megvonta a cégtől a jogot, s egy évvel később az Economy Agency RV vállalatnak adta, melyet 2006-ban vásárolt fel a VSK Mining. 2008-ban az SZK Legfelsőbb Bírósága elmarasztalta a bányafelügyeletet és új versenypályázat kiírására kötelezte; ebből ismét a VSK Mining került ki győztesen. A Rozmin Kft. társtulajdonosai, a kanadai Belmount Resources és az osztrák Eurogas továbbra is igényt tart a „zsíros” lelőhelyre, képviselőik meggyőződése, hogy törvénytelenül fosztották meg a társaságot a kitermelési jogtól.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?