Problémás pénzügyi tanácsadás

Pozsony. Ha nem vagyunk megelégedve a bankunkkal, és a pénzünket inkább nyíltvégű befektetési alapban helyeznénk el, nem árt igénybe venni a befektetési tanácsadók szolgáltatásait. Nem minden tanácsadó szolgálja azonban a mi érdekeinket. Mire kellene odafigyelnünk?

A befektetési tanácsadók között sem ritka az olyan, aki elsősorban a saját érdekeit nézi az ügyfél pénzének gyarapítása helyettĽuboš Pilc felvételeA befektetési tanácsadók között sem ritka az olyan, aki elsősorban a saját érdekeit nézi az ügyfél pénzének gyarapítása helyett. Minderről több ezer ügyfél bizonyosodhatott meg, amikor a befektetést követően megkapták az első bizonylatot a számlájuk állásáról. Többnyire ugyan a befektetési tanácsadók által megjelentetett hirdetésekben is közzéteszik, hogy az alapok elmúlt időszakban elért eredményei nem biztosítják azt, hogy az alap az elkövetkező időszakban is hasonló mértékben kamatoztatja pénzünket, a tanácsadók ugyanekkor ezt nem szívesen hangoztatják. Sokakat így azzal csapnak be, hogy egy olyan alaphoz kötnek le, amely ugyan ez elmúlt időszakban jó teljesítményt ért el, az elkövetkező időszakban azonban stagnál az árfolyama. A befektetési tanácsadók nem szívesen hangoztatják azt sem, hogy az idegen valutákban vezetett pénzügyi alapokban elhelyezett pénz rizikós befektetésnek számít. Mindez elsősorban a szlovák korona elmúlt hónapokban elért jelentős erősödésének a számlájára írható. ĺgy az idegen valutákban vezetett alapokban elhelyezett beruházások tulajdonosai idén inkább vesztettek a beruházáson, mintsem nyertek volna. Ha például egy dolláralapú befektetés 4 százalékot kamatozott, miközben a korona a dollárhoz képest 17 százalékkal erősödött, nem nehéz kiszámítani az alap nyereségességét, vagyis inkább a veszteségét.

Miért nem figyelmeztetik ezekre a veszélyekre az ügyfeleiket a befektetési tanácsadók? Az ok egyszerű. A tanácsadókat gyakran az ügyfelek száma után fizetik, és a tanácsadóknak fizetett díj legtöbbször a befektetés nagyságától függ. Vagyis minél nagyobb összeget sikerül kicsalogatni az ügyfélből, annál nagyobb jutalomra számíthatnak. A befektetési tanácsadókról tudnunk kellene, hogy ehhez a foglalkozáshoz nem kell semmilyen speciális engedély vagy szakvizsga. A bankok és a pénzügyi társaságok az alkalmazottaikat többnyire saját maguk képezik ki. A nyíltvégű befektetési alapokban ugyanakkor jelenleg nagyjából félmillió lakosnak mintegy 127 milliárd koronája van elhelyezve.

Ha befektetőként meg szeretnénk tudni, hogy mennyit ér jelenleg a befektetésünk, ezt a bankok honlapjain tudhatjuk meg. Ezen kívül évente legalább egyszer levélben is értesíteniük kellene a pénzintézeteknek az ügyfeleiket a befektetéseik aktuális állásáról. Több pénzintézet azonban áttért a negyedéves értesítésre, hogy az ügyfelek valós képet kapjanak a befektetéseikről. Mire kellene különösen odafigyelnünk, ha egy befektetési tanácsadóval tárgyalunk? Sok tanácsadó azzal próbálja megnyerni az ügyfeleket, hogy a kötvényalapon soha nem veszíthetünk. Ez nem igaz, hiszen ezek az alapok is jelentős veszteséget érhetnek el. Ugyanígy nem igaz, hogy a pénzügyi alapokon többet nyerhetünk, mint a határidős betéteken, hiszen a pénzügyi alapok az ügyfeleknek a díjakon nem egyszer a nyereség felét is elveszik. (mi, hn, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?