<p>A szlovákiai cégek számára 2011 a csődök éve volt. Szlovákia történetében még soha nem indult olyan sok cég ellen csődeljárás, mint tavaly, amikor ez a szám meghaladta a 400-at. Az elemzők ráadásul semmi jóval nem kecsegtetnek, hiszen idén a tavalyi rekordot is felülmúlhatjuk.</p>
Rekordszámú csődeljárás indult
A csődeljárásokkal foglalkozó szakembereket a tavalyi rendkívül rossz eredmények nem lepték meg. „Számítottunk erre a trendre, hiszen a problémás cégek már 2010-ben is csak hatalmas késésekkel voltak képesek teljesíteni a kötelezettségeiket, tavaly pedig tovább romlott a gazdasági helyzet, ami sok társaság számára a véget jelentette” – mondta el Peter Makovický, a tartozások behajtásával foglalkozó Exekučná Kft. ügyvezetője. A Slovak Credit Bureau és a Hospodárske noviny napilap elemzése szerint tavaly 401 cég ellen indult csődeljárás, szemben a 2010-es 375-tel és a 2009-es 279-cel. A csődeljárások száma az elmúlt években folyamatosan nőtt, hiszen 2007-ben még csak 197 olyan társaságot jegyeztek, amely ellen csődeljárás indult. Mindez azzal is magyarázható, hogy a válság kirobbanásával a cégek sokkal jobban odafigyelnek a tartozásaik behajtására, és kétszer is meggondolják, kivel kötnek üzletet. A társaságoknak nem tett jót azonban az eurózónában tapasztalható bizonytalan gazdasági helyzet és a jobboldali kormány bukása sem. „A vállalkozói szférát egy, az elmúlt évvel elégedett szűk csoportra és az elégedetlenek hatalmas táborára oszthatjuk, miközben ez utóbbiak stagnálással vagy akár a cégük felszámolásával számolnak” – vallja Makovický.
A legnagyobb gondokkal továbbra is ugyanazok az ágazatok küzdenek, mint korábban. „Az elmúlt két évben a negyedéves elemzésekben rendszeresen ugyanaz a két ágazat, a közlekedés és a raktározás számít azon ágazatok közé, amelyekben a legtöbb cég ellen indul csődeljárás” – mondta Jana Marková, a Slovak Credit Bureau elemzője. Szerinte ez elsősorban azzal magyarázható, hogy a felsorolt ágazatokat érinti leginkább a költségek növekedése. „Problémásnak számítanak azonban a gazdasági válság által leginkább sújtott ágazatok, így például az építő- és a gépipar is” – állítja Andrej Leontiev, az e/n/w/c ügyvédi iroda ügyvezetője. Az elmúlt év a nagyobb cégeket sem kímélte. Több évnyi küszködés után például a poltári Slovglass üveggyár ellen is csődeljárás indult, miközben a cég 390 alkalmazottjának mondott fel.
A rendkívül rossz 2011-es évet követően azonban a cégek idén sem számíthatnak semmi jóra, hiszen a csődeljárások tavalyi rekordját minden jel szerint már idén sikerül megdönteni. „A csődeljárásokról szóló törvény módosítása miatt idén jóval több eljárásra tehetnek javaslatot” – állítja Peter Bartošík, a B & S Legal ügyvédi iroda ügyvezetője. Újabb rekordokra számít a csődeljárások számában idén az igazságügyi tárca is, amely ráadásul szeretné bevezetni a nem vagy késve fizető társaságok feketelistáját. „Erre a listára akkor kerülhetnének fel a cégek, ha megsértik a törvényt” – mondta Lucia Žitňanská igazságügyi miniszter. (mi, HN, SITA)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.