Silány péksütemények

<p>Pozsony. A silány termés miatt hamarosan még drágább lehet a kenyér, a minőség azonban már évek óta nem változik: a vásárlók egyre gyakrabban futnak bele gyenge minőségű kenyérbe, péksüteménybe.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Ki ne bosszankodott volna azon, amikor a frissen vásárolt kenyér annyira morzsolódik, hogy nem lehet szeletelni, vagy amikor a zsemlébe harapva a péksütemény közepén egy óriási lyuk tátong. Ennek az egyik legfontosabb oka, hogy a sütödék zöme gyenge minőségű lisztet használ. A régi gabonafajtákból őrölt liszt alkalmasabb volt kenyérsütésre, csakhogy ezekből kevesebb termett, ezért lecserélték őket jobb hozamot produkáló búzafajtákra.

Kevesen tudják, de egy másik összetevő, a kovász hiányzik a boltokban kapható kenyerek nagy részéből. Pedig a kovásszal készült kenyér nehezebben szárad ki, nem morzsolódik és az íze is jobb. Csakhogy kovásszal kenyeret sütni időigényes foglalatosság, ráadásul a kovászos kenyér készítését gépesíteni is nehéz. Márpedig a pékeknek mostanság gyorsan és sok kenyeret kell sütniük. Ha nem így tesznek, lemaradnak a versenyben más sütödékhez képest, és nem tőlük veszi a kenyeret a boltos. Itt jönnek a képbe az adalékanyagok. A pénzcentrum.hu portál elemzése szerint a felhasznált adalékok veszélytelennek számítanak, de kétségkívül silányabb lesz miattuk a kenyér. Ha nem hagynak elég időt a kelesztésre, nem nő szép nagyra a kenyér. A probléma orvoslására a (mesterséges) C-vitamint vetik be. A lágy kenyér lassabban öregszik, és ez is elérhető adalékanyagokkal. Az olajos magvakból kivont lecitinek a kenyér öregedését okozó keményítő átalakulási sebességét csökkentik. A kovászt nem vagy csak rövid ideig látott kenyerekben a savhiányt kell helyrebillenteni. Ehhez tésztasavanyító anyagokat, ecetsavat vagy tejsavat használják. Csakhogy a mesterséges savanyítás végére elvész a kenyér jellegzetes íze. A tartósabb, nehezen száradó kenyér is adalékanyagoknak köszönhető. Az előre csomagolt kenyerekben használt propionsav a penészgombák működését gátolja, de egyes baktériumok ellen szintén hat, és nyúlósodásgátló hatásuk is van.

Hiba lenne azonban a gyengébb minőségű liszt, a sok adalékanyag használatát kizárólag a pékek számlájára írni. Ebben hibásak a vásárlók is, akiknek a zöme az olcsóbb kenyereket keresi. Ezt a multinacionális láncok pontosan tudják, így saját pékségeikben irreálisan olcsón adják a kenyeret. Ehhez a nyomott árhoz kell igazodniuk a pékeknek is. Olcsón kenyeret sütni manapság viszont csak gyengébb lisztből, adalékanyagokkal és egyéb trükkökkel lehet. (pc, SITA, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?