<p>Nicosia/Budapest. A ciprusi törvényhozás mára halasztja az euróövezeti mentőcsomagról szóló szavazást annak érdekében, hogy legyen idő a tárgyalásokra a betétek megadóztatásának módjáról. A ciprusi mentőcsomag általánosságban rontotta a globális piaci hangulatot, azonban a hatás a magyar piacon volt a legnagyobb, a forint/euró árfolyam 14 hónapos mélypontra esett.</p>
Pánikhangulat Ciprus miatt
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A ciprusi törvényhozás mára halasztotta az euróövezeti mentőcsomagról szóló szavazást, az euróövezeti pénzügyminiszterek viszont azonnali tanácskozást tartottak. Értesülések szerint a ciprusi kormány finomítaná a bankbetétekre kivetendő egyszeri adót, ugyanis 20 ezer euró összeghatárig nem volna adó, 20 és 100 ezer euró között 6,75%-os, 100 ezer euró felett pedig 9,9%-os adóelvonással sújtanák a banki betéteket. A ciprusi belpolitikai alkudozás közepette tegnap Jörg Asmussen, az Európai Központi Bank (EKB) igazgatótanácsának elnöke úgy nyilatkozott: a 10 milliárd eurós mentőcsomag részeként vállalt 5,8 milliárd eurós önrész előteremtésének módját Ciprus saját maga döntheti el. Ez a kormány reformprogramja, és egyedül rajta múlik, hogy milyen struktúrában járul hozzá a hitelprogramhoz. Ám az országnak összegszerűen tartania kell magát az 5,8 milliárd eurós hozzájáruláshoz.
Tegnap menekülőre fogták a befektetők: a ciprusi bankbetéteket lefölöző, megsarcoló uniós terv riadalmat váltott ki a pénz- és tőkepiacokon. Az euró idei mélypontjára ért a dollárral szemben. A félelem oka: ha egyszer valahol legálisan lehet megtizedelni a betéteket, az veszélyes precedenst teremt. A ciprusiak veszteségénél jóval nagyobb az eszmei veszteség, a bizalom eltüntetése a rendszerből, hiszen eddig arra nem volt példa, hogy lakossági betéteket sarcoljanak meg. Az európai tőzsdék is érzékenyen reagáltak, a tegnapi nyitást követően lefelé tartottak az indexek.
A ciprusi megszorítások legsúlyosabban a pénzüket ott parkoltató orosz és brit cégeket és magánszemélyeket érintik, továbbá az ország adóparadicsom jellegét kihasználó más külföldi vállalkozásokat. A betétadó mellett a társasági adót is emelik, ez például érinti a Penta és a J & T pénzügyi csoportot is. Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy vélte, „tisztességtelen, szakmaiatlan és veszélyes” a ciprusi kormánynak az a terve, hogy egyszeri adóval sújtja a ciprusi bankbetéteseket. A RIA Novosztyi szerint az orosz bankoknak 2012 végén mintegy 12 milliárd dollárnyi betétjük volt ciprusi bankokban. Az orosz vállalatok betétjének összege további 19 milliárd dollárt tett ki a Moody's hitelminősítő becslése szerint. A nicosiai repülőtéren tegnap sorra landoltak az orosz és az ukrán pénzügyi mágnások különgépei, hogy a helyszínen kövessék a történéseket.
Magyarország félhet leginkább a Ciprus felől elindult pénzügyi fertőzés miatt – mondta Ambrus Gábor, a 4Cast stratégája, mivel a kelet-közép-európai térségben egyedül Magyarországon alakult ki olyan mértékű banki betétkivonási hullám 2011 végén, illetve 2012 elején, amely már pénzügyi stabilitási kockázatokkal fenyegetett. A magyar sebezhetőség jeleként tegnap napközben 308,5 közelébe került az euró/forint árfolyam (késő délután azonban visszaerősödött 306-ra), pedig az eurózóna devizája gyengült a ciprusi válság gyűrűző hatásai miatt. Utoljára 2012 januárjában volt ennyire gyenge a magyar fizetőeszköz – a negatív rekordot akkor állította be 324-es kurzussal. (MTI, Portf., NG, shz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.