Pozsony/Bécs. A szlovák főváros lakásárai mára elérték a bécsiekét, sőt nem egy esetben magasabbak, mint az osztrák fővárosban. Az elmúlt években tapasztalható építkezési láz és a lakások iránti egyre nagyobb kereslet ugyanis a szlovákiai árakat jelentős mértékben felhajtotta.
Pozsony utolérte Bécs árszintjét
A felújított lakások esetében mindkét főváros központjában nagyjából azonosak az árak, sőt Pozsonyban egy kicsit még magasabbak is, mint Bécsben. Egy biedermeier stílusban átépített, 80 négyzetméteres, erkélyes lakás a Mariahilferstrassen 199 ezer euró, vagyis 6,5 millió korona. Hasonló, de 15 négyzetméterrel kisebb lakás a pozsonyi Széplak utcában (Obchodná ulica) ugyan félmillió koronával olcsóbb, a négyzetméterenkénti ár azonban 1700 koronával magasabb.
Az Immobilien.Net elemzése szerint az idei első félévben Ausztriában a Mariahilferstrasse, vagyis Bécs 6. kerülete számított a lakáspiacon a legkeresettebb célpontnak a lakásra vágyók között. A Szlovák Ingatlanügynökségek Szövetségének a főtitkára, Martin Lazík szerint azonban jelentős különbség van a két főváros lakói között városközpontjaik megítélésében. Míg Pozsonyban a Széplak utca és környéke az egyik leglukratívabb városrésznek számít, a bécsiek nem tekintik luxusnak azt, ha valaki a központban él, a legdrágább lakások így a városközponton kívül találhatók. Ez utóbbiak nem egyszer olyan luxuslakások, amelyekhez hasonlókat Pozsonyban még hiába keresnénk. Bécs legdrágább negyedeiben a lakóházakhoz komplett szociális szolgáltatások, medencék edzőtermek, óvodák tartoznak, és természetesnek számít a takarítószolgálat is. Mindez természetesen nincs ingyen, a Hietzing luxusnegyedben a legdrágább lakás négyzetméteréért több mint 3,5 ezer eurót, vagyis 120 ezer koronát kérnek.
A két főváros között jelentős különbség van az ingatlanárak elmúlt időszakban tapasztalt növekedése között is. A Bécsben székelő P&P ingatlanügynökség szerint az osztrák fővárosban is folyamatosan nőnek az ingatlanárak, a növekedés azonban nem olyan nagy, mint Pozsonyban, hiszen Bécsben nagyobb a kínálat, vagyis Szlovákiával ellentétben, elegendő lakás áll az érdeklődők rendelkezésére. Pozsonyban ezzel szemben az egyre nagyobb kereslet soha nem látott mértékben hajtotta fel az árakat. Csak az elmúlt három hónapban nagyjából 10 százalékkal lettek drágábbak a lakások, miközben a szlovák piac továbbra sem telítődött, és a kereslet még mindig meghaladja a kínálatot.
A két főváros vonzáskörzetében nagyjából azonos árakkal számolhatunk, itt is elmondható azonban, hogy Ausztriában nem egyszer olcsóbban juthatunk lakáshoz, mint nálunk. A Bécstől 40 km-re fekvő Bruck an der Leitha városkában a háromszobás lakások nagyjából 2-3 millió koronába kerülnek. Egy felújított, 60 négyzetméteres lakás ára például 65 ezer euró, vagyis 2,2 millió korona. Hasonló, csak 8 négyzetméterrel nagyobb lakás a Pozsonytól 25 kilométerre fekvő Szencen 2,9 millió korona. A Royal ingatlanügynökség adatai szerint a Pozsonytól 20 km-re fekvő Bazinban manapság a felújított, kétszobás lakások átlagosan 2,5 millió koronáért, Szencen még ennél is drágábban cserélnek gazdát. Az ingatlanügynökségek szerint azonban a Pozsony környéki városokban még mindig jobban megéri lakást vásárolni, mint a fővárosban. (mi, p)
Januártól drágul a lakásfenntartás
Pozsony. A Fico-kormánynak jövőre nem sikerül megakadályoznia a lakásfenntartás költségeinek a növekedését. Januártól így egy háromszobás lakás fenntartása átlagosan havi 60-70 koronával lesz drágább, ami elsősorban a villanyenergia 3, és a vízszolgáltatás 4 százalékos drágulásának a számlájára írható. A víz és a villany aránya a háztartási kiadásokon nem a legmagasabb. Egy négytagú, panelházban lakó család a lakáskiadásokra havonta nagyjából 4 ezer koronát költ, amiből a vízre 650, a villanyra 900 koronát fordít. Az előzetes jelentések szerint a gáz- és a hőszolgáltatás ára nem változik. Az Árszabályozási Hivatal az energiaárak növekedéséről csak december elején teszi közzé a hivatalos jelentését. (p, t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.