Olcsóbb ház, hanyagabb munka

<p>Pozsony. Akik építkezni szeretnének, azoknak ezt most kellene megtenniük – derül ki a CEEC Research elemző társaság friss jelentéséből. Eszerint a szlovák piacon jóval több építőipari társaság működik a kelleténél, amelyek között éles konkurenciaharc dúl. Mindez az építtetőknek kedvez, hiszen az árak tartósan alacsony szinten mozognak, ám a helyzetnek több hátulütője van.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

A gazdasági válság 2008-as kirobbanását követően jelentősen nőtt a munkanélküliség, stagnáltak vagy csökkentek a fizetések, ami jelentős bizonytalanságot okozott a lakosság körében. A negatív fogyasztói hangulat miatt csökkent a lakosság építkezési kedve, ráadásul a költségvetési megszorítások miatt az állami megrendelések száma is csökkent. Emiatt rengeteg építőipari cég ment tönkre, és még ennél is több került a megszűnés határára. A szlovák építőipari cégek vezetőinek a körében végzett felmérésből azonban kiderül, hogy mindezek ellenére továbbra is 32 százalékkal több társaság van a piacon, mint amennyit ez képes eltartani.

Mivel a kínálat csaknem a harmadával nagyobb a keresletnél, ádáz harc folyik a cégek között az ügyfelekért, ami az árakon is meglátszik. Ezek jelenleg nagyjából a negyedével alacsonyabbak, mint a gazdasági válság kirobbanása előtt. Magyarul, jelenleg nagyjából ennyivel olcsóbban építkezhetünk. Olcsóbban juthatunk hozzá azonban az építőanyagokhoz is. A statisztikai hivatal friss felmérése szerint ez utóbbiak ára az elmúlt egy évben is további egy százalékkal csökkent.

Az árak csökkenése miatt természetesen visszaesett az építőipari cégek nyeresége is. A felmérés szerint az építőipari cégek által jogosnak ítélt ár és az építtető által végül kifizetett között akár 22 százalékos különbség is lehet. Ezt több társaság a minőség kárára próbálja meg behozni. Az építőipari cégek igazgatóinak a 42 százaléka vallotta be, hogy egyre több gond van a minőséggel. Az építkezni kívánóknak emiatt a cégek kiválasztásánál nem csupán az árak, hanem az adott cég korábban elvégzett munkái alapján is tájékozódniuk kellene.

„Mivel az építőipari kapacitások még mindig meghaladják a keresletet, a cégek egy része dömpingárakon dolgozik, ami sokszor a minőségen is meglátszik” – mondta Jiří Vacek, a CEEC Research igazgatója. Szerinte a cégek gyakran szó szerint „megvásárolják” a megrendeléseket, vagyis az erre fordított kiadásaik meghaladják a bevételeiket. Kizárólag egy cél lebeg a szemük előtt: a túlélés. „Ez azonban nem csupán az adott cégek számára káros, hanem az egész piacnak” – vallja Vacek, aki szerint ezzel a még egészséges cégeket is veszélybe sodorják. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?