<p>Ma van a takarékosság világnapja: 1924 óta emlékeznek meg erről a fontos témáról október utolsó munkanapján a Föld szerencsésebb lakói, akiknek van mit félretenniük. Hogyanalakultak a takarékossági szokásaink az elmúlt időszakban?</p>
Óvatos takarékoskodók
A bizonytalan gazdasági helyzet miatt az emberek nem költekeznek olyan felelőtlenül, mint a gazdasági válság kirobbanását megelőzően, az elmúlt időszakban így nőtt a megtakarítási kedv. „Ez idén tízéves csúcspontjára nőhet, amit az első féléves adatok is alátámasztanak” – nyilatkozta Marek Gábriš, a ČSOB elemzője, aki szerint az emberek többsége jelenleg bevételeinek nagyjából a tizedét teszi félre a nehezebb időkre.
Az IMAS társaság Szlovák Takarékpénztár számára elvégzett elemzése szerint egy átlagos szlovákiai polgár havonta nagyjából 89 eurót tesz félre, miközben az IMAS szerint is nőtt a takarékossági kedv az elmúlt évekhez képest. Rendszeresen a lakosság több mint fele képes takarékoskodni, háromnegyedük szerint pedig, amint lehetőségük nyílik erre, félretesznek bizonyos összeget. Minden negyedik lakos szerint a jelenlegi helyzetben még fontosabb a rendszeres takarékoskodás.
„A megtakarítások aránya a lakossági bevételekhez képest 2008 óta nő, vagyis a lakosság a válság ellenére a korábbiaknál is több pénzt tesz félre. Míg 2008 derekán a lakosság a bevételeinek alig 4 százalékát takarította meg, idén ez már elérte a 6,5 százalékot. Ha ebbe a nyugdíjtakarékosságot is beleszámítjuk, a mutató 8,8%-on áll” – nyilatkozta Mária Valachyová, a Szlovák Takarékpénztár elemzője. A takarékoskodás fő okaként a többség, vagyis a megkérdezettek nagyjából 90 százaléka a jövőtől való félelmet nevezte meg, vagyis a nehezebb időkre szeretnék bebiztosítani magukat.
A megtakarítások fialtatására ugyan több mód is van, a szlovákiai ügyfelek azonban továbbra is konzervatív befektetőnek számítanak, a többség így bankszámlán tartja a pénzét. Mindehhez hozzájárult persze az is, hogy az elmúlt időszak bizonytalan piaci mozgásai miatt a befektetési alapok iránti bizalom tovább csökkent. „Kedvenc befektetési formának számítanak azonban a lakás-takarékpénztárak és az életbiztosítók is” – nyilatkozta Andrea Halcinová, a ČSOB takarékossági és befektetési osztályának a vezetője. A felmérések szerint a befektetési formák széles skálája ellenére a lakosság több mint harmada otthon tartja a megtakarításait.
A gazdasági válság visszatértétől való félelem az elkövetkező évek megtakarítási szokásait is befolyásolja majd, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy az IMAS felmérésében szereplők több mint fele az elkövetkező években is a jelenlegihez hasonló összeget kíván félretenni. Ennél kisebb összeg megtakarításával alig a negyedük számol. A legtöbben azért aggódnak, mert az elkövetkező években szerintük újra nőnek majd a kiadásaik, miközben a bevételeik továbbra sem emelkednek. (mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.