Egy világ / One World 2003
Az Ember veszélyben társulás immár negyedik évfolyamát rendezi meg a külföldi dokumentumfilmek fesztiváljának. Évről évre egyre több nézőt szólít meg ez a fesztivál.
PROGRAMAJÁNLÓ
Az Ember veszélyben társulás immár negyedik évfolyamát rendezi meg a külföldi dokumentumfilmek fesztiváljának. Évről évre egyre több nézőt szólít meg ez a fesztivál. A tavalyi nagy érdeklődés arról tanúskodik, hogy már Szlovákiában is egyre több embert érdekelnek a világ válságos régióival kapcsolatos témák, valamint a médiák rövid híradásaiból ismert konfliktusok különböző nézőpontból. Az idén 61 filmet mutatnak be a világ 30 országából, mint például: Burma, Kuba, India, Afganisztán, Irán, Csecsenföld, Uganda, Pápua Új-Guinea, Peru, Kína, Fehéroroszország, Izrael, Palesztína, Algéria, Marokkó, Bosznia, Észak-Kórea. A fesztivál Pozsony után Szlovákia 8 városába látogat el. Az idei filmek választékát hét szekcióba osztották be a rendezők: Többet megtudni, Örök időkre, Menekültek Odüsszeája, Kultúrák kereszteződése és találkozása, Nők ma, Az iszlám országokon keresztül, Válogatás visegrádi dokumentumokból.
Somorján december 8. és 14. között 15 film tekinthető meg a Fórum Kisebbségkutató Intézet konferenciatermében (Park utca 4.).
Program:
2003. december 8., hétfő
18.00: Megnyitó
18.15-19.15: Gyermekkatonák (ausztrál) – Fegyverek gyermekek kezében! Sokkoló, hogy mennyire elterjedt jelenség ez. Szudán, Uganda, Burma, Kolumbia, Sierra Leone... és még nincs vége a felsorolásnak. Gyakran rabolnak el nyolcéves gyermekeket, és kényszerítenek számukra érthetetlen ügyért harcolni. Terror, erőszak, agymosás, drogok. Józan becslések szerint több mint háromszázezer gyermekkatona van a világon. A parancsnokok előnyben részesítik a gyermekeket, mivel könnyebben manipulálhatók, és képesek elkövetni a leghihetetlenebb kegyetlenségeket is. A gyermekkatonák nem csupán a harmadik világ problémája.
19.25-21.00: Játék a tűzzel (angol-német) – A provokatív dokumentum a nukleáris technológiával való feketekereskedelmet kíséri nyomon napjainkban
2003. december 9., kedd
18.00-19.20: Choropampa – az arany ára (perui) – Fenn, a perui Andokban, Choropampában, egy eldugott hegyi faluban, 2002 júliusában karambolozott a Yanacocha amerikai kitermelő társaság kamionja. A baleset következtében 151 kg higany folyt ki, amely elárasztotta a falut, és komoly betegségeket idézett elő. A balesetet követően a társaság tulajdonosai hazugságok és manipulációk egész lavináját indították el, kezdve az egészségre veszélyes információk elferdítésével.
19.35-20.50: Táncolj, Groznyj (holland) – Az utóbbi években a csecsenföldi gyermekek állandó fegyveres konfliktusok közepette nőnek fel. Néhányan közülük egy tánccsoporttal utazzák körbe Európát. A tánccsoport vezetője, Ramzan Achmatov a hagyományos tánc szigorú fegyelmében látja annak a lehetőségét, hogy ezek a gyermekek újra megtalálják önbecsülésüket és büszkeségüket.
2003. december 10., szerda
18.00-18.30: Emberi maradványok (amerikai-dán) – A rossz banalitását mutatják be a múlt század öt legelvetemültebb diktátorának magánéletén keresztül. Hitler, Mussolini, Sztálin, Franco és Mao Ce-tung portréi a legértékesebb archívum forrásait felhasználva tárják fel a diktátorok egyéni szokásait és averzióit
18.40-20.20: A hadi tudósító fényképész (svájci) – James Nachtwey, a világhírű fényképész már több mint 20 éve dokumentálja a háborúkat és kiélezett szociális konfliktusokat a világ minden zugában.
2003. december 11., csütörtök
18.00-18.30: Majdnem elfelejtett erdő (cseh) – Kuropaty – erdő Fehéroroszországban, ahol a sztálini tisztogatások tízezer áldozata van eltemetve – ma is viták tárgya.
18.40-19.20: Riport a nyúlketrecről (fehérorosz) – Fehéroroszország nem jelenik meg rendszeresen az újságok címlapján, így Alexander Lukasenko zavartalanul, kemény kézzel uralkodhat az országban. A riport merész képet nyújt Lukasenko rendszerének áldozatairól.
19.30-19.50: Haza nélküli nemzet (görög) – Kurdisztán nem szerepel a térképen. Irak, Törökország, Irán és Szíria határvidékein kb. 25 millió kurd él, haza nélkül. A film az iraki kurdok szomorú helyzetét meséli el az Öböl-háború előtt és után.
20.00-20.30: Afgán evangélium (cseh) – A film két világvallás – a kereszténység és az iszlám – kapcsolatával foglalkozik.
2003. december 12., péntek
18.00-19.05: Tisztaság: Megtörni a hallgatást (izraeli) – A film elfogulatlan betekintést nyújt olyan kínos és személyes kérdésekről, amelyekről nyilvánosan nem beszélünk. Meggyőző módon mutatja be azoknak a nőknek a dilemmáját, akik tisztelik az ortodox tradíciót, de nem tudják elfogadni azt a patriarchális praktikát, amely uralni akarja a testet és az intim életet.
19.20-20.20: A bal mellem (kanadai) – Amikor Gerry Rogersnél, az amerikai farmernőnél az orvosok mellrákot állapítottak meg, elhatározta barátnőjével, Peggyvel, hogy érzéseit és tapasztalatait felveszi videóra.
2003. december 13., szombat
18.00-18.30: Tolerancia, intolerancia (francia) – A harmincéves Mathilde szélsőséges jobboldali meggyőződésű: az imigráció és annak támogatói ellen küzd. Nasser algériai származású, Franciaországban él feleségével és két gyermekével. Franciaország ereje és szépsége szerinte a kultúrák összeolvadásából ered. Mathilde és Nasser megegyeznek, hogy eltöltenek egy-egy hetet a másik családjában.
18.40-19.35: A háború, mint olyan (brit) – A harmadik világ lakosságának csillagászati növekedése alapvetően befolyásolja a szociális és gazdasági kérdések megválaszolását. A kormányok egyedüli megoldásként a születés szabályozását ajánlják. Indiában ez a megoldás csődöt mondott.
2003. december 14., vasárnap
18.00-19.30: Irán rejtett szemszögből (belga) – A szeptember 11-ei támadások után Nyugaton sokat beszéltek a „kultúrák találkozásáról“. A valóságban nem létezik egységes iszlám kultúra. A filmes, Thierry Michel elindult az iszlám szülőhelyére, Iránba, hogy saját szemével lássa és dokumentálja az iráni élet összetettségét és ellentéteit.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.