Pozsony. A kormány legutóbbi ülésén elfogadta a veszélyeztetett állatfajokkal és vadnövényekkel folytatott kereskedelemről szóló törvényjavaslatot, amely az adásvételen kívül az engedélyek megszerzését és bevonását, az illegális kereskedelemért kiszabható büntetést is szabályozza.
Óriási méreteket ölt az illegális üzletelés
Pozsony. A kormány legutóbbi ülésén elfogadta a veszélyeztetett állatfajokkal és vadnövényekkel folytatott kereskedelemről szóló törvényjavaslatot, amely az adásvételen kívül az engedélyek megszerzését és bevonását, az illegális kereskedelemért kiszabható büntetést is szabályozza. „Kereskedelem szerepel a törvény nevében, mégis környezetvédelemről van szó, mert nemcsak az üzletelés tartozik ide, hanem az ajándékozás is, tehát a fajok mindennemű mozgása. Szeretnénk visszaszorítani a veszélyeztetett fajok irtását, a velük folytatott kereskedést pedig ellenőrizni szándékozzuk” – magyarázta Miklós László környezetvédelmi miniszter. Az ilyen jellegű törvényes és illegális üzletelés óriási méreteket ölt, már-már a szervezett bűnözés kategóriájába sorolható. Évente 25-30 ezer főemlős (majom), 9-10 millió kosborféle (növényfaj), 2-5 millió szabadon élő madár, köztük félmillió papagáj, 7-8 millió kaktusz, több mint 500 millió trópusi hal, 10 millió csúszómászó-, illetve hüllőbőr, 15 millió szőrme, néhány száz millió békacomb kerül piacra. Törökországból évente 45 millió hóvirághagymát visznek ki, miközben védett virágról van szó.
Az árak sem alacsonyak. Egy betanított sólyom 5-20, kivételesen 50 ezer amerikai dollárba kerül. A papagájért 20-40 ezret, a tibeti antilop gyapjából készült sálért 35 ezret, az orchideáért kétezret, egy-egy kaktuszért akár hétezer dollárt is fizetnek. „Óriási különbség van a felvásárlási és forgalmazási ár között az előfordulás helyén és a távolabb eső országokban. Egy szenegáli nagykereskedő az ún. zsako papagájt 16-20 dollárért árusítja, egy európai nagykereskedő viszont 300-360 dollárért, a megrendelő pedig már 600-800 dollárt ad érte. Egy szállítmány 50-200 madarat tartalmaz. Az Ara papagáj a dél-afrikai piacon 100 dollár, Európában vagy Észak-Amerikában akár 5-6 ezret is kérhetnek érte. Az Orongo tibeti antiloppal tilos üzletelni, a gyapjából készült sál felvásárlási ára 1000 dollár, ám mint említettem, akár 35 ezret is kérhetnek a megrendelőtől” – részletezte a nemzetközi árakat Miklós László.
Ez a fajta kereskedelem Szlovákiában is virágzik, évente több szállítmányt foglalnak le. „A jogszabály lehetővé teszi a külföldi, illetve a védett fajok tenyésztését, termesztését, ám a törvényes feltételeknek eleget kell tenni, megfelelő engedéllyel kell rendelkezni. A szabálysértésért természetes személyeknek 150-300 ezer, jogi személyeknek egymillió koronáig terjedő pénzbírság, sőt szabadságvesztés is kiszabható, a fajokat el lehet kobozni. Korábban már figyelmeztettük a termesztőket és tenyésztőket, hol és hogyan lehet engedélyt szerezni. Aki a rendelkezésre álló idő alatt nem intézte el a szükséges papírokat, pénzbírsággal és az állatok, illetve növények elkobzásával sújtható” – hívta fel a figyelmet a miniszter. A törvénytervezethez egy rendeletet is csatolnak, mely a veszélyeztetett fajokat tartalmazza. Ezeket csak 14 meghatározott határátkelőhelyen – ahol állat- és növényegészségügyi felügyeletet is létesítenek – lehet hazánkba hozni, illetve kivinni. Az elkobzott állatokat a bajmóci állatkertben helyezik el. A törvénytervezet 2002. március 1-jei hatályba lépéssel számol.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.