<p>Sokan álmodnak családi házról, még többen arról, hogy annak megvalósítása gyorsan, egyszerűen, fájdalommentesen zajlik. Így sokaknak megfordul a fejében a készházépítés, mint lehetőség. Mi is megnéztük, milyen lehetőségek nyílnak manapság itthon. A házépítésnek sem kell bonyolultabbnak lennie, mint amilyen egy autó megvásárlása.</p>
Olcsóbbak a kulcsrakész házak
Színes prospektusból kiválasztjuk a házat, egy bemutatóparkban kívül-belül körbejárjuk a berendezett épületet, a kereskedőnél meghatározzuk a műszaki tartalmat, a belsőt, az extrákat és a kasszánál fizetünk. A kereskedő készen, egyben leszállítja a házunkat, majd határidőre átadja a kulcsot. A könnyűszerkezetes, alternatív építési technológiák a hagyományos építésű házakkal ellentétben pontosan tervezhetőek költségben és időben egyaránt; ráadásul környezetbarátok, mivel az építési telken nem marad több köbméter tégla és sóder, emellett kiváló megoldást jelentenek energiatakarékossági szempontból is.
Mint minden építkezésnél, a készházak esetében is az ár az egyik legmeghatározóbb tényező. A gazdasági válság miatt az elmúlt időszakban meredeken esett az építkezési láz, aminek köszönhetően az árak is csökkentek. Peter Dobrík, a kulcsrakész házakat építő Mecon képviselője szerint idén stagnál a kereslet az elmúlt évhez képest. Az ügyfeleik igyekeznek lealkudni az árakat, sokszor nem véve tudomást arról, hogy a kulcsrakész házak milyen komfortot jelentenek. Dobrík szerint például, ha náluk rendelnek ilyen házat, ők biztosítják az ehhez szükséges papírmunkát, sőt a hitel elintézésében is segítenek. Egy háromszobás, 75-85 négyzetméteres, falazott kulcsrakész családi ház ára jelenleg 65-80 ezer euró között mozog, a felhasznált alapanyagoktól függően. Ha a ház alatt pince is található, és a cég a ház környékét is rendezi, egy ötszobás ház esetében az árak meghaladhatják akár a 170 ezer eurót is. Így még mielőtt eldöntenénk, hogy milyen házat is szeretnénk, érdemes körülnézni a piacon.
A cégek ajánlatainál különösen arra ügyeljünk, hogy mit számítanak bele az alapárba. Néhány társaság az árba beszámítja az építési dokumentáció és a projekt kidolgozását is, több társaságnál azonban ezért külön díjat számolnak fel.
Más-más árra számíthatunk a technológiától függően is. Ez utóbbitól függ az is, hogy milyen gyorsan épülhet fel a házunk. Egy falazott, pincével nem rendelkező családi házat már öt hónap alatt képesek vagyunk felépíten i– állítjaDobrík. Még ennél is gyorsabban elkészülnek azonban a helyszínen összeszerelhető házakkal, amelyeket akár pár hét alatt képesek felállítani. Mielőtt eldöntenénk, hogy milyen típusú házat építettünk, érdemes felmérni az egyes típusok előnyeit és hátrányait. A könnyűszerkezetes házak például két módon épülhetnek, helyszíni építéssel, illetve oly módon, hogy előre legyártják a gyárban a ház egyes elemeit,majd ezeket az építés helyszínére szállítják. A helyszíni építésű házak a talán az amerikai filmekből is ismerősnek tűnő favázas házak, de a szerkezet készülhet acélból is.
A helyszíni építésű házak a kialakításban teljes mértékű szabadságot hagynak meg, akár az építés ideje alatt is lehet még módosítani. Ezzel szemben az előre gyártott házak esetén már alaposan, s jó előre meg kell terveznünk, hogy mit szeretnénk, hiszen a készen leszállított elemeken már nem tudunk változtatni. Az előre gyártott házak ugyan jóval kevesebb élőmunka-ráfordítást igényelnek, azonban az előre elkészített elemek szállítása speciális szállítóeszközökkel történhet meg. Az előre gyártott házak mellett szólhat az, hogy jellegükből fakadóan jóval kevésbé érzékenyek az építés folyamata az időjárásra, a környezetre. Minden jóban van valami rossz, így például a helyszíni technológia egyik hátránya, hogy nagyon sokan engedély nélkül végeznek ilyen tevékenységet, így nem árt, ha odafigyelünk, kit is bízunk meg házunk felhúzásával. Emellett a helyszíni építésű házak felépítése már jóval inkább időjárásfüggő, mint előre gyártott változataiké.
Ami az ellenvetéseket illeti, a legtöbb kétséget a könnyűszerkezetes házakkal szemben az időtállóságukkal kapcsolatban hallani. Európában és nálunk is a legelterjedtebb a fa tartószerkezet. A finn, szlovák, román, ukrán és orosz faházak között leginkább az alkalmazott technológia a legfontosabb különbség. A fa előkészítését és megmunkálását illetően a finn házak jelentik a csúcsot. Éppen ezért a finn épületek élettartama a leghosszabb (több száz év), de az ára is duplája a kelet-európai termékekhez képest. A román, szlovák, orosz gerenda és rönkházak, a szükséglethez tartozó alacsonyabb fizetőképes kereslethez igazodnak. Hagyományos, megfizethető anyagokból készülnek. (t, hn, mi)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.