Obamára vár a súlyos gazdasági válság megoldása

<p>Az amerikai elnökválasztás győztese, Barack Obama a múlt század harmincas évei óta nem tapasztalt, súlyos gazdasági gondok megoldása elé néz, amikor januárban átveszi hivatalát, az új elnök gazdaságélénkítő csomaggal adna lendületet a gazdaságnak, hasonlóan több európai országhoz.</p>

Közgazdászok szerint az amerikai gazdaság recesszióban van, ami még súlyosabbá válhat, mire a Obama januárban elfoglalja hivatalát. Az új elnök a második gazdaságösztönző csomaggal adna lendületet a gazdaságnak. A 175 milliárd dollár értékűre becsült terv magában foglalna infrastrukturális fejlesztéseket és adómérsékléseket.

A befektetők figyelmének középpontjában is az elnök előtti feladatok súlya áll, az amerikai határidős indexek szerdán lefelé mozogtak, ami a Wall Street árfolyamainak csökkenését vetíti előre.

Magyar elemzők álláspontja szerint is nehéz gazdasági helyzetet örököl Barack Obama és a demokrata adminisztráció, a gazdaság jövőre a legjobb esetben is csak stagnálni fog, és miközben takarékosságra volna szükség, Obama választói a körülmények gyors javulását várják. A piacok a demokraták gazdaságpolitikáját jobbnak minősítik, mint a vesztes republikánus koncepciót - összegezték az MTI által megkérdezett gazdasági, piaci szakértők.

A pénzügyi világválság következtében kibontakozó globális recesszió hatása már érződik mind több ország nemzetgazdaságában is. Ennek egyik kézzel fogható jele, hogy októberben közel ötéves rekordra nőttek az amerikai cégek bejelentett elbocsátásai. A legrosszabb a helyzet a pénzügyi és autóipari cégeknél.

A válság jelei mutatkoznak a magyar külkereskedelmi adatokban is, az idén augusztusban a külkereskedelmi forgalom volumene exportban 7 százalékkal, importban 8 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban.

A gazdasági recesszióval, a fogyasztás visszaesésével foglalkoztak az Európai Kereskedelem Napján Budapesten is. Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a vállalkozások számára a következő hetekben bővülő finanszírozási lehetőségekről, illetve a következő két évben a cégekhez eljutó 1.000 milliárd forint hatásairól beszélt.
A válság a cégeket takarékosságra kényszeríti, az ISD Dunaferr például költségcsökkentésből, a beruházások és a szociális juttatások kifizetésének átütemezéséből álló intézkedéscsomagot dolgozott ki a gazdasági válság hatásainak enyhítésére.
A pénzügyi válság hatásait az EU több országában is igyekeznek tompítani, szerdán nagyszabású konjunktúraélénkítő csomagot fogadott el a német kormány is. A következő két évre előirányzott intézkedési csomag 50 milliárd euró, pótlólagos beruházást tűz ki célul, hangsúlyozva, ezen kívül kereken 1 millió munkahely biztosításának szükségességét. Szakértők szerint az elmúlt évtizedek egyik legjelentősebb konjunktúracsomagjáról van szó, amelynek fő célja a recesszió megelőzése. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?