<p>Az oroszok az eddigieknél is nagyobb befolyást szerezhetnek a mohi atomerőmű 3. és 4. blokkjának építésében. Az elemzők szerint nem kell pánikba esnünk, az esetleges változásnak pozitív hatásai is lesznek, nőhet ugyanis a szlovákiai beszállítók száma.</p>
Orosz irányítás Mohin
Pozsony |
Az oroszok nem közvetlenül, hanem az orosz OMZ gépipari csoport által birtokolt cseh Škoda Jadrové strojírenství (ŠJS) társaságon keresztül szeretnék növelni befolyásukat a legnagyobb szlovákiai energiaipari beruházásban. A mohi atomerőmű 3. és 4. blokkjának az építési költségei az eredeti 2,8 milliárd euróról mára 4,6 milliárd euróra nőttek. Az ŠJS ebből eddig 520 millió eurós megrendelést tudhatott magáénak, most azonban azt szeretné elérni, hogy ő legyen az említett blokkok befejezésének a fő koordinátora, vagyis gyakorlatilag átvenné az ellenőrzést az egész építkezés felett. Kifarol az EnelJelenleg ezt a feladatot a Szlovák Villamos Művek (SE) látja el, amelynek a többségi tulajdonosa, a részvények 66 százalékát birtokló olasz Enel azonban jelezte, ki akar vonulni Szlovákiából. A részvénycsomagra az Enel által meghatározott határidőig három társaság nyújtotta be kötelező érvényű vételi ajánlatát: a Slovnaft és Magyar Villamos Művek alkotta páros, a cseh EPH és a finn Fortum. Előzetesen jelezte érdeklődését a kínai China National Nuclear Corporation is. Szlovákiának, mint 34%-os tulajdonosnak elővételi joga van a részvénycsomagra, egyelőre azonban nem lehet tudni, hogy kihasználja-e. Robert Fico kormányfő korábban már többször hangoztatta: nem ért egyet azzal, hogy az olasz Enel azelőtt váljon meg a Szlovák Villamos Művekben birtokolt 66 százalékos részvénycsomagjától, hogy befejezné a mohi atomerőmű 3. és 4. blokkjának az építését. A kormány ellenállása bonyodalmat okozhat az olaszoknak, hiszen az Enel az említett részvénycsomagot az idei év végéig szeretné eladni, miközben a mohi atomerőmű 3. reaktora csak 2016 novemberére, a 4. blokk pedig 2017-re épülhet fel. Nem titkolóznakAz olaszok most mindent megtesznek annak érdekében, hogy enyhítsenek a rájuk nehezedő nyomáson. Ezt szolgálhatja a mohi atomerőmű építésével kapcsolatos felügyelet átruházása is. Az érdeklődését egyébként a cseh cég sem titkolja. „Tárgyalunk az építkezés feletti felügyeletünk kibővítéséről” – erősítette meg a Hospodárske noviny napilapnak Ján Stolár, az ŠJS szóvivője. Ezúttal a másik fél sem titkolózik. „A helyzet javítása érdekében társaságunk azt fontolgatja, hogy a komplex koordinációs szolgáltatásokat átruházza a Škoda JS cégre” – erősítette meg Jana Burdová, az SE szóvivője. Több hazai alkalmazottA változásnak a szlovákiai beszállítók lehetnek a legnagyobb nyertesei. Burdová szerint jelenleg a szlovákiai beszállítók aránya az építkezésen 56 százalék körül mozog. A cseh és szlovák cégek együttesen a beszállítók kétharmadát teszik ki. Stolár ígérete szerint, ha sikerül egyezségre jutniuk a koordináció átvételével kapcsolatban, jelentősen megugorhat a szlovák beszállítók száma, ami még több munkalehetőséget jelent majd. (vlv, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.